1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. Çocukların Sanal Alemi

Çocukların Sanal Alemi

Screenshot_2020-02-27-00-42-20-200_com.facebook.katana
1

Dünya çapında ortalama 2.7 milyon çocuk şuanda Roblox isimli oyun platformunda oyun oynuyor. Sanal odalara ve sanal mekanlara kilitlenmiş durumdalar.

2.7 milyon çocuk!

Minecraft’tan ve Youtuber’ların izlenme oranlarından falan bahsetmiyorum bile…

Çocuklar, Roblox kurulduğu günden bu yana, bu oyunun sanal ortamlarında toplam 28 milyar saat vakit geçirmişler.

28 milyar saat!

Yetişkinlerin ise sadece Sosyal Medya’da geçirdiği süre günlük ortalama 2.5 saati buluyor.

Eskiden evine televizyon almamak bir korunma yöntemiyken, şimdi televizyon olmayan evlerin bile her odasında, her gencin ve çocuğun kulağında kulaklık, avucunda ona özel bir ekran var.

Hem de televizyondan bin beter olabilen bir ekran.

İnternet, Sosyal Medya, dokunmatik ekranlar ve bu çağa dair aklınıza gelen ne varsa uzak durmak madem ki imkansız, öyleyse bu alanlarda geçen zamanı daha kaliteli hale getirmekten başka çaremiz yok.

Yeterince ister ve kafa yorarsak işe yarar reçeteler üretebiliriz diye düşünüyorum.

Yoksa çocuklarımızı üç kuruş para kazanmak için olmadık seviyesizliği sergileyen Youtuber’ların insafına mı terkedceğiz?

Ya da sosyal medya biz yetişkinler için oyalanıp eğlendiğimiz, ahkam kesip durduğumuz bir mahalle kahvehanesinden öteye geçmeyecek mi?

Halil İbrahim

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Blogseyir.com sizlere özgün ve bilgi dolu bir platform alanı oluşturmak için 2020 yılında yayın hayatına başlamıştır. Merak ettikleriniz, bildikleriniz veya bilmediğiniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler de ekibimizin bir parçası olmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Yorum Yap