1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Dünyasi
  3. 5G teknolojisi nedir, ne zaman kullanıma sunulacak?
Trendlerdeki Yazı

5G teknolojisi nedir, ne zaman kullanıma sunulacak?


 

5g nedir?
Siz de gerek çevrenizden gerek çeşitli haber kaynaklarından “5g geliyor”, “5g devrim yaratacak” gibisinden sözleri duymuşsunuzdur. Peki bu 5g nedir ki, geliyor ve devrim yaratacak?
5g teknolojisi şu an kullanmakta olduğumuz 4,5g teknolojisinin bir üst modelidir. Temelde yüksek hızda veri aktarımı sağlayan bir yapı olan 5g teknolojisinin 25 gigabit hıza ulaşacağı çeşitli resmi kanallarca belirtilmiştir. 5g teknolojisi aynı zamanda kablolu veri aktarımı ve kablolu sistemlerin de önemini yitirmesine sebep olacaktır. Çünkü 5g teknolojisi ile çok büyük çaplı veriler (ki biz buna teknoloji dilinde “bigdata” diyoruz) bile çok kısa sürede aktarılabilecektir.
Ayrıca bu teknoloji ile günlük hayatta yaşanılan internet kesintileri ve video donması gibi çeşitli sorunlar da ortadan kalkacaktır.

5g teknolojisinin getirecekleri nelerdir?
5g teknolojisi sosyal hayattan iş hayatına, eğlence, eğitim sağlık gibi bir çok sektörü etkileyecektir. Örneğin home office (evden çalışma) hizmeti ile işlerini yürüten firma sayısı artacaktır. Eğlence sektöründe sanal gerçeklik olayı işin içine daha da çok girecektir. Siz istediğiniz dünya yıldızını konsere gitmeden canlı olarak sanal gerçeklik ile deneyimleyebileceksiniz. Üstelik 5g teknolojisi sayesinde hiç takılma olmadan ve 4,5g teknolojisine göre çok daha gerçekçi grafikler ile. Günlük hayatta kullandığınız çoğu teknolojik aletin boyutu küçülecek. Bu küçülme sayesinde ise mobil sistemlerin önemi artacaktır. Ayrıca bu teknolojinin etkileyeceği en önemli sektörlerden birinin otomobil sanayi olduğu düşünülmektedir. Bunun sebebi ise bu yüksek hızda veri aktarımının sürücüsüz otomobiller için bulunmaz bir nimet olmasıdır. 5g teknolojisinin yapay zeka çalışmalarına da büyük bir hız katacağı bilinmektedir. Günümüzde yapay zeka ile ilgili çözülemeyen tek sorun veri iletim hızı olmuştur. 5g teknolojisinin kullanılmaya başlaması ile yapay zeka için sorun olan hız konusu da ortadan kalkacaktır. Ayrıca 5g için var olan en büyük yaklaşım: “Hız güçtür, yeniliktir” cümlesi olmuştur.

5g teknolojisini ne zaman kullanabileceğiz?
2020 mobil dünya kongresinde tanıtılan cihazların en göze çarpan özelliklerinden bir tanesi yeni nesil 5g teknolojisini destekleyen cihazlar olmasıydı. Yani bu demek oluyor ki her cihaz 5g teknolojisini desteklemiyor. Bu yüzden 5g teknolojisini destekleyen cihazlara geçiş dönemi olacaktır. Fakat bu geçiş dönemi çok hızlı olacak ve herkesin elinde yeni nesil olarak adlandırılan cihazlar bulunacaktır. ABD’de birkaç üniversite ve araştırma kurulu tarafından 5g teknolojisinin ABD için Aralık 2019 tarihinde seyrek kullanıma açılacağı söylendi. Fakat ardından yapılan açıklama ile dünya genelini etkileyen korona virüsü pandemisi nedeniyle 5g teknolojisinin kullanıma sunulamayacağı belirtildi.

Türkiye’de 5g teknolojisi çalışmaları ne durumda?
Elbette tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 5g teknolojisi merakla bekleniyor. 5g için ilk adımı Türk Telekom firması atarak 5g için ar-ge çalışmalarını başlattıklarını duyurdular. “5g beyaz kitap” adında bir katalog tarzı bilgilendirici bir içerik yayınladılar. Tabi korona virüsünün Türk Telekom firmasını da ekonomik olarak olumsuz etkilemesi ile ar-ge çalışmaları Türkiye için de hızını kaybetmiş oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap