1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. Coronavirus: D vitamini almaya başlamalı mıyım?
Trendlerdeki Yazı

Coronavirus: D vitamini almaya başlamalı mıyım?


D vitamini
halk sağlığı yetkilileri tarafından D vitamini takviyesi önerilir

Halk Sağlığı İngiltere, insanlara koronavirüsü  devam ederken ilkbahar ve yaz boyunca günlük D vitamini takviyeleri almayı öneriyor.

Normalde, çoğumuz dışarıda zaman geçirerek yeteri kadar alıyoruz. Cildimiz güneşe maruz kaldığında yapar.

Güneş ışığı vitamini, diğerleriyle birlikte, bir salgın sırasında önemli olan hastalık ve enfeksiyonları önlemek için vücudumuzun formda kalmasına yardımcı olabilir.

Peki kim takviyeye ihtiyaç duyabilir?

Tavsiye nedir?

Birleşik Krallık’taki insanların zaten kış aylarında (Ekim’den Mart’a kadar) günde 10 mikrogram takviyesi almayı ve açık havada fazla zaman harcamazsak tüm yıl boyunca tavsiye etmelerini tavsiye ederiz.

Halk Sağlığı İngiltere, evde daha fazla kalmamız tavsiye edildiğinde, insanların koronavirüs pandemisi sırasında vitaminleri kaçırmasından endişe duymaktadır.

Koyu tenli insanlar dışarıda vakit geçirseler bile yeterli olmayabilirler.

İskoç ve Galler hükümetleri de aynı tavsiyeyi yayınladılar.

İngiliz Beslenme Vakfı’ndan Sara Stanner şunları söyledi: “Ne yazık ki, koronavirüsün etkileri devam ettikçe, birçoğumuz dışarıda geçirebileceğimiz süre ile sınırlıyız. Devlet kurallarına uymak ve evde kalmak son derece önemlidir ve birçoğumuz güneş ışığına sınırlı erişime sahip, bu da D vitamini seviyelerini sağlıklı tutmak için biraz daha dikkatli olmamız gerektiği anlamına geliyor. ”

Neden D vitaminine ihtiyacımız var?

D vitamini sağlıklı kemikler, dişler ve kaslar için önemlidir. Eksikliği, çocuklarda raşitizm adı verilen bir kemik deformite hastalığına ve yetişkinlerde osteomalazi adı verilen benzer bir kemik zayıflığına neden olabilir.

Bazı çalışmalar , D vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dair bir kanıt olmamasına rağmen, eksiklikten kaçınmanın yaygın soğuk algınlığı ve griplere karşı dayanıklılığımıza yardımcı olduğunu göstermektedir.

Çok almalı mıyım?

Hayır. D vitamini takviyeleri çok güvenli olmasına rağmen, her gün önerilen miktardan fazlasını almak uzun vadede tehlikeli olabilir.

D vitamini takviyeleri almayı seçerseniz:

  • 1-10 yaş arası çocuklar günde 50 mikrogramdan fazla olmamalıdır.
  • Bebekler (12 ayın altında) günde 25 mikrogramdan fazla olmamalıdır
  • Yetişkinler günde 100 mikrogramdan fazla olmamalıdır ve takviye alacaklarsa önerilen miktar günde 10 mikrogramdır.

D vitamini kapsülü
D vitamini antienflamatuar etkilere sahiptir ve süpermarketlerdeki kapsüller mevcuttur

Kanıtlanmış D vitamini eksikliği olan hastalar için bazen doktor tarafından daha yüksek dozlar önerilebilir.

Böbrek sorunları gibi bazı tıbbi rahatsızlıkları olan bazı insanlar güvenli bir şekilde D vitamini alamazlar.

Koronavirüsü durdurabilir mi?

Hayır. Koronavirüsü yakalama veya hastalanma riskini azalttığına dair bir kanıt yoktur.

Ancak uzmanlar, pandemi sırasında faydaları olabileceğini düşünüyor.

D vitamini takviyeleri, eksik insanların sağlığını iyileştirecektir.

Bazı araştırmacılar, eğer biri koronavirüsü yakalarsa, D vitamini eksikliğinin daha kötü sonuçlarla bağlantılı olabileceğini önerdiler. Ancak kalp hastalığı gibi altta yatan risk faktörleri de bu hastalarda yaygındır ve sonuç çıkarmayı zorlaştırır.

İspanyol ve Fransız araştırmacılar, D vitamininin koronavirüs hastalarına yardımcı olup olmadığını görmek için klinik çalışmalar yapıyorlar.

İngiltere’de tıp uzmanı profesör Jon Jon Rhodes, D vitamininin anti-enflamatuar etkileri olduğunu ve vücudun virüslere karşı bağışıklık tepkisini azaltabileceğini öne süren bazı araştırmalar olduğunu söylüyor. Bu, virüse yanıt olarak enflamatuar bir “sitokin fırtınası” ndan kaynaklanabilecek ciddi akciğer hasarının ortaya çıkabileceği çok hasta koronavirüs hastaları için geçerli olabilir, ancak bunu araştırmak için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Onu nereden satın alabilirim?

D vitamini takviyeleri süpermarketlerden ve kimyagerlerden yaygın olarak temin edilebilir. Sadece D vitamini veya multivitamin tabletin bir parçası olabilirler.

Uzmanların, herkes için takviye malzemelerini hazır bulundurmanıza yardımcı olmak için ihtiyacınız olandan fazlasını satın almayın.

Çoğu D vitamini takviyesinin etiketinde listelenen bileşen D3’tür.

D2 vitamini bitkiler tarafından üretilir ve D3 vitamini cildiniz tarafından yapılır.

Bebekler için vitamin damlaları mevcuttur.

Bazı tahıllar D vitamini ile güçlendirilmiştir.
Bazı tahıllar D vitamini ile güçlendirilmiştir.

Diyet ne olacak?

İyi dengelenmiş bir diyet yemek, bağışıklık sisteminin normal işleyişini sağlamaya yardımcı olsa da, hiçbir besin, gıda veya takviye onu normal seviyelerin ötesine “yükseltmeyecektir”.

Sadece yiyeceklerden yeterli D vitamini almak zordur.

Dengeli bir diyet yemek iyi bir sağlık için önemlidir ve insanlar pandemik bir hastalık salgınıyla karşılaşmadıklarında bile tavsiye edilir.

Yağlı balık ve yumurta gibi D vitamini bakımından zengin gıdaları içerebilir. Bazı kahvaltılık tahıllar, margarinler ve yoğurtlar D vitamini ile güçlendirilmiştir.

Güneşlenmeli miyim?

Güneş ışığına maruz kalarak D vitamini dozunu aşırı dozlayamamanıza rağmen, güçlü güneş cildi yakar, bu nedenle D vitamini ile güneşte güvenli olmasını dengelemeniz gerekir. Yanmayı ve hasarı önlemek için cildinizi güneş kremi ile örtmeye veya korumaya özen gösterin.

Çocuklar, bebekler ve hamile kadınlar ne olacak?

Tavsiye:

  • doğumdan 1 yaşına kadar emzirilen bebeklere, yeterli aldıklarından emin olmak için günlük 8.5 ila 10 mikrogram D vitamini takviyesi verilmelidir.
  • formülle beslenen bebeklere günde 500ml’den (bir bardak kadar) daha az bebek formülü olana kadar takviye verilmemelidir çünkü formül D vitamini içerir
  • 1 ila 4 yaş arası çocuklara günlük 10 mikrogram takviyesi verilmelidir.

Yetişkinler için doz (günde 10 mikrogram) hamile ve emziren kadınlar için geçerlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap