1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. Anti Tank Köpekleri
Trendlerdeki Yazı

Anti Tank Köpekleri

maxresdefault

Pavlov’un Deneyi

Pavlov ilk olarak, laboratuvarında köpeklerin üzerinde salgı bezlerini incelemeye başladı. Köpeklerin önüne yemek koydukları zaman salyasındaki artış miktarını gözlemliyordu. Bir süre sonra Pavlov, köpeklerin sadece yemeğe duyarlı olmayıp aynı zamanda yemek getirirken çıkan ayak seslerine ve etraftaki seslere de duyarlı olduğunu fark etti. Sonrasında bunu bir deney ile ispat etmek istedi.

Bu deneyde ilk önce köpeklere her zamanki gibi yemeğini verdi. Verdikten sonra köpeğin salya miktarında artışı gördü. Bundan sonraki aşamada sadece zil çalındı. Zili çalındığı zaman salya miktarında herhangi bir değişme gözlemlenmedi. Üçüncü aşamada ise köpeğe yemeğini verirken aynı zamanda zili çaldılar. Bu durumu günlerce yapmaya devam ettiler. Bir süre sonra köpeğe yemek vermeyip sadece zil çaldıklarında da salya miktarında artış olduğunu gözlemlediler. Pavlov bu duruma koşullu (şartlı) refleks adını verdi.

2. Dünya Savaşı

2. Dünya Savaşı’nda Sovyetler, Pavlov’un köpek eğitme taktiğini uygulamaya başladılar. Amaçları çok güçlü olan Alman tanklarını yok etmekti. Köpekleri eğitirken günlerce aç bıraktılar. Daha sonrasında yemekleri tankların altına saklayıp köpeklerin onları bulmasına izin verdiler. Bunu sürekli uygulayarak köpeklerin tankların altında yemek bulabileceklerini düşünmelerini istiyorlardı ve başarılı oldular da.

İlk başlarda köpeklerin üzerine süreli bomba takmayı denediler fakat bu yöntemin pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Daha sonrasında ise köpeklerin üzerine bomba düzeneği kurdular. Boyunlarından bombayı sırtlarına bağlıyorlar ve sırtlarından yukarıya doğru bir tetikleme çubuğu uzanıyordu.

Tankların altına girmeye çalıştıklarında bu çubuk tanka değiyor ve bir anda patlayıveriyordu. Fakat savaş sırasında hesap etmedikleri şeyler oldu. Köpekler Alman tankı veya Sovyet tankı diye ayırt etmiyordu. Gördüğü ilk tankın altına girmeye çalışıyordu. Bu durum her ne kadar Sovyetlere zarar verse de yaklaşık olarak 300 adet Alman tankının bu yöntem ile patlatıldığı söyleniyor.

Bu amaç uğrunda ne kadar köpeğin feda edildiği ise hiçbir yerde bulunamıyor. Bütün dünya Sovyetlerin yaptığı bu şeyin ne kadar acımasızca olduğunu biliyor. Bu tarihte asla unutulamayacak ve affedilemeyecek bir olaydır. Masum olan binlerce köpek, yemek vaadi ile ölüme gönderildi ve maalesef hiçbir köpek bunun farkında değildi. Tek düşünebildikleri şey aç olan karınlarına birkaç parça et koyabilmekti.

Yorum Yap

Yorum Yap