1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Bağışıklık sistemi nedir, nasıl güçlendirebilirim?

Bağışıklık sistemi nedir, nasıl güçlendirebilirim?

Bağışıklık sistemi özellikle korona virüsü pandemisi sonrasında daha da gündeme geldi ve kişilerin zihninde bazı sorular oluştu. Bu sorular genelde bağışıklık nedir, nasıl güçlendiririm şeklinde oldu. Biz detaylıca bu konuyu inceleyelim

bagisiklik

Bağışıklık sistemi özellikle korona virüsü pandemisi sonrasında daha da gündeme geldi ve kişilerin zihninde bazı sorular oluştu.
Bu sorular genelde bağışıklık nedir, nasıl güçlendiririm şeklinde oldu. Biz detaylıca bu konuyu inceleyelim.

Bağışıklık nedir?

Öncelikle bağışıklık sisteminin ne olduğu sorusuna yanıt verelim. Bağışıklık sistemi vücudumuzu virüslere, bakteriler ve yabancı hücrelere karşı koruyan bir güvenlik sistemidir. Bağışıklık sistemi sadece bir organ veya bir hücre için çalışmaz. Vücudun tamamı için etkin bir biçimde çalışır. Bağışıklık sisteminin baş edemediği virüsler ve bakteriler gibi canlılar vücut için tehdit oluşturur. Bu tehdit kimi zaman kendini enfeksiyon kimi zaman bir alerji kimi zaman ise basit bir hastalık olarak gösterir. Bağışıklık sisteminin temel çalışma prensibi patojenlere ve antijenlere dayanır. Bağışıklık sistemi vücudu tehdit eden bir patojen ile temas eder, bağışıklık bu patojene karşı tepkisini gösterir ve patojen üzerindeki antijenlere yapışan antikorları serbest bırakır. Bu antikorlar ise patojen üzerindeki antijeni öldürerek patojenin tehdit unsuru olmasını engeller. Vücut artık bu patojenin saldırısını engellemiş vaziyette çalışmasını sürüdür.

Bağışıklık sistemimi nasıl koruyabilirim?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek kadar güçlü bir bağışıklık sistemini korumak da önem arz eder. Peki bağışıklık sistemini korumak için neler yapabiliriz? Bağışıklık sistemini korumak için düzenli spor yapmak, aşırı stresten uzak durmak ve düzenli beslenmek gerekir. Güçlü bir bağışıklığınız var ve bunu korumak istiyorsanız bu 3 yöntem yeterlidir.

Bağışıklık sistemim neden zayıf?

Sürekli hasta oluyorum, sürekli burnum akıyor, sürekli halsizlik durumu oluşuyor gibisinden sorular soruyor iseniz bağışıklık sisteminiz yeterince güçlü değildir. Nedeni ise yeterince spor yapılmamış, düzenli beslenilmemiş demektir.

Bağışıklık sistemimi nasıl güçlendirebilirim?

Gelelim asıl soru olan bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir sorusuna. Bu soruyu etraflıca inceleyelim.

●Düzenli spor yapmak

Vücudumuzu tehdit eden virüsler ve bakteriler gibi canlılar yağ oranı fazla olan bireylerde daha fazla etkili olabilmektedirler. Bu yüzden düzenli bir şekilde spor yaparak vücudun yağ kas oranını dengede tutmak gerekir. Aksi durumda ise bağışıklık sistemi zayıflar.

●Alkol sigara kullanmamak

Alkol sigara gibi maddelerde bulunan yapılar virüsler için yaşam alanı sunar ve daha etkili biçimde vücuda saldırı yapabilirler. Bu yüzden bu alışkanlıklardan uzak durmalı ve virüslere vücudumuzda bir yaşam alanı oluşturmamalıyız.

●Dengeli beslenmek

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli bir şekilde (yani her tür besinden tüketerek) beslenmek gerekir çünkü farklı besinlerde farklı vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu vitamin ve minerallerden dengeli bir şekilde alınması gerekir. Vücut dengeli beslenmeme durumunda ihtiyacı olan enerjiyi toplayamaz ve savunma işini etkili bir şekilde gerçekleştiremez.

●Hijyen kurallarına uymak

Virüsler ve bateriler pis ortamlarda uzun süre yaşayabilmektedirler. Bu yüzden hijyen kurallarına uyarak onlara bu yaşam alanlarını sunmamalıyız.

●Düzenli ve yeterli uyumak

Vücut yeterli veya düzenli uyku almadığı süreçte kendisini koruyamaz çünkü uyku alamayan vücut enerji ihtiyacını gideremez. Ardından gelen saldırılara karşı koyacak enerjiyi kendinde bulamaz. Bu yüzden düzenli ve yeterli uyku alınması gerekir.

●Stresten kaçınmak

Aşırı stresin vücudun bazı hücreleri üzerinde ölümcül etkisi olduğu bilinmektedir. Bu hücreler bağışıklık sistemi için gerekli hücrelerdir. O yüzden stresten uzak durmak ve bu hücreleri öldürmemek gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren ek besinler nelerdir?

Dengeli beslenmenin dışında bağışıklık sistemine olumlu etki yapacak bazı besinler vardır. Bu besinlerin tüketimi vücut için yüksek oranda güç ve enerji sağlar. Uzun vadede ise sağlığa da yararlıdır.
Bu besinlerden bazıları;
•Zerdeçal kökü
•Brokoli
•Zencefil
•Ispanak
•Ardıç bitkisi
•Badem

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben Yasin YILDIZ, 20 Nisan 2020 tarihinde blogseyir.com bünyesinde içerik üretmeye başladım. blogseyir.com için ürettiğim özgün ve seo uyumlu içeriler sayesinde kendimi her geçen gün geliştirmeye çalışıyorum. Siz değerli kullanıcılar için ben ve blogseyir.com yönetimi elinden geleni yapıyor, her geçen gün özgün, kaliteli ve güncel içerikler ile karşınıza çıkıyoruz...

Yorum Yap