1. Ana Sayfa
  2. Liste
  3. Corona Virüsü Nedir? Nasıl Korunmalıyız?

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Korunmalıyız?

coronavirusu
2

Corona virüsü, hayvanlardan insana geçen virüs türüdür. Corona virüsü dünya üzerinde ilk kez 1960’lı yıllarda görülmüştür, ‘2019-nCoV’ ismi ile nitelendirilen bu virüs coronavirüsü olarak biliniyor. 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinte tekrar aktif olarak bu virüs ortaya çıkmıştır.
Corona virüsü geçmiş dönemlerde 2002 yıllarında ortaya çıkan SARS ile 2012 tarihinde ortaya çıkan MERS isimli virüsler ile aynı gruptandır.

[lwptoc]

Corona virüsü, insanlar üzerinde soğuk algınlığına benzer bir durum haliyle ortaya çıkmaktadır. Bu virüs, insan vücudunun normal ateşinin kat kat üzerine çıkması ve ateşin düşürülmemesi gibi belirtileri beraberinde getirmektedir. 2020 tarihinde ise Çin’de çok ağır kayıplara sebep olmuştur.
Bu virüs insanlara geçtiği zaman insanı mutasyona uğratır ve insanlar arasında hızlıca yayılabilir.
Corona Virüsü ilk kez nerede görüldü ve yaygınlaştı?
Corona virüsünü kim yaydı? Gibi sorular her zaman insanların sordugu sorulardır. Corona virüsü ilk defa Çin dahil 27 ülkede farklı tarih aralıkları ile görülmüştür. Corona Virüsü, Çin’in doğu bölgeleri haricinde, Tayland, Güney Kore, Vietnam, İtalya, Tayvan, Singapur, ABD, İran, Fransa gibi ülkelerde de görülmüştür.

Corona Virüsünün belirtileri nelerdir?

Corona virüsü, fiziksel olarak insanoğlu üzerinde tepkimelere yol açan virüs türüdür. Corona virüsünün belirtileri ise şu şekildedir: Kuru öksürük, halsizlik, boğaz ağrısı, vücut üzerinde çeşitli ağrılar, solunum zorluğu, nefes darlığı,, kusma, iştahsızlık, ishal, yüksek ateş gibi belirtileri vardır.

Coronavirüsü’nün zararları

Coronavirüsü soğuk algınlığına benzer haller ile insanda belirginleşir. Yeterli önlem alınmaz ise sonuçlanabilir. Coronavirüsü tıpkı grip salgınına benzer. Toplum içinde örneğin 20 kişi içerisinde 1 kişi corona virüsü taşıyor ise 20 kişiye birden geçirebilir.

Coronavirüsü’nde zayıf kişiler

Coronavirüsü öncelikle bünyesi zayıf insanlarda daha etkin bir virüstür. Yaşlılarda, kanser ve ya bağışıklık sisteminde zayıflık olan hastalarda corona virüsü şüphesi daha çok aktif hale gelmektedir. Çin’de bu virüs yüzünden hayatını yitiren kişilerde farklı hastalıkların var olduğu da söz konusu olabilir.

Cornavirüsü’nden korunma yolları

Coronavirüs, grip salgınına benzediği gibi korunma yolları da hemen hemen grip salgınına alınan önlemler ile aynıdır. Bu virüsten korunmak için öncelikle hijyen olmanız son derece önemli bir husustur. Sürekli el yüz yıkama, dışarıdan gelindiğinde bakterileri öldürmek, kapalı ortamlarda ve kapalı alanlarda fazla bulunmamak, bol bol meyve tüketmek, bol bol sebze tüketmek, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketmek coronavirüsü’nden korunma yollarındandır.

  • Coronavirüs’ten korunmak için bu uyarıları dikkate alın
  • Sürekli hijyen olmanız gerekiyor, ellerinizi dışarıdan geldikten sonra mutlaka yıkayın.
  • Evinizde sürekli olarak çamaşır suyu bulundurun.
  • Alkol bazlı el dezenkfektan kullanın ev içerisinde.
  • Dışarıda öküren ve hapşıran kişilerin yanında fazla durmayın, uzaklaşın.
  • Ortak yemek noktalarında ( lokantalarda) yemek tüketmeyin, aynı tabaktan yemek yemeyin.
  • Hayvanlarla fazla temas kurmayın.
  • Tam pişmemiş hiçbir hayvan eti – ürünü tüketmeyin.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Blogseyir.com sizlere özgün ve bilgi dolu bir platform alanı oluşturmak için 2020 yılında yayın hayatına başlamıştır. Merak ettikleriniz, bildikleriniz veya bilmediğiniz, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Sizler de ekibimizin bir parçası olmak istiyorsanız iletişim bölümünden bizlere ulaşabilir veya [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Yorum Yap