1. Ana Sayfa
  2. Yemek & Tarifler
  3. AYLARCA BAYATLAMAYAN MAYASIZ YUFKA EKMEK EV ŞARTLARINDA
Trendlerdeki Yazı

AYLARCA BAYATLAMAYAN MAYASIZ YUFKA EKMEK EV ŞARTLARINDA

Mayasız hamur ile evlerinizde kolayca hazırlayabileceğiniz, hem dışarıya çıkamadığımız bugünler de hem de Ramazanda sahurlarda tüketebileceğiniz Yufka Ekmek Tarifini sizler de çok seveceksiniz.

Mayasız hamur ile evlerinizde kolayca hazırlayabileceğiniz, hem dışarıya çıkamadığımız bugünler de hem de Ramazanda sahurlarda tüketebileceğiniz Yufka Ekmek Tarifini sizler de çok seveceksiniz.Üstelik bu tarifi fazla fazla hazırlayıp bozulmadan saklayabilirsiniz. Daha önce hiç hamur işi yapmadım diyerek ön yargılı olmayın. Kolayca açılan hamuru ile herkes Yufka Ekmek Tarifini evlerinde zorlanmadan hazırlayabilir. Sizler de mayasız hamurla Yufka Ekmek nasıl yapılır? merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilir, evlerinizde deneyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Yufka Ekmek Tarifi Gerekli Malzemeler
5 su bardağı un
2 silme tatlı kaşığı tuz
2,5 su bardağı su

Hazırlanışı
1.5 su bardağı una 2 silme tatlı kaşığı tuz ekleyip ortasını çukurlaştıralım. Ben küçük boy tatlı kaşığı kullanıyorum siz kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
2.Ortasına 2,5 su bardağı suyu yavaş yavaş ekleyerek hamuru yoğurmaya başlayalım.
3.Biraz toparlanınca hamuru tezgaha alalım güzelce yoğurmaya devam edelim.
4.Yoğurduğumuz hamurumuzun üzerini streç film ile kapatıp yaklaşık 30 dakika buzdolabında dinlenmeye bırakalım.
5.Dinlendirdiğimiz hamurun üzerini açalım ve güzelce toparlayalım. Hamur dinlendikten sonra kıvamının ne kadar değiştiğini ve açmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.
6.Hamurumuzu 30 eşit parçaya bölelim ve tüm parçaları bezeler haline getirelim. Ben ilk başta daha büyük ekmekler hazırlamak için hamuru 20 eşit parçaya bölmüştüm ama kullanmayı planladığım tava ekmekleri güzel pişirmediğinden değiştirmek zorunda kaldım. Bu yüzden bezelerimi küçülttüm. Siz kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
7.Bezelerimizin üzerini streç film ile kapatıp teker teker alarak hamurlarımızı açmaya başlayalım. Bezemizi oklava ile açabildiğimiz kadar ince açalım. Tüm bezelerimizi aynı incelikte yufkalar haline getirelim.
8.Açtığımız yufkaları bir bezin üstüne koyalım ve kurumaması için üstlerini örtelim. Yufka ekmeklerimiz çok hızlı piştiği için pişirmeye başlamadan önce 5-6 yufkayı açmanızda fayda var.
9.Tüm yufkaları açtıktan sonra kızdırdığımız tavada teker teker, çevirerek pişirelim.
10.Yufkalar pişirirken sık sık çevirelim, yakmadan mümkün olduğunca yüksek ateşte hızlı bir şekilde pişirmeye dikkat edelim.
11.Tüm yufkaları bu şekilde çevire çevire pişirelim, daha sonra yufkaları üst üst dizelim.
12.Yufkalar başta yumuşak gibi olsa da soğudukça sertleşecektir. Sertleşen yufkaları kırmamaya özen gösterelim.
13.Hazırladığımız yufkaları çift kilitli poşetlere yerleştirip kilidini kilitleyerek uzun süre saklayabilirsiniz.
14.Kullanacağımız zaman yufkamızı temiz biz bez üzerine alıp, iki tarafını da su ile ıslatalım. Üstünü yine bir bez ile örtelim, 5-10 dakika bekledikten sonra yumuşayan yufkalarınızı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Deneyeceklere afiyet olsun.

Yorum Yap

Yorum Yap