1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Asıl İstanbul : Sur İçi

Asıl İstanbul : Sur İçi

İstanbul Türkiye’nin en fazla nüfusuna sahip ilidir.Bu nüfusa sahip olmasının temel nedenleri iş olanağı,eğitim olanağı ve tedavi olanaklarının fazlaca bulunmasıdır. Türkiye’nin kalbi İstanbul’dur.

sultanahmet_02

İstanbul Türkiye’nin en fazla nüfusuna sahip ilidir.Bu nüfusa sahip olmasının temel nedenleri iş olanağı,eğitim olanağı ve tedavi olanaklarının fazlaca bulunmasıdır. Türkiye’nin kalbi İstanbul’dur. İstanbulun gerçek kalbini birlikte yakından tanıyalım.

Peki İstanbul nereleri kapsıyor ?

Şuan oldukça büyük bir alanı kapsıyor.39 adet ilçesi bulunan İstanbul  hala büyüyor ve durmayan göçler sayesinde büyümeye de devam edecek.

Her şey iyi hoş ama gerçek İstanbul  suriçidir. Suriçi İstanbul’un en eski bölümüdür. Suriçi, Bizanslıların  inşa ettirdiği ve Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği topraklardır.İstanbul’daki tarihi eserlerin hemen hemen hepsi suriçinde bulunuyor.Bundan dolayı suriçine tarihi yarım ada da deniyor.Turistlerin göz bebeği olan noktalar da bu tarihi yarım adada bulunuyor. Eskiden surun dışında kalan kısımlar düz toprak, bataklıktı.

Suriçindeki tarihi eserler nelerdir ?

  • Suriçini oluşturan, başlı başına tarih kokan Bizans yapımı surlar.

İstanbul surları Sarayburnu’ndan Haliç kıyısı boyunca Ayvansaray’a bu taraftan ve Marmara kıyısı boyunca Yedikule’ye, Yedikule’den Topkapı’ya, Topkapı’dan Ayvansaray’a uzanıyordu.

İstanbul Surları
  • Aklınıza gelebilecek bütün tarihi camiler hemen hemen suriçindedir.

Süleymaniye Camii,Ayasofya,Yavuz Sultan Selim Camii, Sultanahmet Camii,Beyazıt Camii,Yeni Camii  gezilebilecek tarihi camiler arasında yer alıyor.

Süleymaniye Cami
  • Padişahlar, sultanlar da sur dışına çıkmamış. Görkemli Topkapı Sarayı da suriçinde bulunuyor.
Topkapı Sarayı
  • Suriçi büyük ve kalabalık meydanlar ve çarşılara da ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın başlangıç noktası Sultanahmet Meydanı,Kapalıçarşı , Mısır Çarşısı, Kadınlar Pazarı,At Pazarı, Eminönü Meydanı, Beyazıt Meydanı.

Sultanahmet Meydanı
Kapalıçarşı

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hem yazmayı , hem işlem yapmayı seven teknoloji düşkünü bir öğrenci. [email protected]

Yorum Yap