1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ağız kokusunun (Halitozis) nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Ağız kokusunun (Halitozis) nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Ağız-kokusunun-Halitozis-nedenleri-ve-giderme-yöntemleri-nelerdir

Ağız kokusu yani diğer adı ile halitozis genelde kişinin ağız temizliğine dikkat etmemesi sonucu oluşan bir durumdur. Ağız kokusu diğer hastalıklar gibi bir hastalık değildir. İlerlemesi durumunda kişi üzerinde fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açabilir.

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

●Tüketilen yiyecek ve içeceklerin türü

Ağız kokusunu etkileyen en önemli faktörlerden biri tüketilen yiyecek ve içeceklerdir. Bazı yiyecek ve içecekler kimyasal yapısı gereği ağız kokusuna yol açabilir. Kimi yiyecekler kısa kimi yiyecekler uzun süreli ağız kokusuna sebep olur. Bu yüzden tüketilen yiyecek ve içecekler konusunda seçici olmak gerekir. Fakat bu koku yapan yiyecek ve içecekleri tüketmek zorunda isek tükettikten sonra ağız temizliğini anlık olarak yapmamız gerekir.

●Yanlış diş fırçası kullanımı

Genel olarak toplumun büyük bir kesimi diş fırçası kullanır. Ardından da şunları söylerler: fırça kullanıyorum fakat dişlerim bir türlü beyazlamadı, fırça kullanıyorum fakat bir gelişme göremedim ağzım hala kokuyor. Eğer sizde bunları söylüyorsanız muhtemelen diş fırçasını yanlış kullanıyorsunuz demektir. Öncelikle diş fırçalamak sadece yemekten sonra yapılan bir temizlik değildir. Dişlerin sabah ve akşam olmak üzere en az iki kere fırçalanması gerekir. Düzenli kullanımın ardından 15 günde bir veya ayda bir gibi periyotlar halinde diş fırçasının değiştirilmesi gerekir. Bunlara ek olarak kaliteli diş macunu ve fırçaları kullanılmalıdır. Bunları yaptınız ve hala ağız kokunuz devam ediyorsa doktorunuza başvurmalısınız. Ciddi bir sağlık sorununuz olabilir.

●Dişler ve dil üzerinde kalan yemek parçaları

Dişler ve dil üzerinde kalan yemek parçaları ağız kokusuna kısa süreli bir etki yapar. Bu kokuyu engellemek için yemek yedikten sonra gargara yapmak gerekir. Bu sayede ağızda veya dilde kalan yemek parçaları temizlenmiş olur ve ağız kokusu engellenmiş olur.

●Bademcik ve mide iltihabı gibi hastalıklar

Midede veya ağız yolu üzerinde bulunan diğer organlarda var olan hastalıklar da ağız kokusuna yol açmaktadır. Bu kokuyu engellemek için doktor tavsiyesi gerekir. Doktor kişisel bir çözüm yolu sunar ve bu yolu izledikten sonra ağız kokusundan kurtulmuş olursunuz.

●Uzun süren açlık

Uzun süreli açlık mideden ağıza giden yolda bir açıklık yaratır ve ağız kokusuna sebep olur. Yani ağız kokusunu engellemek için uzun süreli aç kalmamak gerekir.

●Sigara ve alkol kullanımı

Sigara, alkol gibi alışkanlık kısa süreli kullanımlarda kalıcı ağız kokusu yapmaz fakat düzenli ve sürekli kullanımda ise kalıcı ağız kokusuna yol açar. Bu yüzden bu alışkanlıklardan uzak durmak gerekiyor. Eğer uzak duramıyorsak ağız koku spreyi kullanmak gerekir. Ağız koku spreyleri sürekli kullanılırsa büyük bir etki yapar.

●Takma diş kullanımı

Takma diş kullanan kişilerde ağız kokusu olmasının sebebi takma dişin temizliğine dikkat edilmemesidir. Takma diş genelde ilerleyen yaşlarda kullanılmaya başlanır. O yaşlarda temizliğin önemli olmadığı düşünülür. Fakat temizliğin yaşı yoktur her yaşta temizliğe dikkat etmek gerekir. Eğer ilerleyen yaşlarda da takma dişin temizliğine dikkat edilirse hiçbir sorun yaşanmayacaktır.

Ağız kokusu günlük yaşantıyı nasıl etkiler?

 

 

Evet gelelim ağız kokusunun günlük yaşama etkisine. Günlük hayat gereği hepimizin toplu alanlarda bulunması gerekiyor. Bu toplu alanlarda ise toplum kurallarına uymak gerekiyor. Toplumda çevreye kötü koku yaymak normal karşılanmaz. Bu yüzden ağız kokusu gibi kötü kokuları alan insanlar sizden uzaklaşabilir. Sizi hoş karşılamayabilir ve sizin hakkınızdaki düşünceleri olumsuz yönde olabilir. Bu yüzden ağız kokusu çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dikkat edilmezse kişi toplumdan dışlanabilir. Toplum tarafından dışlanan kişi ise ruhsal olarak bazı problemler yaşar. Bunlar kimi zaman yalnızlık hissine bağlı içe kapanma kimi zaman ise kimse tarafından istenmeme düşüncesi olabilir. Bu ruhsal sorunlarla karşı karşıya kalmamak için ise ağız kokusu ve diğer temizlik sorunlarına dikkat etmek gerekir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben Yasin YILDIZ, 20 Nisan 2020 tarihinde blogseyir.com bünyesinde içerik üretmeye başladım. blogseyir.com için ürettiğim özgün ve seo uyumlu içeriler sayesinde kendimi her geçen gün geliştirmeye çalışıyorum. Siz değerli kullanıcılar için ben ve blogseyir.com yönetimi elinden geleni yapıyor, her geçen gün özgün, kaliteli ve güncel içerikler ile karşınıza çıkıyoruz...

Yorum Yap