1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Artık Kimlik Kartı İle Para Çekilebilecek
k_zg_n_m_

Artık Kimlik Kartı İle Para Çekilebilecek

Yeni kimlik kartına sahip olan vatandaşlar, kartlarıyla PTT ATM’lerinden para çekebilecekler

kk

Yeni Kimlik Kartı ile PTT ATM’lerinden Para Çekilebilecek, Genel Müdürlüğü ya da kısa adıyla PTT, Türkiye’nin posta örgütüdür. 2013 yılı Mayıs ayında TBMM’de kabul edilen tasarı ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi haline gelmiş olan yapılan yeni bir duyuruyla yeni kimlik kartına sahip olan vatandaşların,

İŞKUR, sosyal yardım ve doğum yardımı ödemelerini PTT ATM’lerinden alabilecekleri açıklandı.

Türkiye’de birkaç yıldır kullanılmaya başlanan yeni kimlik kartlarının birçok özelliği bulunuyor ve bu kartların yeni özelliklerinden biri daha PTT tarafından vatandaşların kullanımına sunuldu. Yeni kimlik kartına sahip olan vatandaşlar, kartlarıyla PTT ATM’lerinden para çekebilecekler


PTT'den dağıtılan sosyal yardımlar evlere teslim edilecek

PTT A.Ş.’den bugün yapılan açıklamada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı çerçevesinde verilen sosyal yardım ve doğum yardımıyla beraber İŞKUR ödemeleri alacak vatandaşların yeni kimlik kartlarıyla PTT ATM’lerinden ödeme alabilecekleri açıklandı. 

Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek uygulamayla, PTT’de hesabı olan veya olmayan tüm vatandaşlar, çipli TC kimlik kartları ve nüfus müdürlüklerinden kimliklerini teslim alırken kendilerine verilen şifrelerle ATM’lerden giriş yaparak hesaplarına yatırılan ödemeleri temin edebilecek.

Çipli kimlik kartlarının ATM’lerde ilk defa kullanılabileceği PTT’nin uygulamasından yararlanmak isteyenler, kimlik kartlarını nüfus müdürlüklerinden aldıkları sırada verilen şifreleri kullanabilecekler. İŞKUR, sosyal yardım ve doğum yardımlarının ödeme tarihleri, hak sahiplerinin telefonlarına gelecek SMS ile bildirilecek. Nüfus müdürlüğü tarafından verilen yeni kimlik kartı şifresini bilmeyen veya hatırlamayan vatandaşlar, işlemlerini eskiden olduğu gibi PTT şubelerinde bulunan gişelerden yapabilecekler.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Yeni Kimlik Kartlarını Şu Şekilde Açıklamıştı


Nihat Ergün'ün skandal sözlerine tokat gibi cevap! - GÜNCEL Haberleri
”Akıllı yeni kimlik kartlarının gelecek yıl 2 milyon kişiye, 3 yıl içinde de tüm vatandaşlara dağıtılacağını açıkladı. Ergün, “Bugün 700 binden fazla vatandaş sahte kimlik kartı ile işlem yapmak nedeniyle mahkemelik durumda. Sahte kimlik kartı diye bir mesele kalmayacak. İsterseniz bankamatikten para çekebileceksiniz”  dedi.
NTV’de katıldığı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Ergün, akıllı kimlik kartlarında pilot uygulamanın Bolu’da başarıyla uygulandığını belirtti.
2013 Haziran ayından itibaren 2 milyon vatandaşa yeni kimlik kartlarının dağıtılacağını açıklayan Ergün, ”3 yıl içerisinde de bütün vatandaşlarımıza yaygınlaştırılacak. Yani, 3 yıllık bir geçiş süreciyle bütün vatandaşlarımız yeni kimlik kartını, elektronik kimlik kartını kullanmış olacaklar” diye belirtmişi.

ŞİFRESİNİ HATIRLAMAYANLAR İŞLEMLERİNİ PTT İŞ YERLERİNDEN DE GERÇEKLEŞTİREBİLECEK

 

Şifresini hatırlamayan vatandaşlar, işlemlerini PTT iş yerlerinden de gerçekleştirebilecek. Ödeme tarihleri ise vatandaşların cep telefonlarına gönderilecek SMS ile bildirilecek.

 

PTT'den Çalışanlarına Covid-19 Uyarısı: Şubeleri Havalandırın ...

Yeni kimlik kartlarıyla PTT ATM’lerinden para çekilmesi işleminin başladığının duyurulduğu açıklamada PTT, koronavirüs salgını sırasında sosyal mesafe önlemlerinin devam edeceğini, PTT ATM’lerinin de düzenli olarak dezenfekte edilmeye devam edileceğini de duyurdu.

Yorum Yap

Yorum Yap