1. Ana Sayfa
  2. Edebiyat Kültür
  3. Adalet Ustaları – 1
Trendlerdeki Yazı

Adalet Ustaları – 1

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil - Pelin Çift tarafından kaleme alınan Türk ve İslam tarihindeki adalet ustalarının anlatıldığı eserin tanıtım yazısıdır.

a2

Türk ve İslam tarihine geçen adalet ustalarının anısına yazılan bu eserin içeriğinde Hz. Muhammed’in (s.a.v) adaleti tesis etmek için neler yaptığı, tarihte kurulan İslam devletlerinin diğer dinlerden insanlara adaletli davranıp davranmadığı incelemektedir.

Hz. Ömer’in adaletin simgesi olarak niçin anıldığını ve onun zamanında yaşanan olayları, Hz. Muhammed’in (s.a.v), ”Ben, Adil Sultan zamanında dünyaya geldim’ diyerek övdüğü şahsiyetin kim olduğunu, Osmanlının 600 yıl boyunca ayakta kalmasını sağlayan ve tarihte Nizam-ı Alem olarak da geçen sırrın ne olduğunu öğrenmek isteyenler bu eseri mutlaka okumalıdır.

Tebdil-i kıyafet gezerek halk içerisinde denetim yapan Osmanlı padişahlarının yaşadığı ilginç olaylar, Osmanlı’daki adalet sisteminin temeline dinamit lokumu koyan rüşvet vakaları, ‘Pax Ottomana’ olarak isimlendirilen Osmanlı sisteminin dünyaya nasıl hakim kılındığı, adalet mevzubahis olduğu zaman padişahlara hangi ilginç ikazların yapıldığı bu eserde incelenen konular arasında.
Osmanlıda kadıların yetiştirilme sistemi, Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid’in mahkemede şahitliğinin niçin kabul edilmediği, Osmanlı’da işkence olup olmadığı ve mahkemelerin ceza verme sistemi, hangi padişahın kadıların yakılması için emir verdiği, hangi şeyhülislamlar hakkında idam fermanı verildiği ve idam cezası verilmesinin nedenleri eserde incelenen diğer konu başlıkları.
Adalet sisteminin çöktüğü, herkesin adaletsizlikten şikayet ettiği ve kendi adaletini kendisinin aramaya çalıştığı dünyamızda, Adalet Ustaları – 1 eseri insanlara rehberlik edebilecek şahane bir eserdir.

Günümüzde Müslümanların dahi adaleti İslamiyet’te değil de Avrupa’nın kurduğu beşeri sistemlerde aradığı gerçeği karşısında gerçek adalet timsalinin İslamiyet olduğunu bu eser çok iyi dile getirmiştir.

Bu eseri okudukça İslamiyet’teki adalet sistemi dimağlarımızda unutamayacağımız bir tat bırakacaktır. Adaletin Ustaları – 1 eserini okudukça İslamiyet’in tesis ettiği adalet sisteminin dünyadaki huzurun nasıl temelini oluşturduğunu, Müslümanların günümüzde çektiği acıların tek sebebinin İslami yaşamdan ve İslamiyet’teki adalet sisteminden uzaklaşmak olduğunu çok iyi idrak edeceksiniz.

Ortadoğu’nun ateş topu olduğu bir dönemde böyle bir eserin yazılması Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde olması, ilk önce kendi içerisinde daha sonrada dünyada adaletli bir düzeni kurması için izleyeceği yollar hakkında fikir edinebilmesi için çok büyük bir şans.

Yorum Yap

Yorum Yap