1. Ana Sayfa
  2. Psikoloji
  3. Çocukluk Dönemi Ve Karakter
Trendlerdeki Yazı

Çocukluk Dönemi Ve Karakter

İnsanın karakteri sizce nasıl oturur ? İnsan son davranış ve düşsel  halini nasıl alır ?

ÇOCUKLUK

İnsanın karakteri sizce nasıl oturur ? İnsan son davranış ve düşsel  halini nasıl alır ? Bu soruları yanıtlamaya çalıştık.Genel olarak karakter çocukluk döneminde oturuyor.

İnsan doğduğu andan öldüğü ana kadar sürekli yeni bilgiler öğrenir. Özel olarak eğitim almaktan bahsetmiyoruz, hayat isteseniz de istemeseniz de sizi eğitir.Bu eğitimin sonunda veya ortalarında gözlemlerinizi de ekleyerek yavaş yavaş karakterimizi oturtuyoruz. Hayat kimi iyi eğitiyor , kimi kötü eğitiyor.Peki bu eğitim nelere bağlı ?

Her şey çocukluk döneminde başlıyor.Çocuk yaşlarda yaşanan çevre ve sahip olunan aile çok önemlidir. İnsanın düşsel ve davranışsal gelişimine en çok etki eden  dönem bebeklik dönemidir.Eğer ebeveynler çocuklarını bol bol severse,tatlı tatlı bazı terimleri öğretmeye çalışırsa ve çocuklarına bol bol gülümseyip oyun oynarsa çocuğun karakteri daha olumlu yönde oturuyor.Ve ilerleyen dönemlerde ebeveynler aynı şekilde iyi davrandıkça ortaya anlayışlı,mantıklı ve insancıl bireyler çıkıyor.

Çocuğa söylemeyin;Çocuk söylediklerinizi anlamaz,yaptıklarınızı yapar. Bir çocuğun karşısında sigara  içerken sigara çok zararlı sakın içme demek ne kadar mantıklı ?İşte böyle düşünün eğer aile çocuğa küçük yaştan beri kötü davranırsa,sürekli bağırır çağırırsa ve şiddet uygularsa o çocuk büyünce ne olacak ? Çocuğunun küfür ettiğini duyduğu zaman küfür ederek tepki veren bir ebeveyn ne katabilir çocuğuna ? Çocukluk dönemin karakter gelişim sürecinin neredeyse tamamını oluşturur, çocuklarınıza hayatınız boyunca iyi davranın ki onlar da insan olmayı öğrensin pırıl pırıl bir gelecek oluşsun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hem yazmayı , hem işlem yapmayı seven teknoloji düşkünü bir öğrenci. [email protected]

Yorum Yap