1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji
  3. Akademik Başarı Neden Ve Nasıl Elde Edilir ?
Trendlerdeki Yazı

Akademik Başarı Neden Ve Nasıl Elde Edilir ?

Bütün soruların cevabı burada.

Akademik Başarı

Ders çalışmak eğitim hayatının bütün dönemleri boyunca  insana zor gelmiştir. Ama insanlar haklılar , ders çalışmak bir sanattır. Beyni çok yorar, katlanması güçtür ama unutmayın ki her şeye rağmen buna katlanabilen insanlar akademik anlamda  başarılı olmuştur. Baştan uyaralım ; aklında ticarete atılmayı kurmuş kişilerin yazının devamını okumasına gerek yoktur. Herkes akademik anlamda başarılı olacak diye bir şart yok, ticaretle uğraşarak da insanlar maddi ve manevi başarılar elde edebilir.

Ders çalışmaya başlamak için bir farkındalığa sahip olmak gerekir, henüz o aydınlanmayı yaşamamış kişiler her ne kadar uğraşsa da sağlıklı ders çalışamaz.Peki bu farkındalık nasıl kazanılır ? Bu farkındalığı ancak hayata realist yaklaşan kişiler kazanabilir. Hayatın gerçeklerinden kasıt büyüyen dünyada pastadan bir dilim almanın önemini anlamak. Her geçen yıl dünya daha da zalimleşiyor, işsizlik artıyor. Elbette her şey maddiyat değildir, ama kim ne derse desin maddiyat olmadan hiçbir şey olmuyor bu yüzyılda ve bundan sonraki yüzyıllarda .Güzel bir gelecek istiyorsanız, insanlar sadece param için yanımda olmasın bilgi birikimim için de bana saygı duysun istiyorsanız akademik kariyer çok önemli.Ticaret yaparak zengin olan bir insanı sadece paraya ihtiyacı düştüklerinde ararlar, ancak bir bilgi birikimine sahip insanı bilgi almak için de arayabilirler.Bilgi saygınlık demektir,bunu asla unutmayın.

Bir insan bir amaç uğruna daha çalışmalı; pastadan dilim almaktan bahsetmiştik ya işte o pastanın hangi tarafından dilim almak ? İşin  bu yönü de var, pastanın güzel tarafından mı düşecek bize kötü tarafından mı ? Dünyadaki iş çeşidi bir hayli fazla ve herkesin hayalinde bir meslek bulunur. Kimilerinin hayali daha ulaşılabilirdir, kimilerinin hayali daha büyüktür. Verimli çalışmayla imkansız diye bir durum yoktur, çalışan herkes bir gün hak ettiği değeri alır. Bu hayal büyük de olsa küçük de olsa insan hayalindeki iş için çalışmalı, o işi yaparken mutlu olmalı. Malum  bir sektörde iş bulmak ne kadar zor , o kadar eğitim aldıktan sonra işinize ısınamadığınızı düşünün. Hayat yaparken keyif almadığın bir meslek sahibi olup aktif olarak yaparken geçer mi ? Geçmez ama , kimse belirli bir eğitimi aldıktan sonra sıfırdan başlamak istemez ve mecbur o işi yapmaya devam eder. O yüzden doğru zamanda doğru çalışmalıyız, her şeyi  zamanında yapmalıyız. Hayatın farkına varmış kişiler bir ömür  o mesleği yapacağını bilir ve yaparken keyif alacağı meslek sahibi olmak ister.

Yazının burasına kadar geldiyseniz boş değilsinizdir, belirli seviyede farkındalığınız  vardır.Şimdi de isteğe , azme değinelim. Bunu herkes söyler istemeden, kafada bitirmeden hiçbir konuda hiçbir fayda sağlayamazsınız. Çekin kendinizi kenara , kendinizle konuşun. Sen kimsin , diye sorun kendinize. Nasıl bir hayatı hak ediyorsun diye de sorun. Kafanızda tam olarak oturtun , ara ara kendinizi motive edin.İsteği kazandınız, her şey tamam zannettiniz. Ama işin içinde azim ve sabır da var. Hiçbir zaman hiçbir durum bi anda gelişmiyor ise akademik başarıda öyle.Motivasyonunuzu koruyun, ben yapacağım deyin azminizi kaybetmeyin ve sabredin. Böyle bir paragrafla anlatıldığına bakmayın , akademik başarıya ulaşmanın her basamağı gibi azim, sabır ve istek kolay aşamalar değildir.

Çevrenizdeki , internetteki veya rast geldiğiniz akademik başarıyla bir yerlere gelmiş insanları inceleyin.Nasıl çalışmış, neler yapmış, nasıl bir hayat yaşıyor, mutlu mu ? Bunları analiz edin sizi olumlu olarak motive edecektir. Hayatınıza farklılıklar katın, düzeninize alışılmadık durumlar,olaylar ekleyin. Mesela yapmıyorsanız hayatınıza sporu ekleyin, sizi motive edecektir ve özgüven kazandıracaktır. Çalmıyorsanız bir müzik aleti  çalmayı öğrenin, farklı işlerde  başarılı olmak sizi motive edecektir. Belki de akademik anlamda başarılı olamayacaksınız ama elinizde altın bileziğiniz olsun. Kendinize gezi listesi yapın ara ara gezin. Arkadaşlarınızla ara ara oyun veya eğlence gecesi yapın. Tabii bunları yaparken asıl hedefinizden şaşırmayın. Sizi hiçbir hobi , eğlence akademik başarılarınız için tırmandığınız merdivende geri adım attırmasın. Unutmayın ki belirli bir akademik seviyeye geldiğinizde elbette her şeyi  boş vermeyeceksiniz ancak çok rahat olacaksınız. Hem ekonomik özgürlüğünüz olacak hem vaktiniz olacak . İçinizde kalan şeyleri, yapmak isteyip yapamadığınız şeyleri gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Akademik başarı yolunda çekilen cefalar sonrasında sizi pişman etmeyecek, her konuda özgürleştirecek. Hayallerinizin peşinden gidin, mutlu olacaksınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hem yazmayı , hem işlem yapmayı seven teknoloji düşkünü bir öğrenci. [email protected]

Yorum Yap