1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Adam Smith Kimdir?
Trendlerdeki Yazı

Adam Smith Kimdir?

Adam Smith yaşamı ve çalışmalarıyla ilgili bilgi veren, biyografik bir yazıdır.


18. yüzyılda ekonomi henüz kabul görmüş bir olgu değildi, ‘Ahlaki Felsefe’nin bir parçasıydı. Adam Smith piyasa stoklarının sosyal bilimlerde modern bir disiplinde dikkatli ve tam zamanlı bir çalışmayı hak ettiğini kabul eden ilk ahlaki felsefeciydi.
Yaşamı ve Çalışmaları
1723’te İskoç kasabası Kirkcaldy’de doğdu, Anglikan Kilisesi’nde annesi tarafından vaftiz edildi. Annesi, toprak sahibi bir aileden Margaret Douglas’dı, babası da Kirkcaldy Gümrükleri için askeri savcı ve vergi müfettişi olarak çalışıyordu. Babası, Smith’in doğumundan önce öldü.
Adam Smith, 16 yaşına geldiğinde Glasgow Üniversitesi’ne girdi ve burada master yaparak mezun oldu. Klasik Liberalizm, Hukuk ve Politik Ekonomi alanında ders aldığı Profesör Francis Hutcheson’un fikirlerinden etkilendi.
Daha sonra Smith, din adamlarını yetiştirmeyi amaçlayan bir bursla Oxford Üniversitesi’nde Balliol Koleji’ne katıldı. Ancak Adam Smith Oxford’u hor gördü, profesörlerin iyi bir öğrenci yetiştiremeyecek olduğunu belirterek buradan ayrıldı. 1746’da İngiltere’den döndü ve iki yıl boyunca işsiz kalacağı Edinburgh’a yerleşti.
1748’de Smith, Edinburgh Henry Felsefe Derneği’nin sponsorluğunda Yargıç Henry Home tarafından Doğal Hukuk, Edebiyat, ticaret özgürlüğü ve bireysel özgürlük üzerine bir konferansa davet edildi. 1750 yılında Glasgow Üniversitesi’nde profesör oldu. İlk olarak Mantık Teorisi başkanlığına ve ardından 1752’de Ahlaki Felsefe başkanlığına getirildi. Bu dönemde Smith’in konferansları oldukça popüler hale geldi.
1753’te Glasgow Edebiyat Derneği’ni kurdu. Edinburgh Felsefe Derneği ve Seçme Derneği’nin asil üyesi oldu. Oyster Kulübü ve Poker Kulübü gibi şehirdeki diğer kulüplerde aktifti. Glasgow’da Politik Ekonomi Kulübü ve Simson Kulübü’nün de bir üyesiydi.
1759’daki ana çalışmalarından biri olan “Ahlaki Duygular Kuramı” çalışmasından dolayı, 1764’te Buccleuch Dükü’ne öğretmenlik yapmaya davet edildi. Bu gelişmeyle kişisel kazancı da oldukça artış gösterdi. Bu özel dersinden sonra Smith , 1776’da yayınlanan “Ulusların Zenginliği” adlı çalışmasını bitirmek için Kirkcaldy’ye döndü. Burada öylesine iyi karşılandı ki, Buccleuch Dükü, ondan 1778’de Edinburgh’da İskoç Gümrüklerinin bir komisyoncusu olmasını istedi. Adam Smith 1790’da ölümüne kadar bu görevde kaldı.
Smith yasa önünde herkes için eşitliği savundu ve hükümet yetkililerinin sıradan insanlara göre avantajlı olmasını yanlış olarak değerlendirdi. Başkalarının haklarını ihlal etmediği sürece her bireyin çıkarlarını özgürce savunması gerektiğini ileri sürdü.
Yorum Yap

Yorum Yap