1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Apple Macbook Virüsü

Apple Macbook Virüsü

mackbookpro

Mac Virüsü nedir?

Bilgisayar virüsü, bilgilendirilmiş izniniz olmadan bilgisayarınızın içine girebilecek ve farklı sorunlara yol açan yetkisiz görevleri yerine getirebilecek kötü amaçlı veya zararlı bir yazılım parçasıdır.

Bilgisayar virüsleri için başka bir kelime kötü amaçlı yazılımdır.

Trojan Horses, Ransomware, Browser Hijackers, Adware ve Spyware gibi farklı zararlara neden olan birçok farklı kötü amaçlı yazılım kategorisi vardır. Bununla birlikte, çoğu durumda, virüsün nihai amacı, yaratıcıları için yasadışı bir şekilde para kazanmaktır.

Mac Virüsü, Mac sistemlerine saldırmak için tasarlanmış bir virüs programıdır. Windows sistemleri için daha fazla virüs olmasına rağmen, kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir Mac bilgisayarı bulamayacağınız doğru değildir. Çok uzun zaman önce, Mac virüsleri nadirdi, ancak son birkaç yıl içinde sayıları katlanarak arttı. İstatistikler, sadece 2017’de Mac’teki kötü amaçlı yazılım saldırılarının sayısının 2016’ya göre yaklaşık% 300 arttığını gösteriyor. 2018 ve 2019’da benzer bir artış görülmüştür. Bu, Mac sistemlerinin kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız olduğu fikrinin yanlış olduğu anlamına gelir. . Windows bilgisayarlar gibi, Mac’ler de kötü amaçlı yazılımlardan korunmaya ihtiyaç duyar. İyi haber şu ki, güvenilir bir güvenlik aracıyla ve bazı güvenlik tarama alışkanlıklarının benimsenmesiyle,

Bir Mac virüsü size nasıl bulaşır?

Mac virüsleri genellikle kurbanın bilgisi olmadan bilgisayara girer, ancak bazen kullanıcı virüsü indirmek için bilgisiz izin vermek için kandırılabilir. Çoğu virüs, belirli bir sisteme sızmak için kılık değiştirir. Düşük kaliteli yazılımların veya yasadışı yollardan dağıtılan yazılımların yükleyicileriyle birlikte paketlenebilir, aldatıcı spam iletilere eklenebilir ve çoğu zaman gerçek olamayacak kadar çok çevrimiçi tekliflerin ve reklamların arkasına gizlenebilirler. Kötü amaçlı yazılım dağıtımı için kullanılan çok fazla yöntem vardır, ancak kullanıcı şüpheli ve şüpheli çevrimiçi içerikle etkileşimden kaçınmayı ve güvenilir olmayan siteleri ve sayfaları ziyaret etmekten kaçındığı sürece bunların çoğundan kaçınılabilir.

Bir Mac virüsü ne yapabilir?

Mac virüsünün türüne bağlı olarak, bilgisayarınızın başına gelebilecek birçok farklı sorun vardır. Bazı virüsler, bankacılık numaraları ve çevrimiçi şifreler gibi hassas bilgileri sisteminizden toplayacak ve paranızı çalmak veya şantaj yapmak ve taciz etmek için bu tür verileri kullanabilen bilgisayar korsanlarına gönderecek şekilde programlanabilir. Diğer Mac virüsleri dosyalarınızı bozabilir veya kilitleyebilir, bu da önemli verilerin kaybolmasına neden olabilir. Saldırılan bilgisayarın kontrolünü ele geçirip bilgisayar korsanlarına bir şekilde fayda sağlayan farklı görevleri tamamlamasını emreden virüsler de vardır – bunun çok yaygın bir örneği, virüs bulaşmış makinenin doğrudan bilgisayar korsanına gönderilen kripto para birimini üretmeye zorlanmasıdır.

Reklam yazılımı ve tarayıcı korsanları gibi bazı daha az zararlı kötü amaçlı yazılım programları, ekranı reklamlarla doldurarak, tarayıcının ayarlarıyla uğraşarak ve potansiyel olarak güvenli olmayan sitelere sayfa yönlendirmelerine neden olarak göz atma bozukluğuna neden olduğu bilinmektedir.

Genel olarak, çoğu Mac virüsü sessizce çalışır ve kullanıcılar genellikle onları fark etmez. Ancak, sisteminiz açıklanamaz şekilde yavaşladıysa, hatalar ve çökmeler yaşıyorsa veya onaylamadığınız tarayıcı değişiklikleri varsa, Mac’inizde kötü amaçlı yazılım olması olasıdır.

Mac virüsü nasıl kaldırılır

Herhangi bir Mac virüsü ile başa çıkmak için, önce size saldıran virüsün tam olarak ne olduğunu bilmelisiniz. Güvenilir bir antivirüs programı ile bilgisayarınızın tam sistem taraması, tehdidi tanımlamanıza ve kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Sisteminizdeki Mac virüsünün kimliğini zaten biliyorsanız, sitemizdeki belirli tehdit için bir kaldırma kılavuzu arayabilirsiniz – tüm yeni Mac tehditlerini karşılamak ve okuyucularımıza kaldırma talimatlarını sunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ayrıca, kılavuzlarımızda bağladığımız önerilen kötü amaçlı yazılım önleme aracını Mac’inizdeki virüsün kaldırılması için otomatik bir yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap