1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Bir Neslin Kayboluşu: Auschwitz
Trendlerdeki Yazı

Bir Neslin Kayboluşu: Auschwitz

5a089dc12269a26bd0ef610b

Auschwitz, 2. Dünya Savaşı döneminde Nazi Almanyası tarafından kurulmuş çalışma-ölüm kampıdır. Auschwitz 3 tane ana kamptan oluşuyor. Birincisi Polonya’nın Krakow şehrine 60 km uzaklığındadır.

Bu kamplara toplam 1,3 milyon insan yerleştirilmiştir. Bu insanların yaklaşık 1 milyonu Yahudi’dir. Bu insanların yaklaşık 1,1 milyonu öldürüldüğü tahmin edilmektedir. Öldürülen kişilerin çoğu gaz odalarında yakılmış ya da gaz verilerek öldürülmüştür. Kalanlar ise ya vurularak ya da hastalıktan, yaşlılıktan dolayı ölmüşlerdir.

Kamplarda yaşayan insanlar çok ağır şekilde günde en az 10 saat çalıştırılıyorlardı. Bazıları kamplara yakın olan fabrikalarda çalışmaya gönderiliyordu ve askerler fabrikadan ücret alıyorlardı.

1979 yılında bu kamplar UNESCO’nun listesine eklenmiştir ve müze, anma mekanı olarak kamuya açılmıştır. Eğer yolunuz Polonya’ya düşerse burayı ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederim. İç açıcı bir yer olmasa da herkesin görmesi ve bilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Nazilerin Yahudilere yaptığı bu soykırım asla unutulmayacak bir olaydır.

Eğer gezi rehberimizdeki diğer yazılara ulaşmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap