1. Ana Sayfa
  2. Deneme
  3. BEKLEMEK CEHENNEMDİR

BEKLEMEK CEHENNEMDİR

BEKLE
1

“…Ve gece,

Uygun değildi beklemeye.

Yine de bekledim…”

-Nilgün Marmara

Beklemek zordur, acı verir çoğu zaman. Hiç bitmeyecekmiş gibi gelir insanın şu kısacık ömründe. Dayanamaz insan bu sonsuz gibi gelen çıkmazın karşısında. Bekler çaresizce, beklerken kanayan yaralarını sağaltmaya çalışır gecenin karanlığında gizlice.

Peki neyi beklemek daha çok acıtır? Giderken senden bir parçayı alıp götüren ve bir daha dönmeyeceğini bildiğin bir sevgiliyi mi? Kaçıp giden bir fırsatın tekrar gelmesini mi? Bir anneyi mi yoksa bir evladı mı? Ya da yitip giden ama sende hala saygısını koruyan bir dostu mu? Hangisi daha acıdır?

Bütün bu saydıklarımın dışında bazen de kendisini bekler insan, içinin durağında. Belki de en acısı budur. Hep orada olan benliği o kadar yabancılaşmıştır ki tam olarak neyi beklediğini bile anlayamaz. Ruhunda duyduğu acılara, niye üzüldüğüne, niye ağladığına bir anlam veremez. Yaşadığı buhran her geçen gün sinsice içine çeker, boğar, ağlatır. Artık ruhu çığlık çığlığadır. O kargaşanın içindeyken, fırtına öncesi sessizliğini yaşıyormuş gibi bekler, sabahı geç ağaran gecelerde. Dışarıdan bakılınca her şey stabil gözükür belki ama içindeki can ağaçları tek tek devrilmeye başlamıştır bile.

Hiç gelmeyecek olan sevgiliyi beklemek de çok acıtır canımızı. Ancak beklenen biri varsa beklemek her şeye değerdir yine de. Israrla bekleriz pencerenin önünde.

Necip Fazıl bu konuda ki duygularını çok güzel anlatmış:

Ne hasta bekler sabahı,

Ne taze ölüyü mezar.

Ne de şeytan, bir günahı,

Seni beklediğim kadar.

İşte böyledir beklemek. Bazen sevgiliyi bazen kendini bazen arkadaşını bazen otobüsü bazen doğru zamanı, mutluluğu, aşkı, başarıyı…  İnsan her zaman bir şeyleri bekler. Evet, acı verir belki ama beklemek demek umut etmek demektir. Her şeye rağmen buradayım demektir.

Sabretmek demektir. Her gidişi ve gideni boykot etmek demektir.

Bazen de cehennem demektir. Ama asıl mühim olan şey cehenneme rağmen şunu diyebilmektir;

“Beklemek cehennemdir. Ama beklerim seni.”  – W. Shakespeare

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Blogseyir.com sizlere özgün ve bilgi dolu bir platform alanı oluşturmak için 2020 yılında yayın hayatına başlamıştır. Merak ettikleriniz, bildikleriniz veya bilmediğiniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler de ekibimizin bir parçası olmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Yorum Yap