1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Dünyasi
  3. Bu süper emiş robotunu kullanarak Spiderman gibi tırmanın
Trendlerdeki Yazı

Bu süper emiş robotunu kullanarak Spiderman gibi tırmanın

Boğucu bir su halkası, robotun vakumunun pürüzlü yüzeylerde bile kavramasını kaybetmesini önler Bu robotun altı kolunun her birine bağlı emme cihazları vardır. Her emme cihazında hızlı hareket eden bir su halkası, bu botun duvarlara tırmanmasına izin verir.

1030_climbing_suction_robot-1028x579[1]

Yeni bir robot, insanların yavaş hareket eden bir Örümcek Adam gibi duvarları ölçeklemelerine yardımcı olur. Hatta diğer tırmanma botlarının yapışmaya çalıştığı engebeli yüzeylere bile çıkabilir. Hile mi? Süper emiş su halkaları whooshing.

Araştırmacılar açıklanan  onlar Ocak sayısında nasıl gerçekleşecekti Sıvıların Fizik .

“Dışarı çıkıp vantuzu yeniden icat ettiler.” diyor Pauline Pounds. Avustralya’nın Brisbane şehrinde bulunan Queensland Üniversitesi’nde çalışıyor. Robotun emme sistemi “gerçekten farklı bir şey”, bu projeye dahil olmayan bu robotisti gözlemliyor.

Bu tür tırmanma robotları bir gün temizleyebilir veya yüksek yerlerde onarım yapabilir. Pound, “Yüksekliğe çıkmanız gereken birçok iş var, ancak bir drone sığmayacak veya yeterince ağırlık taşıyamayacak” diye açıklıyor.

Emme cihazları, içindeki hava basıncını değiştirerek şeylere yapışır. Örneğin, bir vakum hortumu ile toz emerken, halının üzerine yapışabilir. Elektrikli süpürgenin içinde bir fan döner ve havayı cihazdan dışarı iter. Bu, cihazın içindeki hava basıncını dışarıdaki basınçtan daha düşük olacak şekilde azaltır. Bu düşük basınca “vakum” denir. Dışarıdan gelen hava o boşluğu doldurmak için içeri girer. Emişi yaratan da budur.

Bir vantuzda, bardağı bir duvara ezmek havayı dışarı iter. Bu, bardağın içinde düşük basınçlı bir alan yaratarak yapışmasına neden olur.

Vantuzlar en iyi cam ve pürüzsüz duş karoları gibi pürüzsüz yüzeylerde çalışır. İnişli çıkışlı bir yüzeye yapışan normal bir vantuz veya vakum cihazı yapmak için, biri boşlukları kapatmak için çarpmaların etrafında deforme olabilen yumuşacık bir conta kullanabilir. Bu, havanın vakuma girmesi ve kırılması için bir yol kesmelidir. Ancak, özellikle pürüzlü yüzeylerde tüm önemli hava sızdırmazlığı gelişmeyebilir.

Makine mühendisi Xin Li, yeni robot fikrini ortaya attı. Hangzhou, Çin’deki Zhejiang Üniversitesi’nde çalışıyor. Dönen sıvıların akışı – karıştırıldığında sıcak kakao gibi – ona ilham verdi. Dönen akış, sıvı dış kenara itildiğinde merkezin batık göründüğü bir şekli korur. Li, emme için bu kavramı uygulayabileceğini düşündü.

Araştırmacılar altı kollu bir robot buldular. Her kol, su yüzünden yapışan bir emme cihazı ile donatılmıştır. Her emme cihazında, hava ve su ile dolu bir haznenin içine bir fan döner. Eğirme fanı tarafından yaratılan kuvvet, iki sıvının daha yoğun olan suyunu dışarıya doğru iter (hem hava hem de su sıvılardır). Sonra küçük bir pompa merkezde kalan havayı emer.

Dönen su, odanın kenarındaki basıncı değiştirir, Brisbane’deki Pound’u açıklar. Su dışarı fırlatıldığında, hazne duvarlarına baskı uygular. Merkezde kalan boşluk daha düşük bir basınç alanı haline gelir. Küçük bir pompa merkezde emiş sağlar. Dönen su emişin korunmasına yardımcı olur, Pound gözlemliyor.

Bu emiş pürüzlü yüzeylerde bile kırılması zordur. Bir pipet veya elektrikli süpürgenin memesinde olduğu gibi, hava yüksek basınçtan düşük basınca akar. Ancak bu sistemde, boğulma suyu dış hava ile aynı basınçtadır. Bu, havayı dışarıdan çekmek için basınçta fark olmadığı anlamına gelir.

Bir çift altı ayaklı robot, yetişkin bir adamı Spidey tarzı bir duvara taşıyabilir. Ancak sıkı durun – emme robotları yavaş hareket eder, çünkü bu bina gibi engebeli yüzeylerde kavrama zaman alır.

Su mührü

Li ve meslektaşı Kaige Shi çeşitli boyutlarda emme cihazları yaptı. Bunlar 130 milimetre (yaklaşık 5 inç) ila 280 milimetre arasında değişiyordu. Araştırmacılar bu araçları birkaç şekilde kullanmaya başladılar.

Birini robotik bir kola bağladılar ve bir beton blok almak için kullandılar. Altı emiş ünitesi ile fayanslı bir duvara çarpabilecek bir robot yaptılar. Ayrıca, 67.5 kilogram (149 pound) ağırlığında yetişkin bir adam olan Shi’yi bir binanın yan tarafına taşımak için bir çift en büyük birimi kullandılar.

Shi her elinde bir emme robotu kavradı ve her bir ayağını bottan sarkan halkalara koydu. Robotlar hareket ettiğinde, bir duvarı tartıyormuş gibi görünüyordu.

Özellikle pürüzlü yüzeylerde “robot çok yavaş tırmanıyor” diyor Li. Çünkü su halkasının pürüzsüz yüzeylere çıkmasını pürüzlü yüzeylere göre daha kolaydır.

Prototip robot bir tüpten içeri giren suyu kullanır. Biraz su kullanır. Ancak araştırmacılar ne kadar gerekli olduğunu kesebilirlerse, bu robot tırmanması gereken suyu getirebilmelidir.

Prototip robot, vakumunu sağlamak için küçük bir pompa kullanır. Emme oluşturan tipik bir sistemden daha az ağırlığa sahiptir ve daha az güç kullanır. Brisbane’deki Pounds, “misyonunu yerine getirmek için daha fazla kamera veya sensör veya pil taşıyabilir” anlamına geliyor.

Sadece mevcut emme yöntemlerini iyileştirmek yerine, Shi ve Li yeni bir yaklaşım geliştirdiler. Pound, bu tüm yenilikçiler için bir ders sağlıyor. “Radikal olarak farklı bir şey yap ve şaşıracaksın.” Çalışmasa bile, “bir şeyler öğreneceksin” diyor.

Yorum Yap

Yorum Yap