1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. Coronavirus: Küresel vaka sayısı dört milyonun üzerine çıktı
Trendlerdeki Yazı

Coronavirus: Küresel vaka sayısı dört milyonun üzerine çıktı


Uzmanlar, birçok ülkede düşük test oranları nedeniyle enfeksiyonların daha yüksek olabileceği konusunda uyarıyor

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından toplanan verilere göre, dünya çapında dört milyondan fazla onaylanmış koronavirüs vakası bildirilmiştir.

Küresel ölüm sayısı da 277.000’in üzerine çıktı.

ABD, teyit edilen vakaların dörtte birinden fazlasını ve ölümlerin üçte birini oluşturan en kötü etkilenen ülke olmaya devam ediyor.

Uzmanlar, gerçek enfeksiyon sayısının çok daha yüksek olacağı konusunda uyarıyor ve birçok ülkede verileri test eden düşük test oranları.

İspanya da dahil olmak üzere bazı ülkelerde günlük ölüm ücretleri azalmaya devam etmektedir, ancak kilitleme kısıtlamalarının hafifletilmesinin enfeksiyonların “ikinci dalgasına” yol açabileceğine dair endişeler bulunmaktadır.

Buna ek olarak, salgın küresel pazarlara ve tedarik zincirlerine çarptığında hükümetler ekonomik serpinti için hazırlanıyor.

Üst düzey bir Çinli yetkili yerel basına salgının ülkenin halk sağlığı sisteminde zayıflık gösteren “büyük bir test” olduğunu söyledi . Çin Ulusal Sağlık Komisyonu direktörü Li Bin’in nadir kabulü, Çin’in erken müdahalesinin yurtdışında sürekli eleştiriden sonra geldi.

Diğer son gelişmelerde:

  • T o İngiltere hükümeti “çok dikkatli” ile devam edecek ülkenin ulaştırma sekreteri göre, kilitleme kısıtlamaları çıkarken.
  • Çin cumhurbaşkanı koronavirüsün Kuzey Kore’ye yönelik tehdidi hakkında endişelerini dile getirdi ve yardım teklif etti.
  • Eski ABD Başkanı Barack Obama, Donald Trump’ı koronavirüs krizine verdiği yanıttan ötürü şiddetle eleştirdi ve buna “mutlak kaotik bir felaket” adını verdi.
  • Milyarder Tesla patronu Elon Musk, elektrikli otomobil üreticisinin merkezini yerel koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle Kaliforniya dışına taşıyacağını söyledi .
  • ABD’deki üç üst düzey yetkili, koronavirüs için pozitif test eden Beyaz Saray personeli ile temasa geçtikten sonra kendini izole ediyor – Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri direktörü Robert Redfield, Gıda ve İlaç İdaresi Başkanı Stephen Hahn ve üst bulaşıcı hastalıklar uzmanı Anthony Fauci
  • Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, ulusal Kongre’nin pandemi kurbanları için üç günlük resmi yas ilan etmesiyle, bir gölde jetski sürdüğü için eleştirildi
  • Gana’daki sağlık yetkilileri, endüstriyel bir tesisteki 500’den fazla işçinin koronavirüs için pozitif test ettiğini söylerken, ülkedeki toplam günlük vaka sayısı yaklaşık% 30 oranında arttı – yetkililerin enfeksiyonların zirveye ulaşmasından sadece bir gün sonra.

Bu hafta, pandeminin küresel merkez üssü olan İtalya’da bazı kilitleme önlemleri hafifletmeye başladı. İtalyanlar dışarıda egzersiz yapabilir ve bölgelerindeki aile üyelerini ziyaret edebilirler.

Fransa, son 24 saat içinde 80 ölümle birlikte, en düşük günlük koronavirüs ölüm sayısını bir aydan fazla bir süre boyunca kaydetmiştir. Yetkililer, komşu İspanya’daki hükümet gibi Pazartesi gününden itibaren kısıtlamaları hafifletmeye hazırlanıyorlar.

Bu arada muhalefet partilerinin sona ermesi çağrısına rağmen Güney Afrika gibi ülkelerde kilitlenmeler devam ediyor.

Güney Kore’de, Seul’ün eğlence bölgesine bağlı bir dizi iletimden sonra bar ve kulüplere yenilenen kısıtlamalar getiriliyor.

Rusya ayrıca, Moskova Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında planlanan askeri geçit törenini de iptal etti. Bunun yerine, Başkan Vladimir Putin Cumartesi günü bastırılmış bir etkinliğe ev sahipliği yaptı ve Sonsuz Alev savaş anısına güller attı.

Ancak bilimsel kanıtlara rağmen, birkaç ülkenin liderleri virüs ve kilitlenme ihtiyacı hakkında şüphelerini ifade etmeye devam ettiler.

Belarus’ta, Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko daha sert önlemler için çağrıları reddettiği için binlerce asker Zafer Bayramı’nı kutlamak için yürüdü.

İngiliz tıp dergisi Lancet, Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro hakkında, ülkesinin koronavirüs yayılımını içerme kabiliyeti için en büyük tehdit olarak nitelendiren bir başyazı yazdı. Brezilya şu anda Latin Amerika’daki en yüksek sayıda vaka bildiriyor – Cumartesi günü 10.000’den fazla daha fazla ülke toplamı yaklaşık 156.000. Ancak salgına rağmen, Başkan Bolsonaro virüsün ciddiyetini göz ardı etmeye devam ediyor ve virüs önlemleri konusunda valilerle çatıştı.

Salgın hakkındaki hayal kırıklıkları Afganistan’da şiddete dönüştü ve protestocular ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda en az altı kişi öldü . Şiddet, göstericilerin Ghor eyaletinin başkenti Firozkoh’da toplanmasının ardından, hükümetin salgını sırasında yoksullara yardım etmekten duyduğu başarısızlıktan şikayet etmek için başladı.

Yorum Yap

Yorum Yap