1. Ana Sayfa
 2. Liste
 3. Corona Virüsü Hakkında Bilinmeyenler – 1

Corona Virüsü Hakkında Bilinmeyenler – 1

corona-virus-belirtiler

Korona virüsü Türkiye’de 13 mart 2020 tarihinden itibaren etkinliğini sürdürüyor. Peki ya Korona Virüsü’nden nasıl korunabiliriz?

Korona Hakkında Yanlış Bilinenler!

[lwptoc]

 • Koronadan Korunmak için sağlıklı kişilerin maske takmasına gerek yoktur. Maske solunum yollarını kapatara, yarardan çok zarar verebilir.

 

 • Öksürük, sürekli hapşırmalar valerjik öksürükler ve ya ateşi olan kişiler toplu alanlara girecekleri vaktilerde maske ve eldiven takmalıdır.

 

 • Dışarıya çok sık çıkmayın. Martın 27’si olmasına rağmen halen daha Türkiye’ye sokağa çıkma yasağı gelmedi.

 

 • Boğaz gargarası yapmak ve bol bol su tüketmek virüsün boğaz çevresinde yerleşmesi ve akciğerde yer edinmesine karşı etkili savunma yoludur.
 • En önemlisi ise, insanın dinç kalmasına bağlıdır. İyi bir uyku, düzenli beslenme, egzersiz hareketleri ve organik beslenmek insanı her türlü mikroptan ve bakterilerden korur. Korona virüsünün vücuda yerleşmesini ise azaltır.
 • Hastalık belirtilerini iyice aklınızda yer edindirdiyseniz ve bazı durumları üzerinizde gözlemlediğinizde ise anında sağlık kuruluşuna gidin. Sağlık kuruluşlarına gitmeden evvel mutlaka maske ve eldiven takın.
 • Hastalık belirtileri başladığı zaman mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmak giderken de maske takmak çok önemlidir.
 • Ortak kullanım alanları kapatılmasına rağmen, halen daha birçok kişi uğrak yerleri kullanmaya devam ediyor. Ortak kullanım noktaları ile uğrak yerler arasında çok fark var.
 • Uğrak yerler: Metrobüs durakları, Otobüslere binilen yerler, cafeler, lokatanlar. Kısaca insanların istemsizce dolaşabilecekleri yerlerdir.
 • Dışarıdan geldiğinizde hemen banyonuzu yapın, elinizi ve yüzünüzü en iyi şekilde yıkayın. Dışarıda ki insanlardan, isteksiz bir şekilde yüzünüz, ağzınız ve elleriniz etkileşim içine girmektedir. Bu etkileşimden bir an evvel kurtulmak için kendinizi dezenfekte edin!

En iyi dezenfekte aracı Sabun’dur.

En iyi temizlik ürünü Sabun!
Sabun hakkında

M.Ö 1000 yıllarında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Romalıların sabunu keşfetmesi ile Pompei, kalıntılar altında sabun imalatı yerlerini ve sabun kalıplarına rastlamıştır. Roma hamamı ise M.Ö. 312 yılında kurulmuştur. Sabunun tarihine baktığımızda ise sabun kullanımı M.Ö.200 yıllarında birçok insan tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bunca geçen süre zarfında ise, beden temizliği için kum, bitki yaprakları, bitki yağları ve süt kullanılmıştır.

Değerli okuyucular, En iyi dezenfekte aracı doğal sabunlardır. Doğal sabun kullanımına başlamalısınız. Türkiye’nin bu zor günlerinde fırsatçılar, fiyatların yükselmesi ve insanların maddi çöküntülere uğraması ve ne alacağını bilemeyen kişilerin sadece doğal sabun kullanmasını öneriyoruz. Doğal sabundan doğal ne var hayatta?

Korona Virüsü’nün Henüz İlaç Tedavisi Yok!

Solunum yolu ile havalarda uçuşan ve geniş kitlelere ulaşabilen bu hastalığın – virüsün henüz bir ilacı yok. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde meydana gelmiştir. Prof. Dr. Çağrı Büke:”Dünya nüfusunun çok büyük bir kesiminde solunum yolu enfeksiyonları şeklinde, hafif olarak atlatılabiliyor. Burada asıl önemli olan nokta grip için de corona virüsleri enfeksiyonları için de dikkat edilmesi gerekenlere uymaktır. Yatak istirahati, dengeli beslenme, bol sıvı tüketimi çok önemlidir. Vücudun bağışıklık sistemini artıracak bir takım faktörler var. Örneğin B6, B12, D vitamini, Selenyum gibi vitamin ve mineraller vücutta eksikse alınması çok önemlidir. C vitamininin ise sonbahar aylarından itibaren gıdalardan alınması bu tür hastalıklar görüldüğünde semptomların süresini kısaltmada etkisi vardır. Yoksa hastalık olduğunca C vitamini almanın ne semptomlar üzerinde ne de şiddetini azaltmada çok etkisi yoktur” diyor.

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Öksürük, sürekli hapşırma, grip ve nefes darlığı gibi başlıca belirtileri bulunmaktadır. Fakat bu virüsün yayılmasında solunum yolu rahatsızlıkları başlıca belirtilerdir. Halsizlik, Vücut ağrıları ve burun akıntısı da belirtiler arasında yer almaktadır. Bir in

san korona virüsü ile karşılaştığında virüsü vücudu 2 gün süre içinde belirtileri gösterir, bu belritilerin ortaya çıkması ise tam anlamıyla 14 gün ile sınırlıdır.

Corona Virüsü’nün solunum yolu ile vücuda girmesinin yanı sıra, göz tutulumu yapabileceği de belirtiler ve bulgular arasında yer alıyor. Gözde olabileceğini de aklımızdan çıkartmayalım. Korona virüsü’nden kurtulan bazı insanlar ise, corona virüsü’nün tat ve koku kaybına da yol açtığını belirtmişlerdir.,

Doktorlar ilk Semptomların genellikle hafif olduğunu açıkladı. New Orleans’daki Tulane Tıp Merkezi’nde, 20’den fazla corona virüsü hastasını tedavi eden akciğer hastalıkları ve yoğun bakım doktoru Dr. Joshua Denson hastalığın ilk aşamasını ise “yavaş yanma” olarak insanda belirginliğini gösterdiğini açıkladı.

Corona Virüsü’nün Yaşı Yok

Corona virüsü, yaşlı insanlara her ne kadar nüfuz etse de ve varlığını tam anlamıyla yaşlılarda ortaya koysa da aslında bu virüsün yaş kriteri yok. Yaşlı insanların vücutlarında tepkimeler ve bazı organların yavaş yavaş faaliyetlerini yavaşlatması sebebiyle yaşlılarda daha çok sık görülmesi biliniyor. Fakat Türkiye’de 33 yaşında ki Dilek Tahtalı hayatını kaybetti. Corona virüsü sebebiyle öldüğü belirtilen Dilek Tahtalı’nın aslında kronik hastalığını (koah) sebep olduğu resmi olarak açııklandı.

Dilek Tahtalı

“Bir düş artık ateş, bir bırak yakamı yeter! Dakikada bir sirkeli aspirinli su kürü, ılık duş, buz gibi havada balkona çıkmaktan bayılacağım”, “Burun tıkanıklığı, aşırı geniz akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, gün sonu başlayıp gece uyutmayan kriz halinde gelen öksürük nöbetleri…”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Blogseyir.com sizlere özgün ve bilgi dolu bir platform alanı oluşturmak için 2020 yılında yayın hayatına başlamıştır. Merak ettikleriniz, bildikleriniz veya bilmediğiniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler de ekibimizin bir parçası olmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Yorum Yap