1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

blogseyir_corona

Coronavirüs Nedir?

Tarih boyunca kolera veba sıtma gibi milyonları ölüme getiren salgınlara şahit olduk. Son günlerde ise tüm dünya gündemini meşgul eden ve insalığı ayaklandıran bir virüs ile karşı karışıyayız.

İlk olarak çinin WUHAN kentinde çıkan coronavirüsü tüm hızıyla yayılmaya devam ederken pek çok ülkede güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı.

İsmini yüzeyini taç benzeri tabakadan olan ve latinci de yine bu anlama gelen corona ölümcül olmayan haliyle uzun zamandır hayvanlarda görülen ve pek çok çeşidi bulunan bir virüs ailesidir. Fakat son haliyle karşımıza çıkan yeni corona bilinenin aksine mutasyona uğraşmış ve insan direncini kırmayı başarmıştır. Yüksek ateş, Öksürük solunum güçlüğü gibi belirtileriyle tıpkı diğer griplerle benzerlik gösteren bu salgının, tedbirleri ise yine aynı şekilde grip koruma yöntemleri olarak gösterilebilir. Henüz iyileştirilmiş bir aşının veya başka bir tedavi yönteminin bulunmaması insanlarda korku ve paniğe sebebiyet verirken doktorlarca yapılan açıklamalarda elleri sık sık yıkanması, kapalı ortamlarda bulunmama, insanlar ile temastan kaçınma ve maske kullanımı gibi uyarılar yer aldı. İlk ölüm vakası 11 ocak olarak kayıtlara geçse de, Çin Hükümeti kenti 23 Ocak tarihinde karantina altına aldı. Açıklanan son rakamlarda teşhis konulan kişi sayısı 60.000 üzerine çıkarken can kaybı ise 1369.

Çin’in Durumu

22 Ocak’tan bu yana 17 kente ulaşım tamamen durduruldu. Anayolların giriş ve çıkışları kapatılmış. Pek çok havayolu şirketi süresi açıklanmamakla birlikte Çin seferlerini askıya aldı. Adeta hayalet kente dönen Wuhan ve ayaletlerinde büyük bir korku var. Küresel acil durum ilanında bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) diğer devletlere aşırı tepki vermekten kaçınmaya davet ederken başta Afrika olmak üzere sağlık alt yapısı zayıf olan devletleri de uyardı.

Elbette bu felaketin bir de ekonomik yönü bulunmakta. Üretim ve ticaretin bir çok yerde durma noktasına geldiği Çin’de, maddi zarar tahmin edilemez ölçülerdedir.

Corana Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Virüs belirtileri öksürükyüksek ateş ve boğaz ağrısından pnömoni gibi daha ciddi komplikasyonlara kadar ilerleyebilir. Hastalık teşhisi konan en az dört kişi öldü ve birçoğu ciddi bir durumda tedavi altına alınmıştır.

Bilim adamları, Sidney Üniversitesi Ulusal Aşı Araştırma ve Gözetim Merkezi‘nden yaptığı açıklamaya göre, Çin’in işbirliğiyle virüsün genetik kodunu rekor sürede ortaya çıkarıldı. Ancak hastalığın ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde yayılacağı hala belirsiz olduğunu vurgulandı.

İLGİLİ BİLGİ:   Kulak Çınlaması Nedir? Nedenleri Neler? Nasıl Geçer?

Uzmanlar, tehlikesini değerlendirirken ihtiyatlı davranmaktadırlar. Şimdiye kadar bilinen diğer corona virüsü mortalite oranı daha yüksektir. Uzmanlar, SARS 800 hastalarının yaklaşık yüzde 10’unun öldüğünü ve MERS‘in (Orta Doğu Solunum Sendromu) daha da ölümcül olduğunu ve vakaların yaklaşık yüzde 35’inin ölümle sonuçlandığını söylüyor.

Corona Virüsleri Nasıl Yayılmaktadır?

Corona virüsler genellikle yarasalar tarafından taşındığını ve daha sonra canlı hayvan pazarlarında satılan memeliler aracılığıyla insanlara bulaştığını belirten uzmanlar, hayvanların da bu salgının en olası nedeni olarak ortaya çıktığını söylemektedir.

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Nasıl Tedavi Edilir?

Corona virüsü için spesifik bir tedavi yoktur. Antibiyotikler virüslere karşı etkisizdir. Ancak ikincil bakteriyel enfeksiyonların kontrolünde faydalı olabilir. İshal kesildikten sonra yirmi dört saat boyunca yiyecekleri tüketmemek ve yavaş yavaş az miktarda yiyeceğin tekrar tüketilmesi tek gerekli tedavi olabilir.

İLGİLİ BİLGİ:   The Simpsons Dizisinde Gerçekleşeceği Tahmin Edilmiş Olan Önemli Kehanetler

Susuz kalmış bir hasta, sıvıyı ve elektrolit dengesizliklerini düzeltmek için intravenöz sıvılar gerektirebilir. Erken tıbbi müdahale, ciddi vakaların başarılı tedavisinin anahtarıdır. Ciddi bir problem olduğunu hissettiğinizde derhal tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Kendi başınıza ve kulaktan dolma bilgiler ile yol haritası çizmeyiniz. Hastalığın daha da kötüleşmesini sağlayabilirsiniz.

Corona Virüs İle Karıştırılabilecek Hastalıklar Var Mıdır?

İnsanlarda ishalin birçok nedeni vardır. Şiddetli corona virüsü vakaları parvovirüs ile kolayca karıştırılabilir ve aynı zamanda ortaya çıkabilir. hastanın 24 saat içinde çözülmeyen veya önemli uyuşukluk veya iştah kaybı ile ilişkili ishal varsa derhal bir doktor ile görüşmelisiniz.

Aşağıdaki linke tıklayarak anlık olarak ölüm ve vaka sayılarını takip edebilirsiniz…

Corona Virüsü Anlık Takip Sistemi (Global)

Corona Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Blogseyir.com sizlere özgün ve bilgi dolu bir platform alanı oluşturmak için 2020 yılında yayın hayatına başlamıştır. Merak ettikleriniz, bildikleriniz veya bilmediğiniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler de ekibimizin bir parçası olmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Adblock Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.