1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Central Park Beşlisi
Trendlerdeki Yazı

Central Park Beşlisi

Central-Park-Beşlisi-‘nin-Ardındaki-Gerçek-Hikaye-When-They-See-Us-img

Bu yazıda bahsedeceğim konu 2019 yılında Netflix tarafından “When They See Us” adıyla ekrana getirilmiştir. Yazının konusu diziyi tamamen anlatmaktadır. Diziyi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

1989’da bir akşam Central Park’ta yaklaşık 30 yaşlarındaki bir kadın yürüyüş yaparken aniden saldırıya uğradı. Dövüldü, tecavüz edildi ve parkta bırakıldı. Aynı zamanda yaklaşık 40 kişiden oluşan bir grup siyahi genç parkta dolaşıyorlardı. Bu gençlerden bazıları parktaki insanlara vuruyor, onlara kötü davranıyorlardı. Bu durum onları şüpheli konumuna getirdi.

Bu grup içerisinde yaşları yaklaşık 15 olan beş tane genci polisler çok ciddi bir sorguya çektiler. Bu gençler; Kevin Richardson, Korey Wise, Antron McCray, Raymond Santana ve Yusef Salaam idi. Daha yaşları bu kadar küçükken onları aralıksız 7-8 saat sorgu odasında tuttular. Bazılarına şiddet bile uyguladılar. Yapmadıkları suçu, itiraf etmelerini istediler ve eğer bunu yaparlarsa evlerine gidebileceklerini söylediler. Bu gençler çok korkuyorlardı, tek istedikleri ailesinin yanına dönmekti. İstemeyerek de olsa bu suçu kendilerinin yaptığını itiraf ettiler ve bu itiraflar polisler tarafından kayıt altına alındı.

Mahkeme zamanı geldiğinde hepsi kendine güveniyordu çünkü bunu yapmadıklarını biliyorlardı. Ancak polislerin elinde kayıt altına alınmış itirafları vardı. Ne kadar onların yapmadığına dair delilleri olsa da bu hiçbir işe yaramadı ve New York cezaevlerinde 6 ile 14 yıl arasında yattılar.

2002 yılında Matias Reyes adlı bir suçlu tüm suçları tek başına işlediğini itiraf etti ve New York bölge savcılığının, Central Park Koşucu davasını tekrar soruşturması üzerine haksız mahkumiyetleri 2002 yılında düşürüldü.

Bir federal hakim 2014’te beş kişiye New York tarihinin en büyüğü olan 41 milyon dolarlık tazminat verdi.

GÜNÜMÜZDE BEŞLİ NE YAPIYOR?

ANTRON McCRAY: Mutlu bir evliliği var ve 6 çocuk babası. Ailesi ile birlikte Atlanta’da yaşıyor.

RAYMOND SANTANA JR: Ufak bir kızı var. Georgia’da yaşıyor. Orada memleketinin adını verdiği bir giyim şirketi kurdu.

YUSEF SALAAM : Georgia’da yaşıyor. Evli ve 10 çocuk babası. Kitap yazdı.

KEVIN RICHARDSON: Eşi ve iki kızıyla birlikte New Jersey’de yaşıyor.

KOREY WISE: Beşli arasında hala New Yorkt’a yaşayan tek kişi. Haksız mahkum edilenlere ücretsiz hukuki danışmanlık sunuyor.

Yorum Yap

Yorum Yap