1. Ana Sayfa
  2. Hayata Dair
  3. BİTKİ ÇAYLARI VE FAYDALARI

BİTKİ ÇAYLARI VE FAYDALARI

1

Bütün ayların vazgeçilmezi bitki çayları… Herkesin bir favori bitki çayı vardır. Sakinleştirici etkisinden,zayıflamaya,grip ve nezleyle savaşmaktan zayıflatmaya birçok etkisi olan bu çayların yararları çok fazladır. Bu yazımızda bu yararlardan biraz bahsedelim.

Öncelikle bitki çayları için genel durumlarla başlayalım:

1-) Uzmanlara göre günde maksimum 2,3 fincan bitki çayı içilmelidir.

2-)Bir bitkinin çayı yapılmadan önce iyi şekilde araştırılmalıdır. (Bitkilerin faydaları  kadar zararları da araştırılmalıdır.)

3-)Bitki çayı içecek kişinin yaşı,kronik rahatsızlığı,hamile olması gibi durumlar oldukça önemlidir. Dikkatli kullanılmalıdır.

4-)Bitkilerin ne olduğunun yanı sıra, hangi bitkilerle karıştırılacağı ve demleme süresinin ne olduğu da önemlidir.Bu gibi durumlarda toksik etki ortaya çıkacağı için dikkatli olunmalıdır.

 

1-)YEŞİL ÇAY

Yeşil çay yüksek oranda antioksidan içerir.Antioksidan vücudumuzu içeriden ve dışarıdan zararlı durumlara karşı korur.Kansere karşı koruyucu olan yeşil çay aynı zamanda düzenli kullanımda ödem attırarak kilo vermeye yardımcı olur.Faydaları saymakla bitmeyen yeşil çay bağışıklık sistemini korur ve kan şekerini dengeler.Diş çürümesini engelleyen yeşil çay ağız ve diş eti bakımınız açısından da önemli bir rol oynar. Sağlığımızın yanı sıra yaşlandırmayı da geciktiren bu çayımız kalp ve damar hastalıklarında da etkin bir koruma görevi görür.

2-)REZENE ÇAYI

Mide ve bağırsak problemlerine karşı etkisi büyük olan rezene kabızlık,gaz,hazımsızlık gibi durumlarda insanların tercihi oluyor.Kronik kabızlığı olan kişiler sıklıkla  kullanır. Ancak laktasif etkisinden dolayı günde 1-2 bardaktan fazlası önerilmiyor.Mide ve bağırsak problemlerinin yanı sıra anne sütünün yapımını artırdığı bilinir. Kadınlarda adet öncesinde ve menopoz döneminde rahatlatıcı etkisi vardır. Antimikrobiyal etkisi ile de bağışıklığı güçlendirir.

3-) ADA ÇAYI

Kış ayının vazgeçilmezi yumuşak içimi ve sakinleştirici etkisi ile ada çayı… Doğal antibiyotik olan ada çayı astım ve bronşitte belirtileri azaltır. Antioksidan özelliği ile zararlı maddeleri dışarı atar, karaciğeri temizler.Grip,nezle gibi durumlarda öksürüğü azaltır,gargara şeklinde kullanıldığında boğaz ağrısına iyi gelir. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine ,ishale ve mide kramplarının azaltılmasına yardımcı olur.Stresi azaltır ve menopoz dönemindeki belirtilerin azaltılmasına yardımcı olur.Hamilelere,çocuklara ,kalp, tansiyon hastalarına önerilmemektedir.Günde 2-3 fincan tavsiye edilir.

4-ZENCEFİL ÇAYI

Günümüzde her alanda önümüze çıkan zencefilin birçok faydası olduğu gibi çayının da faydaları say say bitmiyor.Mide bulantısına iyi gelen çayımız deniz tutan kişiler içinde önemli bir tercih haline geldi.Romatizma ve kas ağrılarını azaltan zencefil çayı adet ağrılarını da azaltıyor.Kan şekerini düşüren çayı kullanırken dikkat etmeyi de unutmayınız.

5-)PAPATYA ÇAYI

Ağrı kesici özelliğiyle bilinen papatya çayı uyku problemi olan kişilerin bir numaralı tercihidir. Stresi azaltan papatya çayı alerjilerde semptomları giderir.Bağırsakları rahatlatan çay aynı zamanda krampları giderdiği için adet döneminde de tercih edilir.Diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak  kullanılarak apseyi gidermeye yardımcı olur.

6-)BİBERİYE ÇAYI

Hazımsızlık, kabızlık gibi problemlerin yardımcısı biberiye çayı… Hafıza güçlendirmeye yardımcı olan biberiye çayı konsantrasyon problemi için bire bir etkilidir.Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırır,bağışıklık sistemini güçlendirir ve stresi azaltır.

7-)ISIRGAN OTU ÇAYI

İdrar söktürücü olarak bilinen ısırgan otu çayının demir oranı yüksektir ve sindirim sistemini ve organları temizler. Öksürük sökücüdür.Bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığına iyi gelir.

 

8-)NANE-LİMON ÇAYI

Tadı ve kokusuyla nane limon çayı kış aylarının vazgeçilmezi olan nane limon çayı soğuk algınlığına etkisi ile bilinir.Kokusu ile sinüsleri rahatlatır baş ağrısını giderir.Bronşları rahatlatarak öksürüğü azaltır.Alerji ve astım semptomlarını azaltır.

9-)HİBİSKUS ÇAYI

Hibiskus çayı kafein içermez .C vitamini deposudur.Mide rahatsızlıklarını azaltır.Kolesterol ve tansiyon düşürür.Kilo vermeye yardımcı olur.Akciğeri temizler ve kansere karşı koruyucudur.

10-)KUŞBURNU ÇAYI

Demir eksikliğine bağlı kansızlığı giderir. Gözleri korur ve cildi güzelleştirir. Bol miktarda C vitamini bulunduran kuşburnu çayı bağışıklığı güçlendirir.Kabızlığı önler ve kansere karşı korur.

11-)IHLAMUR ÇAYI

Stresi azaltan ıhlamur çayı antioksidan içeriği ile hastalıklara karşı korur.Öksürüğü azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.İltihap giderici özelliği vardır.Cilt için mükemmel bir çay olan ıhlamur çayı sindirim sistemini destekler ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

12-)KİRAZ SAPI ÇAYI

Sakinleştirici etkisi olan kiraz sapı çayını son günlerde çok duyar olduk.Birçok faydası bulunan çayın hangi özelliğinden başlasak bilemedik. Ancak en çok göze çarpan özellikleri kanı temizlemesi, anemiyi önlemesi ,kilo vermeye yardımcı olması… Birçok bitki gibi kabızlığa iyi gelen kiraz sapı romatizma ağrılarına ve kolesterolün düşmesine de yardımcı oluyor.

 

 

Sağlıklı günler…

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap