1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Dünyasi
  3. Coronavirus: TikTok Royal College of Nursing Foundation’a £ 5 milyon bağışta bulundu

Coronavirus: TikTok Royal College of Nursing Foundation’a £ 5 milyon bağışta bulundu

tiktok-369
Üç bölümlü bir kompozit hemşire de dans ediyor, Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan da onlara video mesajıyla
TikTok hemşirelerin personeli ve çabalarını öven politikacıların videolarını tanıtmaktadır

Video paylaşım uygulaması TikTok, İngiliz hemşirelik fonuna koronavirüs salgını sırasında yardımcı olmak için 5 milyon sterlin veriyor.

Kraliyet Hemşirelik Vakfı, parayı sıkıntı çeken cephe hemşirelerine destek sağlamak için kullanacaktır.

Bir sosyal medya şirketi tarafından, pandemi ile mücadele eden bir İngiliz kuruluşuna bugüne kadar yapılan en büyük bağıştır.

Hediye, Çinli firmanın rahatlama sağlamak için kurduğu daha geniş bir 325 milyon dolar (257 milyon £) fonun bir parçası.

Bu meblağ nakit olarak verilmiyor. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve sağlık kuruluşları arasında bölünen reklam kredileri şeklinde toplam 125 milyon dolar teklif ediliyor.

TikTok ve diğer sosyal medya firmaları şu anda platformlarında Covid-19 hakkındaki yanlış bilgileri ele alma çabaları konusunda artan bir inceleme ile karşı karşıya.

Düşünce kuruluşu Demos’taki sosyal medya (CASM) analiz merkezinin araştırma direktörü Carl Miller, “hepsi için son derece hassas bir kamu politikası anı” dedi.

“Facebook, Twitter ve TikTok gibi platformlar kamusal alanımız haline geldi.

“Başka bir cephede olduklarını biliyorlar [ve] hükümetler yasal olarak teknoloji devlerinin yanlış bilgilerle başa çıkmalarını isteyebilirler.”

Dans eden sağlık görevlileri

TikTok’un eylemi, Twitter’ın baş yöneticisi tarafından “Covid-19 yardımını” finanse etmek için dijital ödeme firması Square’deki kişisel hissesinin 1 milyar doları bağışlama sözü verdi. Jack Dorsey bunu finansal değerinin% 28’ini temsil ettiğini açıkladı .

Nisan ayında Facebook, cephedeki sağlık çalışanlarını destekleme konusunda 25 milyon dolar ve yardım çabalarına yapılan bağışlarda 2 milyon dolar ve küçük işletmelere 100 milyon dolarlık bir bağışta bulunma sözü verdi. Sosyal medya şirketi de 720.000 maskeli acil durum rezervini sağlık hizmeti sağlayıcılarına bağışladı.

TikTok, birçoğunu geçtiğimiz ay platformuna video yayınlayan hemşirelerle bir dayanışma gösterisi olarak görülmek istiyor.

#NHS hashtag’ini içeren videolar, popüler müziklere dans eden hastane hemşireleri ve doktorları içeren en iyi arama sonuçlarıyla uygulamada 189 milyondan fazla görüntülemeye sahipti.

Teknoloji firmasının İngiltere genel müdürü, “Ön cephe sağlık çalışanlarının günlük olarak karşılaştıkları büyük zorluklara rağmen, platformumuzda gördüklerimizle büyük ölçüde duyuldum.” Dedi.

Sağlık sekreteri Matt Hancock, “TikTok’un pek çok kişiye çok fazla destek sağlayan RCN Vakfı’nı desteklemesinden memnunum.”

‘Tuhaf durum’

Geçtiğimiz hafta, kültür sekreteri Oliver Dowden, sahte medya haberlerine, özellikle 5G ağlarını pandemiye bağlayan komplo teorilerine tepki olarak sosyal medya şirketlerine daha agresif olmalarını emretti .

Ancak politikacılar da mesajlarını iletmek için aynı platformlara güveniyorlar.

TikTok, Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan’ın Discover feed’inde sağlık çalışanlarına teşekkür eden bir videosunu tanıttı.

Ve sağlık sekreterinin kendisi uygulamaya bir video yayınladı.

#ThankYouNHS hashtagini kullanarak Hancock, cephe görevlilerine hükümetin koruyucu ekipman ve testler konusunda yaptığı çalışmaları anlattı ve çabalarından dolayı teşekkür etti.

Miller, “Politikacılar teknoloji devleriyle garip bir durumdalar.”

“Bir yandan er ya da geç onları düzenlemek zorunda kalacaklar. Öte yandan dijital dünya, kampanya yapmak zorunda oldukları en önemli arenalardan biri.”

Kaynak : BBC

Yorum Yap

Yorum Yap