1. Ana Sayfa
  2. Deneme
  3. Bırakmak…

Bırakmak…

qw

Mindfulness Tutumları

– Bırakmak ..


 

Egzersizlerde düşünceleri, duyguları, duyumları farketmeyi, dışarıdan bakmayı ve “bırakmayı” deneriz. Dingin bir ruh haline ancak bırakarak erişebiliriz. Bunu anlamak kolay, yapması zordur çünkü mesela düşünceleri bırakmak hiç kolay değildir çünkü zihin sürekli düşünce üretir ve biz hepsini gerçek sanarız. 

Diyelim odaya girdim ve insanlar selam vermedi. İlk düşüncem “Geldiğimden memnun olmadılar herhalde ” olsun. Sonra zihnim devam eder: “Benden hoşlanmıyolar herhalde ” Halbuki bana selam verilmemiş olması gerçektir ama sonrası benim yorumum. Hiçbiri doğru olmayabilir. Bu düşünce zincirine bir de aşırı genellemeyle devam edip iyice kötü hissedebilirim: “Ben hiç yeni arkadaş edinemem çünkü kimse beni sevmez.

 

Sigaranın Zararları ve Sigarayı Bırakmak İçin 7 Öneri - MAPFRE Blog

Bırakabildiğim zaman ise düşünceyi farkettiğimde peşinden gitmeden durmayı denerim. Egzersizlerde sık sık kullanılan “düşünceleri gökyüzünden geçen bulutlar gibi izle” metaforu bunu anlatır. Bu kaygı, olumsuz ruh hali, depresif düşünceler için etkili bir beceridir.

 

Bırakabilmenin sonraki boyutu ise sürekli tatmin edilmeyi bekleyen arzularımızı, her şeyin belirli bir şekilde olması için olan isteğimizi farketmek ve bırakmak, ya da en azından sınırlandırabilmektir. Bu aslında “geçicilik”ve “tatminin geçici olması” kavramları ile ilgili ve upuzun yazıların konusu.

 

Kısa bir örnek: Mesela yeni bir çanta aldım. Ama arkadaşım da bir çanta almış ve onunki daha güzel diye düşünüp kıskançlık, yetersizlik gibi duygular yaşıyorum. Burda çanta yerine istediğiniz şeyi koyun. Çanta, ilişki, başarı, birinin onayı, yaptığınız şakaya gülünmesi… Mindufulness becerisi derinleştikçe belki içimden “Onunki daha güzel ” fikri geçse bile sonrasında şunu diyebilirim: “Neden “daha güzel” bir çantaya sahip olmak benim için önemli, çanta neyin sembolü . Ve bu ihtiyaç her neyse onu bırakabilir miyim?” Ya da belki gerçekten sadece çantayı istiyorum. O zaman da şöyle diyebilir miyim: “Tatmin geçicidir. Geçici bir şeyin peşinden koşarak kendime ne yapıyorum?” . 

 

/ (alıntı)

Yorum Yap

Yorum Yap