1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. Coronavirus uyarısı: İngiltere çocuklarında nadir görülen sendrom
Trendlerdeki Yazı

Coronavirus uyarısı: İngiltere çocuklarında nadir görülen sendrom

NHS doktorları, çocuklarda koronavirüs enfeksiyonuna bağlı olabilecek nadir ancak tehlikeli bir reaksiyon aramaları konusunda uyarılmıştır.


Koronavirüs

NHS doktorları, çocuklarda koronavirüs enfeksiyonuna bağlı olabilecek nadir ancak tehlikeli bir reaksiyon aramaları konusunda uyarılmıştır.

GP’lere acil bir uyarı , Londra ve İngiltere’nin diğer bölgelerindeki yoğun bakım departmanlarının ağır hasta çocuklara olağandışı semptomlarla tedavi ettiğini söyledi.

Buna grip benzeri semptomları olan “çoklu sistem iltihabı” dahildir.

Hepsi olmasa da bazıları koronavirüs için pozitif test edildi.

Sayıların düşük olmasına rağmen, yeni sendromla kaç çocuğa teşhis konulduğu belirsizdir.

Klinik görevlendirme grupları tarafından Kuzey Londra’daki GP’lere verilen uyarı, Birleşik Krallık’taki çocuklarda koronavirüs ile ilgili bir enflamatuar sendromun ortaya çıktığı ya da henüz tanımlanmamış başka bir vaka olabileceği konusunda “artan bir endişe” olduğunu söyledi. Bu vakalara bağlı enfeksiyon.

Değişen yaştaki bu genç hastalar son derece hastaydı. Yüksek sıcaklık, düşük tansiyon, döküntü ve nefes alma zorluğu gibi toksik şok sendromuna benzer özelliklere sahiptiler.

Bazılarında gastrointestinal semptomlar – karın ağrısı, kusma veya ishal – ve kalbin iltihabı ve ayrıca anormal kan testi sonuçları vardı.

Uzmanlar, bunların bir enfeksiyonla savaşmaya çalışırken vücudun boğulduğu zaman görebileceğiniz işaretler olduğunu söylüyor.

Şimdi daha geniş çapta paylaşılan uyarı, bu vakaların acil tedaviye ihtiyaç duyduğunu bildiriyor.

Ancak uzmanlar, çok az çocuğun koronavirüs ile ciddi şekilde hastalandığını vurgulamaktadır – dünyanın dört bir yanından gelen kanıtlar, bunların hastalığın en az etkilenen nüfusu olduğunu göstermektedir.

Cambridge’deki Pediatrik Yoğun Bakım danışmanı Dr.Nazima Pathan, İspanya ve İtalya’daki meslektaşlarının benzer vakalar bildirdiklerini söyledi: “Bazı çocuklar septik şok tipi hastalık ve döküntüler – görmeyi beklediğimiz sunum türü toksik şok sendromu ve Kawasaki hastalığında (kan damarlarını ve kalbi etkiler).

“Genel olarak, çocuklar koronavirüse maruz kaldıktan sonra ciddi akciğer enfeksiyonuna daha dirençli görünmektedir ve yoğun bakım ünitelerine kabul edilenler nispeten düşüktür.”

NHS İngiltere, bir derneğin klinisyenler tarafından kaydedildiği ülkede bu türden 20 vakadan daha azını bildiğini söyledi. Bir sözcü, soruşturmalar devam edecek, ancak henüz bir bağlantı kurulmadığını söyledi.

Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji (RCPCH), ebeveynlerin buna güvenmesi gerektiğini, ancak herhangi bir nedenle çocuklarının sağlığıyla ilgili endişeleri varsa, bir sağlık uzmanından yardım almaları gerektiğini söyledi.

Çocuklar ve gençler için NHS ulusal klinik direktörü Prof Simon Kenny şöyle dedi: “Ebeveynlere tavsiyeler aynı kalır: Çocuğunuz için herhangi bir nedenle endişeleniyorsanız, acil tavsiye için NHS 111 veya aile doktorunuzla iletişime geçin veya 999 Acil bir durum varsa ve bir uzman hastaneye gitmenizi söylüyorsa, lütfen hastaneye gidin. “

Ne zaman yardım alınmalı

Koronavirüs çocuklara bulaşıcı olsa da, nadiren ciddidir. Çocuğunuz rahatsızsa, koronavirüsün kendisinden ziyade koronavirüs dışı bir hastalık olması muhtemeldir.

RCPCH, çocuklarına aşağıdaki durumlarda ebeveynlerin acil yardım almasını (999’u arayın veya A&E’ye gidin) tavsiye eder:

  • Solgun, benekli ve dokunuşa anormal soğuk hissetme
  • Nefeslerinde duraklamalar (apneler) var, düzensiz bir solunum paterni var veya homurdanmaya başlıyor
  • Nefes almanın şiddetli tedirgin veya tepkisiz hale gelmesi
  • Dudakların etrafında mavileşiyor
  • Uyku / nöbet var
  • Son derece sıkıntılı (dikkat dağılmasına rağmen uyumsuzca ağlıyor), karışık, çok uyuşuk (uyanması zor) veya tepkisiz hale gelir
  • Basınçla kaybolmayan bir döküntü geliştirir (‘Cam testi’)
  • Testis ağrısı, özellikle genç erkeklerde

Çocuğunuz belirtilen belirtilerden herhangi birini gösterdi mi? Bize e-posta göndererek deneyiminizi anlatın e-posta :  [email protected]

Yorum Yap

Yorum Yap