1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Alerji nedir?
Trendlerdeki Yazı

Alerji nedir?

Bazen bağışıklık sistemi aşırı hıza girer ve potansiyel olarak ciddi sorunları tetikler Birçok kişi, küflere, polenlere, evcil hayvan kepçesine ve diğer birçok malzemeye, hatta yiyeceklere maruz kaldığında burun akıntısı, gözyaşı gözleri veya döküntü geliştirir.

1030_allergies_explainer-1028x579

Üç yapraklı olsun.
Çilek beyaz, uçun.

Bu eski kafiye bahçıvanların ve yürüyüşçülerin zehirli sarmaşıkları tanımasına yardımcı olur. Sahip olmak iyi bir bilgi, çünkü her dört kişiden en az üçü zehirli sarmaşıklara alerjisi var. Bu üç yapraklı, beyaz yapraklı bitkiye karşı fırçalayacak kadar çılgın, kaşıntılı bir döküntü alacaklar.

Ancak bazı insanlar zehirli sarmaşıktan daha zor olan şeylere alerjisi vardır.

Birçok şey alerjik reaksiyona neden olabilir. Polen bununla ünlüdür. Evcil hayvan kepeği, böcek ısırıkları ve sokmaları – toz akarları bile alerjilerden paylarına neden olur. Gıda alerjileri de yaygındır. Bazı insanlar için, küçük bir miktar fıstık veya kabuklu deniz hayvanı bile yaşamı tehdit eden bir reaksiyona neden olabilir. Diğer insanlar bazı ilaçlara alerjisi vardır. Alerjiler, bir nefes çalma durumu olan bazı astım türlerinin bile arkasındadır.

Büyük yanlış anlamalar

Peki alerjilere ne sebep olur? Alerjenler. Alerjen, bağışıklık sistemini uygunsuz bir şekilde aşırı hıza girmeye tetikleyen bir maddedir. Polen, yer fıstığı – her türlü şey – bileşenleri alerjenler olabilir. Ama neden alerjenler insanları horluyor ve hapşırıyor, döküntülerde patlıyor veya alerjilerin neden olduğu diğer hoş olmayan reaksiyonlardan herhangi birini yapıyor?

Burada gösterilen zehirli sarmaşık yaprakları ve kökleri, çoğu insanın alerjik olduğu bir kimyasal üretir. Bitkinin tahriş edicisinin havadaki küçük miktarları bile kabarık cilt döküntülerine neden olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gerçekten, bu sadece bir yanlış anlama.

Soruna neden olan alerjenlerin kendisi değildir. Vücudun bağışıklık sistemi. Çoğu insan için fıstık besleyici bir besindir. Ancak insanlar bir şeye alerjisi olduğunda, bağışıklık sistemleri zararsız maddeler olması gereken şeylere uygunsuz tepki verir. Yer fıstığı gibi.

Bağışıklık sisteminin işi vücuda giren tehlikeli maddeleri tanımaktır – daha sonra ondan kurtulmaktır. Örneğin, soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlara neden olan mikroplarla savaşır. Bunu, onlara yabancı madde olarak neden olan mikropları tanıyarak yapar. Daha sonra onları öldürmek veya başka türlü ortadan kaldırmak için hedeflenmiş bağışıklık hücreleri gönderir. Ancak bazen bağışıklık sistemi çok iyi çalışır. Her pizza pişirdiğinizde veya bir mum yaktığınızda yanan bir duman alarmı gibi olabilir. Biraz polen ya da tek bir arı sokması çoğu insan için tehlikeli değildir. Ancak vücutları bunları alerjen olarak gören insanlar için bağışıklık sistemi kırmızı alarma geçer. Bu küçük rahatsızlıkla büyük bir tehditmiş gibi savaşmaya başlar.

Neyse ki, çoğu zaman alerjiler sadece sinir bozucu. Ama her zaman değil. Ölümcül olabilirler. Anafilaksi (An-uh-fih-LAX-is) aşırı alerjik bir reaksiyondur. Geliştiğinde, vücudun birkaç kısmı aynı anda tepki verir, bazen de ölüme yol açar. Bağışıklık sistemi neyin tehlikeli neyin olmadığı konusunda karıştığında, tüm vücut için sorun yaratabilir.

Ellerinde zamana sahip antikorlar

Bir kişi ilk kez bir alerjenle karşılaştığında, bir soruna neden olmayabilir. Alerji geliştirmek günler hatta yıllar alabilir. Bağışıklık sistemi alerjeni tanımayı öğrenmeye zaman ayırır. Sonra ona saldırmak için antikorlar yapmak zorunda. Antikorlar proteinlerdir. Vücudun bakteriyel veya viral enfeksiyonlar gibi ciddi tehditlerle savaşmasına yardımcı olurlar. IgE – immünoglobulin (Ih-MU-no-GLOB-yu-lin) E’nin kısaltması – alerjik reaksiyonlara neden olan antikor türüdür.

IgE antikorları vücutta iltihap üreten kimyasalları aktive eder. Bu iltihaplanma alerji semptomlarını tetikler. Bunlar tıkalı bir burun ve sulu gözlerden, şişkinlikle tehdit eden kaşıntılı bir döküntü veya boğazdan geçebilir. Enflamasyonun nasıl ortaya çıktığı, inflamasyonun vücutta nerede olduğuna bağlıdır. Derideki iltihaplanma döküntü gibi görünebilir. Sinüslerde burun tıkanıklığına neden olabilir. Bağırsakta, iltihap kusmaya veya ishale neden olabilir.

IgE antikorları her zaman kötü değildir. Vücudun parazitlerle savaşmasına yardımcı olurlar. Parazitler, konakçı organizmalarda yaşayan ve genellikle onları hasta yapan organizmalardır. İlk insanlar rutin olarak parazitlere maruz kaldılar. IgE antikorları olmadan hayatta kalamazlardı.

İnsanlar hala IgE antikorlarına sahiptir. Ancak bu günlerde IgE’nin yapacak çok şeyi yoktur çünkü çoğu insan nadiren parazitlerle karşılaşır. (Bununla birlikte, dünyanın parazitlerin yaygın olduğu bölümleri vardır ve bu antikorlar işe yarar.) IgE antikorları, savaşacak daha fazla düşmana sahip olmayan iyi eğitilmiş bir ordu gibidir. Bazen gerginleşir ve yanlış şeye saldırırlar. IgE antikorları, atalarımızın hayatta kalmasına yardımcı oldu. Bugün alerjik reaksiyonlara neden olma olasılıkları daha yüksektir.

Alerjiler oldukça yaygındır. Alerjiniz yoksa muhtemelen birisini tanıyorsunuzdur.  Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 50 milyondan fazla insanın bir veya daha fazla alerjiden muzdarip olduğunu tahmin ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap