1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Antarktika’da ilk kurbağa fosili bulundu
Trendlerdeki Yazı

Antarktika’da ilk kurbağa fosili bulundu

Eski bir amfibi, kıta buzlanınca ışık tutuyor Antarktika Yarımadası yakınlarındaki Seymour Adası'ndan (resimde) 40 milyon yıllık bir kurbağa fosili, bugün yaşayan canlılar gibi amfibilerin bir zamanlar Antarktika'da yaşadığına dair ilk kanıttır.

042120_MT_frog_feat-1028x579

Antarktika’da bulunan bir kurbağanın ilk fosili, kıtanın antik iklimine yeni bir bakış kazandırıyor.

Paleontologlar Antarktika Yarımadası’nın ucuna yakın Seymour Adası’ndan toplanan 40 milyon yıllık tortuda kurbağanın kalça kemiği ve kafatasının parçalarını keşfettiler.

Bilim adamları daha önce 200 milyon yıl önce Triyas Dönemi’nde Antarktika’da yürüyen dev amfibilerin kanıtlarını bulmuşlardı , ancak bugünkü gibi amfibilerin kıtasında izler yoktu ( SN: 3/23/15 ). Yeni keşfedilen kemiklerin şekli, bu kurbağanın bugün Güney Amerika’da bulunan Calyptocephalellidae ailesine veya miğferli kurbağalara ait olduğunu göstermektedir .

Fosilleşmiş kurbağanın modern akrabaları sadece sıcak, nemli merkezi Şili And Dağları’nda yaşıyor. Bu araştırmacılar, Antarktika’da yaklaşık 40 milyon yıl önce benzer iklim koşullarının var olduğunu gösteriyor, araştırmacılar 23 Nisan’ı Bilimsel Raporlarda bildirdi .

eski Antarktika çizimi
Yeni bir kurbağa fosili milyonlarca yıl önce Antarktika’nın en azından bir kısmının (bu resimde gösterildiği gibi) Şili And’larına çok benzediğini gösteriyor.
POLLYANNA VON KNORRİNG / İSVEÇ DOĞA TARİHİ MÜZESİ, SİMON PİERRE BARRETTE, JOSÉ GRAU DE PUERTO MONTT, MATS WEDİN / İSVEÇ DOĞA TARİHİ MÜZESİ, WİKİMEDİA COMMONS (CC BY-SA 3.0)

Bu, Antarktika’nın balsamdan acı soğuğa ne kadar hızlı geçtiği hakkında bir ipucu sunuyor ( SN: 4/1/20 ). Antarktika, bir zamanlar süper kıta Gondwana’nın ( SN: 10/10/19 ) bir parçası olan Avustralya ve Güney Amerika’dan ayrıldıktan sonra hızla dondu . Ancak bazı jeolojik kanıtlar, yaklaşık 34 milyon yıl önce diğer güney kıtalarından tamamen ayrılmadan önce Antarktika üzerinde buz tabakaları oluşmaya başladığını gösteriyor.

“Soru şimdi, ne kadar soğuktu ve bu buz tabakaları oluşmaya başladığında kıtada ne yaşıyordu?” diyor Stockholm’deki İsveç Doğa Tarihi Müzesi’nde bir paleontolog olan çalışma yazarı Thomas Mörs. “Bu kurbağa, en azından Yarımada’nın etrafında, bu sürüngenler ve amfibiler gibi soğukkanlı hayvanlar için hala uygun bir yaşam alanı olduğunun bir göstergesi.”

Yorum Yap

Yorum Yap