1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. 987 Kişi koronaya yakalandı!

987 Kişi koronaya yakalandı!

mm

Soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs Koronavirus, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bugün yaptığı açıklamada ülkemizde bugün 987 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. 17 kişinin ise virüs nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve her geçen gün daha fazla insana yayılarak devam eden koronavirüs salgını (COVID-19) ülkemizde de her geçen gün yeni canlar almaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, az önce yaptığı açıklamada, bugün gerçekleştirilen 49.190 testten 987’sinin pozitif çıktığını bildirdi. Ayrıca 17 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyuran Koca, toplamda 147.860 hastanın da iyileşerek taburcu edildiğini bildirdi. Bu bilgiler ışığında ülkemizde bugüne kadar 2.500.890 test yapıldı. 174.023 kişiye ulaşan koronavirüs 4.763 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu.

987 Kişi koronaya yakalandı!

Koca, vaka sayılarına ilişkin, “Test sayısında 2,5 milyona ulaştık. Şimdiye kadarki vakaların %85’i iyileşti. Yeni iyileşen vaka sayısıyla yeni tanı konan vaka sayısı birbirine yakın. Virüs gücünü hatalı iyimserlikten alıyor. ‘Virüsün etkisi azaldı’ yanılgısı ile tedbirleri terk etmeyin” şeklinde açıklama yaptı.

BULAŞIM YOLLARI, Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.Kişilerin dikkat emesi için gerekli ikazlar verilmeye devam ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap