1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. 23 Nisan Saat 21.00’de Pencerelerde Kutlanacak

23 Nisan Saat 21.00’de Pencerelerde Kutlanacak

Ülkemizin kıymetini bilelim ''Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. 23 Nisan bu sene çoşkuyla kutlanamayacak.

23-nisan-lZjV_cover

 

Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

23 Nisan
23 Nisan

Pandemiden dolayı dünyada hayat durdu diyebiliriz. Bu durgun hayat ticaret, gıda ve giyim olmak üzere birçok sektörü etkiledi. Koronavirüs’ün yayılmasını engellemek adına okullar, işler, kafeler ve insanların toplu olarak bulunabileceği yerlere kısıtlama getirildi. Son günlerde sokağa çıkma yasakları da başladı. Bu durumdan elbette özel günler de nasibini aldı . 23 Nisan maalesef ki bu yıl meydanlarda coşkuyla kutlanamayacak.

23 NİSAN’IN ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.

23 Nisan
23 Nisan

 

23 Nisan Perşembe günü saat 09.00’da İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri tarafından çelenk koyma töreni yapılacak. Saat 13.00’da 81 ildeki tüm resmi ve özel okul ve kurumlarda okul hoparlörlerinden 100’üncü Yıl Marşı yayınlanacak. Saat 21.00’de; bu defa TBMM Başkanlığı’nın İstiklal Marşı etkinliğine katılım sağlanarak 81 ildeki (okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda) tüm resmi ve özel okul ve kurumlarda okul hoparlörlerinden İstiklâl Marşı yeniden yayınlanacak. Ülkedeki herkes pencerelerinde İstiklal Marşı’nı okumaya davet ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’nin kuruluş yılı olan ve aynı zamanda milli bayram olan 23 Nisan’da saat tam 21.00’da ekranlara çıkarak canlı yayında İstiklal Marşı okuyacak. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Erdoğan’a Meclis’in bahçesinden eşlik edecek.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hem yazmayı , hem işlem yapmayı seven teknoloji düşkünü bir öğrenci. [email protected]

Yorum Yap