1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Dünyasi
  3. Bir Website İçin Seo Zorunlu Mudur ?
Trendlerdeki Yazı

Bir Website İçin Seo Zorunlu Mudur ?

Bir web sitesi için SEO zorunlumudur adlı soruyu yanıtlamak üzere bu yazıyı yazıyoruz.

Seo

Bir web sitesi için SEO zorunlumudur adlı soruyu yanıtlamak üzere bu yazıyı yazıyoruz. Seo, daha fazla kitleye ulaşmak için yapılan ve arama motorlarında üst sıralara çıkmayı sağlayan bir iştir. Arama motoru optimizasyonu denen SEO bir web sitesi için zorunlu değildir.

Şöyle ki bir web sitesinin sahibi, daha fazla kişiye ulaşmak istemeyebilir. Web sitesi sadece o kişinin kendi kişisel bilgilerinin tutulduğu bir site olabilir yani kısacası o kişinin daha fazla kişiye ulaşmak gibi bir derdi olmayabilir.

Bir web sitesine SEO yapılacaksa öncelikle ne için yapıldığı iyi bilinmelidir. Bir kelime de arama motorlarında daha üstlerde çıkmak için mi, bir web sitesinin adını daha fazla duyurmak için mi, bir web sitesini sadece belirli sektörde ilerletmek için mi gibi bir çok neden sıralanabilmektedir.  Tüm bunlar SEO’ ya başlarken en önemli kriterlerdir. Ancak dediğimiz gibi web sitesinin sahibinin tüm bunlarla işi olmayabilir ve kendi çapında takılmak isteyebilir bu da SEO yapma gibi zahmetli bir işi ortadan kaldırabilir.

Örnek olarak, Semerkand dergisini düşünelim derginin kendi çapında takipçileri bulunmaktadır ve zaten derginin üzerinde web adresinin adresi yazmaktadır, isteyen kullanıcılar bu web sitesine girebilir dolayısı ile SEO’ ya gerek kalmaz. Bunun dışında başka bir örnek verelim Türkiye’nin en fazla satan gazetelerinden birisi Posta gazetesini düşünelim gazetenin hemen her sayfasında gazetenin internet sitesinin adı geçmektedir isteyen kullanıcılar her türlü bu siteye girerler ve bu sitenin SEO’ ya ihtiyacı yoktur.

SEO’nun gerekli olduğu bir web adresinden bahsedecek olursak, genel blog sitesi için gereklidir. Herhangi kuruma veya gazete, dergi gibi bir kuruluşa ait olmayan bu web adresinin sahibi büyük ihtimalle bu siteden gelir elde etmek isteyecektir. Buda arama motoru optimizasyonunu gerektirecektir

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hem yazmayı , hem işlem yapmayı seven teknoloji düşkünü bir öğrenci. [email protected]

Yorum Yap