1. Ana Sayfa
  2. Bilim Makaleleri
  3. Bilim adamları Diyor : Jurassic
Trendlerdeki Yazı

Bilim adamları Diyor : Jurassic

Bu kelime dinozorların egemen olduğu, 200 milyon ila 145 milyon yıl önce Fosillere dayanarak, bilim adamları , Jura'nın yemyeşil manzarasında evde olacak olan Mamenchisaurus adlı büyük dinozorları öğrendiler . Dinos ile birlikte, pterosaurs adı verilen uçan sürüngenler kara ekosistemlerine egemen oldu.

1030_SS_Jurassic-1028x579

Bu kelime Dünya tarihinde bir zamanı anlatıyor. Jura Dönemi yaklaşık 200 milyondan 145 milyon yıl öncesine kadar sürdü. Bir kitle yok oluş  işaretleri Jura başlangıcı. Olay, o zaman Dünya’daki türlerin dörtte üçünü sildi. Ama Jurassic sırasında hayat geri döndü.

Bazı dinos muazzam. Brachiosaurus denilen bir  bina bazı binalar kadar büyüktü. Bu bitki yiyen, 16 metre (52 feet) boyunda ve 26 metre (85 feet) uzunluğunda büyüdü. Gerçi tüm dinos büyük değildi . Tyrannosaurlar  vardı daha yakın bir geyik boyutuna . Bunlardan bazıları Jurassic döneminde yaşamamış olan Tyrannosaurus rex’in atalarıydı . Fosiller, bu en ünlü dinozorların Jurassic bittikten on milyonlarca yıl sonra geliştiğini gösteriyor.Fosil kayıtları, Jura okyanuslarının yaratıklarla dolu olduğunu göstermektedir. Denizlerde balık, mikroskobik plankton ve hulking, yüzme sürüngenleri vardı. Karada ormanlar gelişti. Eğrelti otları, palmiye benzeri sikadlar ve çam gibi kozalaklar içeriyordu.  Jurassic döneminde kuşlar ve birçok böcek evrimleşti. Early mammals ( Erken memeliler )  de  vardı. Ancak pterosaurlar, bir grup uçan sürüngen ve dinozorlar toprağa egemen oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap