1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. Çin’de, koronavirüs ortasında umut bulmak

Çin’de, koronavirüs ortasında umut bulmak

Dünyanın başka yerlerinde göründüğü gibi, Çin'in 1,4 milyar insanının çoğu, kendilerini yükseltmek için üzüntüden doğan eski bir mizah biçimine dönüyor.

shutterstock_1624209751_16_9_1580301289-880x495

Şubat ayının başlarında, yeni koronavirüs güç toplarken, Çin’in Wuhan kentinden çıkan yüreklendirici haberleri göz ardı etmek imkansızdı. Tayvan’da yaklaşık 945km uzaktaydım, burada Çin’i yöneten her şeyi yapan mesajlaşma ve sosyal medya uygulaması WeChat’i yakından izlemeye başladım.

Bu kayıp, Çin’in 1.4 milyar insanının acıların ortasında mizah haline gelmesinin ilham verici yolları

Sokakta çöken insanların ve apartman bloklarından yapılan cesetlerin huzursuzlukları arasında, yakında beslememde şaşırtıcı bir şey görünmeye başladı: Çinli erkekler ve kadınlar tarafından yapılan, çoğu cilasız, kendin yap ile yapılan komik ev yapımı videolar çekicilik. Bu, elbette, tüm dünyanın şimdi bildiklerine ilk bakıştı: birçok insan koronavirüse karşı yaşamları için savaşırken, çoğumuz basitçe aklı başında kalmaya ve hayatın ortasında biraz mizah bulmaya çalışıyoruz karantina.

Koronavirüs Asya'da dolaşırken, Çin sosyal medyasında bir arsız video akışı dolaşmaya başladı (Kredi: Kredi: Wang Zhao / Getty Images)

Koronavirüs Asya boyunca süpürülmeye başladıkça, Çin sosyal medyasında bir arsız video akışı dolaşmaya başladı

Kimse bu paradoksla Çinlilerden daha önce karşılaşmamıştı. Bununla birlikte, diğer ülkelerdeki insanların hükümetin uyguladığı kilitlenmelerle başa çıkmalarının birçok yaratıcı yolu hakkında çok şey bildirilmiş olsa da, Çin’den gelen anlatı sadece Çin hükümetinden gelen koronavirüs raporlamasının güvenilirliğine odaklanma eğilimindeydi . Bu, Çin’in 1.4 milyar insanının komşularının ruhlarını kaldırmaya yardımcı olmak için acıların ortasında mizah haline gelmesinin ilham verici yollarından biri.

İtalyanlar meydan okurlarına meydan okurlar ve Madrid’den Mumbai’ye insanlar Arias’ı her gece tıbbi işçileri alkışlamak için balkonlarında toplanırken, Çinliler genellikle yaratıcı ifadelerine ince ve bazen kendi kendini iten bir duyarlılık getirdi.

Belirsizlik ve çaresizliğe verilen bu tepkilerin eski Çin kuzhong zuole sanatında kökleri vardır – “kederin ortasında neşe bulmak”

Çin’deki videolar, bir scooter teslimatçı tarafından bırakılan bir paketi toplama eyleminin nasıl cesur, Mission Impossible-esque çabasına dönüştüğü konusunda riff yaptı. Tuvalet kağıdında yapılan bir çalışmanın, paradoksal olarak insanları ne yapılacağını bildiklerinden daha fazla bıraktıktan sonra, kullanılmayan rulolardan yapılan kaprisli özenle hazırlanmış elbiselerde dudak senkronizasyonu yayınlamaya başladılar . Muhteşem opera ariaları yerine Çinli insanlar, eşlerinin korkunç şarkılarından kaçmak için çılgınca dairelerinden çıkmaya çalışan videolarını filme aldılar.

Coronavirus, Çin'in kendini amorti etme konusundaki ustalığını canlandırıyor gibi görünüyordu (Kredi: Kredi: Barcroft Media / Getty Images)

Coronavirus, kendini kendini amortismana uğrayan Çin ustalığını canlandırıyor gibi görünüyordu, bu adam kendini Wuhan’da solo karaoke söylerken çekiyor 

Olduğu gibi, belirsizlik ve çaresizliğe karşı bu görünüşte verilen duvar dışı tepkilerin, eski Çin kuzhong zuole sanatında kökleri vardır – “kederin ortasında neşe bulmak”.

[Kuzhong zuole], doğal afetlerden ağır devlet kontrolüne kadar her şeyde bir gülümseme hissini sembolize etmeye başladı.

Britanya Kolumbiyası Üniversitesi’nde modern Çin edebiyatı profesörü ve Çirkinlik Çağı: Çin’de Yeni Bir Kahkaha Tarihi yazarı Christopher Rea’e göre, ilk önce Budist Mahāratnakūṭa Sutra’nın Çince çevirisinde “kuzhong zuole” ifadesi yaklaşık 1.375 yıl önce Tang Hanedanlığı. Modern zamanlarda, doğal afetlerden insanlara çaresiz hissetmelerine neden olabilecek ağır el durum kontrolüne kadar her şeyde gülümseyen bir duyguyu sembolize etti.

“Çok azı Çin’in modern deneyiminin öncelikle neşeli olduğunu iddia ediyordu. Ancak fikirleri ve vahşetleri dikkat çekti ve halkın duygularını etkiledi ”diye yazdı Rea. EB White, “Mizahçılar belada şişmanlıyorlar,” dedi ve modern Çin’de bunun için çok şey vardı.

Kuzhong zuole, şakşak mizahından yıkıcı hiciv'e kadar her şeyi kapsar (Kredi: Kredi: South China Morning Post / Getty Images)

Kuzhong zuole, şakşak mizahından yıkıcı hiciv’e kadar her şeyi kapsar 

Rea, yabancılar arasında Çin’in mizahsız bir yer olduğu algısını düzeltmeye çalışan bir kariyer yaptı. Bugün, kuzhong zuole, Çin’de bir tür kültürel mihenk taşı olduğunu ve şakşak rutinlerinden özellikle iktidardaki Komünist Partinin eleştirmenleri tarafından sıklıkla kullanılan ironi ve yıkıcı hiciv şövalyesine kadar geniş bir mizah yelpazesini kapsıyor.

“Sanırım [kuzhong zuole] bir çeşit uber metaforu,” dedi Rea. “Bu, en azından 20. yüzyılda ve hatta 21. yüzyıla hakim olan Çin mizahını, sansür ve Çin halkının ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere yaşadığı sivil özgürlüklere ilişkin tüm ihlallerle birlikte düşünmenin bir yoludur.”

Fikir, eleştirmenleri olmadan, aralarında bazı önde gelen mizahçılar değildi. 1933 yılında, Çin’in en büyük 20. yüzyıl yazarlarından biri olan Lu Xun, “İnsanlar bomba yağdığı ve tarlaların sel suyuyla sulandığı yerlerde mizah hakkında konuşabilir mi?” Diye sordu.

Çinlilerin doğal ve insan yapımı felaketlerin üzüntüsü ile uzun bir geçmişi var

Çinlilerin doğal ve insan kaynaklı felaketlerin üzüntüsü ile uzun bir geçmişi var 

Çin’de, görünüşe göre, evet. Gönderen depremler için sel için kıtlık ölçekli salgınlara, Çin büyük ölçekli afetler için bir yabancı olmamıştı. Bugün, Çin’deki dünya nüfusunun yaklaşık beşte biri ile, ulusun mücadeleleri genellikle akıl almaz derecede çok sayıda insanı tamamen güçsüz bırakabilir. Ve belirsizlik karşısında, birçok Çinli’nin ilk içgüdüsü genellikle kuzhong zuole dönmektir.

Örneğin, 2011 yılında, Pekin şiddetli yağmur fırtınaları tarafından vurulduktan sonra, insanlar yararsız olarak panelenmiş olan devasa bir altyapı projesine nişan alma fırsatını kullandı: Güney-Kuzey Su Transferi Projesi. Pekin sokakları suyla dolduruldukça, insanlar geçmiş tökezlemelere rağmen, Su Transferi Projesinin şimdi çok iyi çalıştığı anlaşılan kısa mesajlar alıp sattılar. Yüksek hızlı demiryolu kazalarından yüksek profilli yolsuzluk davalarına kadar olan diğer olayların hepsi kendi kamu yanaklığını oluşturdu.

Bu yıl, koronavirüs Şubat ve Mart aylarında yaklaşık 60 milyon Çinli’yi kilit altında bıraktıkça , Çinli kitle WeChat’e ve Doungin gibi video uygulamalarının bir telaşını kuzhong zuole ruhuyla kısa videolar yapmak ve paylaşmak için çevirdi.

Covid-19 yükseldiğinde, insanlar pandemi ile başa çıkmanın bir yolu olarak Douyin ve WeChat'e video yüklemeye başladı (Kredi: Kredi: Barcroft Media / Getty Images)

Covid-19 yükseldiğinde, insanlar pandemiyle başa çıkmanın bir yolu olarak Douyin ve WeChat’e video yüklemeye başladı 

Birçok video, güncel olayları alaycı bir şekilde ele aldı. Polis bazen sokaktaki insanları maske takmaya zorladığı bir zamanda, bir parodi bir polis memurunu ve maskeli bir dezenfektanla dolu bir sprey tankına sahip bir belediye çalışanını gösterir. Adam meydan okurcasına zeminde duruyor – sanitasyon işçisi hapşırıncaya kadar, bu noktada adam çılgınca arka cebinden bir maske kazıyor ve kendi yüzüne tıkıyor.

Bu gerçekten alçakgönüllü, hapsolmuş varoluşa zorlandığımızı ve bunun en iyisini yaptığımızı söylemenin bir yolu

Diğer insanlar, yaşamın gerçeküstü gerçekliğini bir şakaya dönüştürmekten başka yapacak bir şey olmadığı sonucuna varmış gibiydi. Bir Douyin klibinde, bir anlatıcı, basit ama derin sorularla insanlara meydan okuyan filozoflarla kilitlenmeyi zorlaştıran düşük mahalle gözlemcilerini karşılaştırıyor: “Siz kimsiniz? Nereden geldin? Varış noktanız ne? ”

Diğer memler #qupa hashtagine sahip olan gibi daha şaşırtıcıdır, bu da az çok “kurtçuk taraması” anlamına gelir. Bunu yapan insanların büyük çoğunluğu genellikle kilitlenmenin resmi olmayan üniformasıyla kaplı genç kadınlardır: pijama, bornoz ve bulanık terlik. To qupa , sen zemine karşı yanak düz preslenmiş yalan havaya sizin alt en yüksek sopa ve yavaş yavaş bit-bit ileri kendinizi itmek, tırtıl tarzı, ekranın dışına. Kuşkusuz garip bir manzara; odder hala tüm ailelerin yorgan, kurtçuk tarzı sarıldıkları ve dairelerinin etrafında sürünerek kendilerini filme aldıkları bir çeşitlemedir.

Çin'in kilitlenmesini sağlamakla görevli mahalle bekçileri, Çin sosyal medyasında birçok şakaların hedefi haline geldi (Kredi: Kredi: STR / Getty Images)

Çin’in kilitlenmesini sağlamakla görevli mahalle bekçileri Çin sosyal medyasında birçok şakaların hedefi haline geldi 

Ama bu ne demektir? Kimse biliyorum – Çin’deki videoları ilk başta ileten arkadaşlarım bile – bir ipucu yok. Rea’in birkaç fikri var.

“Bence bu gerçekten alçakgönüllü, hapsolmuş varoluşa zorlandığımızı ve bunun en iyisini yaptığımızı söylemenin bir yolu” dedi. “Hepimiz çıldırıyoruz, hadi bunu kucaklayalım ve etrafta dolaşalım.” Rea’nın dediği gibi, “Böcek gibi yaşıyorsak, böcek gibi davranalım.”

Çinli yazar Yu Hua’nın Los Angeles Kitap İncelemesi’ni birkaç yıl önce söylediği gibi, “gerçek [Çin’de] kurgudan daha akıl almaz”.

Rea’e göre, birçok sıradan Çinli için günlük yaşamın zaten gerçeküstü gerçekleri sadece pandemi ile daha belirgin hale geldi. Sık kullanılan başka bir Çince cümleye işaret ediyor: “ jianguai buguai” , koyduğu gibi, kabaca “ tuhafın artık tuhaf olmadığı günlük yaşamlarımızın bir parçası olarak tuhaflaşıyoruz” anlamına geliyor. Rea’in açıkladığı gibi, qupa gibi sosyal medya memeleri “bununla eğlenmek: her şey gider, her şey mümkündür”.

Kuzhong zuole kavramı, birçok Çin'in salgının ortasında pozitif kalmasına yardımcı oldu (Kredi: Kredi: Yves Dean / Getty Images)

Kuzhong zuole kavramı, birçok Çin’in salgının ortasında pozitif kalmasına yardımcı oldu 

Çin sosyal medyasında ortaya çıkan herhangi bir şeyde gizli alt metinleri aramak her zaman caziptir. Yine de bazen, işleri bu kadar yakından analiz etmek zorunda değilsiniz.

Hepimiz güçsüz hissettiğimizde bile, her birimizin bir kahraman olma potansiyeline sahibiz

Mart ayının başlarında, Pekin’de bir tanıdık bana garip bir şekilde unutulmaz olduğunu kanıtlayan 30 saniyelik bir klip gönderdi . İçinde, pembe çiçek desenli pijama altları, banyo terlikleri ve cerrahi maske içindeki genç bir kadın, bir elinde çöp torbası ve diğer tarafta bir kılıç ile büyük bir yüksek katlı apartman kulesinden ortaya çıkıyor. Çantayı bir çöp kutusuna attıktan sonra, bölünmüş bir tekme yaparken kılıcını başının üstünde fırlatır, yakalar, mükemmel bir hava çember hareketi yürütür ve daha sonra çok koreografiye sahip bir dövüş sanatları rutine başlar. Hemen başlar başlamaz, titizlikle içeri girer ve kaybolur.

Nameless adlı bir şarkıya ayarlanan video, insanların hayal gücünü hemen yakaladı. Kimdi o? Neredeydi ? Yorumlara hayran kaldı, Tang Hanedanlığı şiirlerinden alıntı yaparak ve onu geç yazar Jin Yong’un kılıç dövüşçü romanlarında çok sevilen bir kahramanla karşılaştırdı.

Kuzhong zuole ruhundaki videolar sadece Çin'in gülümsemesine yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda insanları bir araya getirdi (Kredi: Kredi: Anthony Wallace / Getty Images)

Kuzhong zuole ruhundaki videolar sadece Çin’in gülümsemesine yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda insanları bir araya getirdi 

Klip, özellikle bağlamdan bağımsızdı, ancak aynı anda birkaç tema başlattı: değerli Çin kılıç dövüşçü türü; kilit altında günlük yaşamın bolluğu; ve fırtınayı bekleyen herkes tarafından hissedilen izolasyon, küçüklük ve anonimlik hissi. Yine de, bu paylaşılan duygular insanları yeni yollarla bir araya getiriyor gibi görünmektedir ve bunun gibi videolar bu değişimde önemli bir rol oynamaktadır.

Kılıç dövüşü videosunu ilk kez gördükten bir ay sonra, kendimi izlemekten alıkoyamıyorum. Ve her yaptığımda, hala ilham verici ve neşeli bir şeyin kısacık bir görüntüsünü yakalamış gibi hissediyorum. Hepimiz güçsüz hissettiğimizde bile, her birimizin bir kahraman olma potansiyeline sahip olduğunu hatırlatmak isteriz.

Yorum Yap

Yorum Yap