1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. Âkif İnan Anısına

Âkif İnan Anısına

images-24
1

Yedi Güzel Adam’dan biri olan Akif İNAN Üstadın Anısına..

Akif İnan, “Her eylem yeniden diriltir beni” cümlesini kurduğunda, nehirler düşlüyordu göl kenarlarında. Coşkunca çağlayan nehirler. Kendisi fokurdayıp duran bir kaynak gibiydi, ama yanıbaşındaki kokuşmuş o koca göl, dertlenmesine yetiyordu.

Durağanlığın yosun tutmuşluğundan kurtulmanın tek çaresinin, akmak olduğunu biliyordu. Ve aktıkça arınacağını…

Bir nehir düşleyin, hızla akan bir nehir! Hangi kir tutunabilir, hangi taş durdurabilir onu. Bir engel çıksa önüne durmaz, döver durur onu.

Fiile dönüşmeyen her fikir, bir göldü. Bir sesle, bir adımla, bir hareketle de olsa vücut bulmuş her fikir ise çağlayan bir nehir.

Biriktirilmiş düşüncelerin hamallığını yapmak bir eşek gibi, her çeri çöpü içinde saklayan bulanık bir göl gibi olmak.

Ya da bir eylem’e yakıt yapmak fikirleri, bir elbise dikmek fikirlerden, bir marş bestelemek, bir yumruk sıkmak, bir adım atmak, bir seccadeye sermek…

Sıkılmış bir yumruk ne güzel ifade eder ruhumuzda dalgalanan o heyecanı, Allah için öfkelenmeyi, susmayı, koşmayı ve haykırmayı…

İblisin şom ağzına vurmak, sıkılmış her yumruğun hakkıdır. Sıkılmamış yumruklar koleksiyonumuzdan ne haber? Hani şu utanç odalarımızda kapıları üzerine kilitlediğimiz !

Eylem iman edişin gereğidir. Her eylemle birlikte yeniden diriliş de tekrar ve tekrar iman etmenin ellerimizden tutuşudur.

Eyleme dönüşmüş fikirlerle yeniden dirilmeden, “Doğ! Ey güneş !” diyebilmek mümkün mü ?

Halil İbrahim

Yorum Yap

Yorum Yap