1. Ana Sayfa
  2. Biyografi
  3. Basketbol Efsanesi: Michael Jordan
Trendlerdeki Yazı

Basketbol Efsanesi: Michael Jordan

5-things-you-didn_t-know-about-Michael-Jordan

Basketbol Efsanesi: Michael Jordan

Michael Jordan… Tüm dünya bu ismi tanıyor artık. Onu tanımayan bir kişi bile bulamazsınız dünyada. Basketbol denince akla gelen ilk isimlerden birisidir diyebiliriz. Çoğu kişi Michael Jordan’ın basketbolu ne kadar iyi oynadığını biliyor. Fakat bu günlere nasıl geldiğini, ne zorluklar çektiğini, hayat hikayesini pek çok kişinin bilmediğine eminim. Hadi gelin Michael Jordan’ın hayat hikayesine bakalım.

Michael Jordan’ın daha lise yıllarında birçok spora karşı ilgisi vardı. Bu yıllarda beyzbol, basketbol ve amerikan futbolu oynuyordu. Bir süre sonra basketbolu daha çok sevdiğini, ona daha çok önem verdiğini anladı ve basketbol alanına yoğunlaşmaya başladı. Her gün onun için çok fazla çalışıyordu. Asla pes etmiyordu.

Bu çabalarını sürdüren Jordan 1981 yılında North Carolina University’den burs kazandı. Kendine basketbol takımında bir yer buldu. Daha ilk sezondan harika oynayarak yılın çaylağı seçildi. Ayrıca şampiyonluk maçında son saniyede şut atarak takımını şampiyonluğa taşıdı.

 

1984 yılında Jordan, NBA draftına girerek 3. sıradan Chicago Bulls’a seçildi. O yıllarda Bulls neredeyse yılın en kötü takımıydı diyebiliriz. Neredeyse bütün maçlarını kaybediyordu, oyuncuların ve taraftarların hiçbiri bu duruma aldırış etmiyordu. Fakat Jordan takıma gelince çoğu kişinin içine bir umut ışığı doğdu. Bazıları hala aldırış etmiyordu. Takımı bir kişi mi kurtaracak, bu imkansız diyorlardı. Fakat daha 3. maçında Jordan harika oynayarak bu takımı şampiyonluğa taşıyabileceğini herkese kanıtladı.

Jordan her geçen gün daha da iyiye giderek 1991/1992/1993 yıllarında takımını şampiyonluğa taşıdı.

Her şey çok güzel giderken 1993 yılında Jordan babasının ölüm haberini aldı. O yıl basketbolu bıraktığını açıkladı ve beyzbol oynamaya başladı. Çünkü babası çok eskiden beri Jordan’ın beyzbol oynamasını istiyordu. 1994/1995 yıllarında beyzbol oynayan Jordan, çok kötü bir sezon geçirmesinin ardından basketbola geri döndü.

Basketbola geri dönmesiyle birlikte 1996/1997/1998 yıllarında takımını NBA şampiyonluğuna taşıdı Jordan. Tabi bu yıllarda rekorlar kırmaya ve Mvp (Most Valuable Player-En Değerli Oyuncu) ödülleri almaya devam ediyordu.

Jordan kariyerindeki son maçı Philadelphia 76ers’e karşı oynadı. Maçın son dakikalarında seyircilerin “Mike’ı istiyoruz!” diye bağırmaları sonucu Jordan son kez maça çıktı ve bu maçtan sonra emekli oldu.

Michael Jordan sadece muhteşem oynayışı ile değil aynı zamanda spor ahlakı ile de kalplere oturdu.

 

Yorum Yap

Yorum Yap