1. Ana Sayfa
  2. Deneme
  3. Bir ideale sahip olmak

Bir ideale sahip olmak

İdeal bireylerin yaşamlarında nasıl davranmaları gerektiğini belirleyen bir duygu, olgu ve uygulama biçimidir. İdealler kişilerin öz iradeleri tarafından belirlenir.

Başlıksız20_20200423145747

İdeal bireylerin yaşamlarında nasıl davranmaları gerektiğini belirleyen bir duygu, olgu ve uygulama biçimidir. İdealler kişilerin öz iradeleri tarafından belirlenir. Kendine “doğruluk” idealini seçen bireyler olduğu gibi kendine “yalan söylemek” idealini de seçen bireyler olabilir. Bu idealler kişi için gerçek doğrular ve uygulanması gerekenlerdir. Örneğin “yalan söylemek” idealini seçen biri yalan söylemeyi normal karşılar. Bu ideal onun için kötü bir şey değildir. Hatta bunu tüm bireylerin uygulaması gerektiğini düşünür.

Kişi benimsediği bu idealleri temelde bazı yanlış şeyleri düzeltmek için kullanır. Kendi idealinin herkes tarafından benimsenmesi ile de dünyanın gerçek sadeliğe ve yaşanabilirliğe ulaşabileceğini düşünür. Kendi idealine sahip olmayan insanların dünyayı kötü bir yer yaptığını zanneder.

İdeal temelde bir amaç bir yaşam biçimdir. İnsan bu amaca ulaşmak için elinden geleni yapar. Gerekirse bu amaca ulaşmak için yaralar alır fakat idealinden asla vazgeçmez. Çünkü ideal kişinin kendisini oluşturur. “İdeal olmadan kişi hiçtir” düşüncesine kapılır. Örneğin “doğruluk” idealini seçen biri ölüm pahasına olsa bile doğru söyler, yalandan kaçar. Bu kadar sadık ideal sahibi olan insanların genelde lider kişiler olduğu düşünülür. Bu liderler ideale ulaşmak için çok yol kat ederler ama asla pes etmezler.

İdeal bireyi diğer insanlardan farklı kıldığı için de seçilebilir. Kişi o ideali benimseyen kişileri farklı insan, üst insan ve gelişmiş birey olarak görür. Bu özellikleri kaybetmemek için de idealinden vazgeçmez.

Konuya farklı bir açıdan bakarsak belki de İdeal bir yalandır. Sadece bireye öğretilmiş saçma ve uydurma işlerdir. Kişi kendine öğretilen ideallerin aslında saçma şeyler olduğunu ilk başlarda anlayamaz. Fakat sorgulama yeteneği gelişen, idealinin ona olduğundan fazla zarar verdiğini düşünen insan idealini bırakır. Kendine yeni bir idealler seçme arayışına girer. Yeni bir ideal bulamayan insan ise kendini boşlukta hisseder.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben Yasin YILDIZ, 20 Nisan 2020 tarihinde blogseyir.com bünyesinde içerik üretmeye başladım. blogseyir.com için ürettiğim özgün ve seo uyumlu içeriler sayesinde kendimi her geçen gün geliştirmeye çalışıyorum. Siz değerli kullanıcılar için ben ve blogseyir.com yönetimi elinden geleni yapıyor, her geçen gün özgün, kaliteli ve güncel içerikler ile karşınıza çıkıyoruz...

Yorum Yap