1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. Artan vaka sayıları sonrası Konya’daki tüm hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi.
k_zg_n_m_

Artan vaka sayıları sonrası Konya’daki tüm hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi.

kkk
Konya’da günlük korona vakalarının 1 hafta içinde kademeli olarak artmasının ardından ilde hastaneler hızlı bir şekilde doluluk oranına ulaşmasıyla tüm hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi.Yeni normalleşme süreci öncesinde günlük vaka sayısının 5 ila 8 arasında seyrettiği Konya’da son dönemde vaka sayıları katlanarak arttı.

Son dönemlerde ülkemizdeki koronavirüs vaka sayılarındaki düşüş trendinin son birkaç gün içerisinde tersine dönmesi endişelerin yeniden artmasına neden oldu. Artan vaka sayıları sonrası Konya’daki tüm hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi.

Konya’da son bir hafta içinde koronavirüs vaka sayısının ortalama günlük 100’ün üzerine çıktığı öğrenildi. Durumu saat saat takip altında tutan yetkililer elde ettikleri rakamsal tablo ile yeni bir karara imza attı.

Dünya genelinde 188 ülke ve bölgede 7,7 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 430 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgınıyla ilgili en çok korkulan şeylerden bir tanesi vaka sayılarının yeniden artması ve hastalığın ikinci dalgası.

Aynı endişeler ülkemiz için de geçerli. Şu an için açıklanan resmi rakamlara göre ülkemizde 176 bin 677 vaka bulunurken 4 bin 792 kişi de COVID-19 sebebiyle hayatını kaybetmiş durumda. Son dönemlerde vaka sayısında gözle görülür bir düşüş yaşasak da özellikle son iki günde tespit edilen yeni vaka sayıları tekrar binin üstüne çıktı. Dün (13 Haziran 2020), bin 459 yeni koronavirüs vakası tespit edildi.

konya sokağa çıkma yasağı

Türkiye’de koronavirüs ile alakalı resmi veriler Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanıyor. Ancak açıklanan verilerde illere göre vaka sayıları belirtilmiyor. İllere göre vaka sayıları son olarak 10 Nisan tarihinde açıklanmıştı. 10 Nisan’daki verilere göre en çok vaka 28 bin 14 ile İstanbul’da görülüyordu.

En çok vakanın görüldüğü ilk beş ilde İstanbul’u takip eden iller ve vaka sayıları ise şöyleydi:

  • İzmir – 2.884
  • Ankara – 2.032
  • Kocaeli – 1.072
  • Konya – 1.690

Konya, 10 Nisan’da açıklanan resmi verilere göre en çok vakanın görüldüğü ilk beş il arasında yer alıyordu. Son dönemlerde vaka sayısındaki azalış trendi bir anda tersine dönünce Konya’daki vaka sayılarında da tekrar artış yaşandı. Yaşanan bu artış sonrası Konya’daki tüm hastaneleri pandemi hastanesi ilan edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap