1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ballı Bitkisel Karışım
Trendlerdeki Yazı

Ballı Bitkisel Karışım

oksuruk-icin-zencefilli-balli-karisim

Bugün sizlere özellikle günümüzün güncel konusu olan ve bağışıklık sistemi hastalıklarında vücudumuzun daha güçlü mücadele etmesine yardımcı olacak annemin ballı bitkisel ürünlerle yaptığı karışımın tarifini vereceğim.

Malzemeler:

1 kase bal

1 çay kaşığı zencefil

1 çay kaşığı zerdeçal

1 çay kaşığı tarçın

1 çay kaşığı ısırgan otu tohumu

1 çay kaşığı siyah üzüm çekirdeği tozu

½ çay kaşığı karabiber

Karışımımızın yapımı çok kolay ve tadı da her yaştaki insanın keyifle yiyebileceği kadar güzeldir. İlk olarak balı kasemize alıyoruz. Daha sonrasında yukarıda verdiğim ölçülerdeki malzemeleri balın içerisine katıyoruz ve karışımımız neredeyse homojen oluncaya kadar karıştırıyoruz.

Karışımı, hastalık dönemlerinde (soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon vb.) her sabah; normal zamanlarda 2-3 günde bir sabahları birer çay kaşığı yiyebilirsiniz. Balımızın üzerine eklediğimiz üzüm çekirdeği ve ısırgan otu tohumları zamanla yüzeye çıkıyor. Bundan dolayı yemeden önce mutlaka tekrar karıştırmayı unutmayın.

Özellikle son günlerde gündemde olan COVID-19 virüsünün sebep olduğu ağır hastalıkta bağışıklık sistemimizin daha kuvvetli olması gerektiği için bu karışımı mutlaka denemenizi öneriyorum. Vücudumuzun daha sağlıklı ve kendimizi daha dinç hissedebilmek için daha önce de belirttiğim gibi normal günlerde de tüketmemiz gereken bir karışımdır.

Sağlıklı ve mutlu günler geçirmeniz dileğiyle…

Yorum Yap

Yorum Yap