1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. COVID-19’dan sağ kurtulan bazı hastalar kalıcı akciğer hasarına maruz kalabilirler

COVID-19’dan sağ kurtulan bazı hastalar kalıcı akciğer hasarına maruz kalabilirler

Benzer solunum yolu hastalığı SARS bazı hastalarda kalıcı akciğer hasarı bıraktı Aktif hasta COVID-19 hastalarının akciğer taramalarında genellikle düzensiz noktalar görülür (renklendirilmiş tarama gösterilmiştir). Yeni araştırmalar, bazı akciğer hasarlarının uzun süreli olabileceğini gösteriyor.

041720_dc_covid-lungs_feat-1028x579

Çin’de COVID-19’dan iyileşen hastalar arasında, bazılarının hastalıktan uzun süreli akciğer hasarına maruz kalabileceğinin ilk kanıtı geliyor.

COVID-19 pnömonisinden sağ kurtulan 70 hastanın 66’sında hastaneden taburcu edilmeden önce çekilen BT taramalarında bir miktar akciğer hasarı görüldü , araştırmacılar 19 Mart’ta Radyoloji rapor etti . Hasar, oksijeni emen alveol adı verilen küçük hava keseleri içindeki sertleştirilmiş dokuları bloke eden kan damarlarının yoğun kümelenmesinden alveollerin çevresindeki doku lezyonlarına, Wuhan, Çin’deki Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde bir radyolog olan Yuhui Wang’a ve meslektaşlarına kadar değişiyordu. bulundu.

Doku lezyonları kronik akciğer hastalığının bir işareti olabilir. SARS ve MERS kurtulanlarında, COVID-19’un arkasındaki SARS-CoV-2 virüsüne benzer koronavirüslerin neden olduğu solunum yolu hastalıklarında da benzer hasarlar belgelenmiştir. SARS hastalarının uzun süreli çalışmaları, ciddi nöbetlerden iyileşen insanların kabaca üçte birinin kalıcı akciğer hasarı bıraktığını göstermiştir. MERS örneğinde, bir çalışmada ciddi bir enfeksiyondan iyileşen kişilerin yaklaşık üçte birinin yaklaşık yedi ay sonra hala akciğer hasarı belirtileri olduğu bulundu.

Ancak ilk akciğer görüntüleri SARS ve MARS’ın tipik olarak sadece bir akciğere dönüştüğünü gösterirken, COVID-19’un her iki akciğeri de hemen etkileme olasılığı daha yüksektir. 16 Ocak-17 Şubat tarihleri ​​arasında Huazhong Üniversite Hastanesi’ne COVID-19 pnömonisi ile başvuran 90 hastanın 75’inde, her iki akciğerde de hasar görüldü, Wang ve meslektaşları rapor etti. Hastaneden taburcu edilmeden önce yapılan BT taramaları, 70 hastanın 42’sinde alveollerin çevresinde yara izine dönüşme olasılığı daha yüksek olan lezyonlar olduğunu ortaya koydu.

COVID-19 hastası ct hasarı tarar
COVID-19 pnömonisi olan 35 yaşındaki bir kadının bu BT taramaları, iyileşmeden sonra bile bazı akciğer hasarlarının nasıl kaldığını göstermektedir. Hastaneye (1. gün, sol üst) kabul edildiğinde, bir tarama her iki akciğerdeki doku veya sıvıyı bloke eden kan damarlarını ortaya çıkardı, ancak bu aşamada esas olarak sağ alt lobla sınırlıydı. Bunların bir kısmı hastaneden ayrılmadan birkaç gün önce 15. güne (sağ altta) azaldı. Ancak sol akciğerin altındaki bulanık lekeler, havadan ziyade sıvı ile dolu dokuyu gösterir ve bu da daha fazla hasara neden olabilir

Pandeminin ne kadar yaygınlaştığı göz önüne alındığında, COVID-19’un kronik akciğer rahatsızlıkları önümüzdeki yıllarda binlerce insanı zorlayabilir. 27 Nisan itibariyle dünya çapında 2.9 milyondan fazla kişiye hastalık teşhisi konuldu. Buna karşılık , SARS veya ciddi akut solunum sendromu, 2003-2004 salgını sırasında yaklaşık 8.000 kişiyi hastaladı. MERS veya Orta Doğu solunum sendromu, 2.500’den fazla kişiyi enfekte etmiştir ( SN: 1/24/20 ). COVID-19 vakalarının yaklaşık yüzde 80’i hafif olmakla birlikte, geri kalanı solunum güçlüklerinden solunum yetmezliğine kadar değişen problemler sergilemektedir ( SN: 2/25/20 ).

Wang ve meslektaşları, Wuhan çalışma vakalarında görülen bazı akciğer hasarlarının yavaş yavaş iyileşme veya yok olma olasılığının yüksek olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, bazı hastalarda akciğer anormallikleri pulmoner fibroz olarak bilinen skar dokusu katmanlarında sertleşir. Bu yara izi akciğerleri sertleştirir, yeterli oksijen almayı zorlaştırır. Pulmoner fibrozlu insanlar tipik olarak nefes darlığı çeker ve fiziksel olarak aktif olma yeteneklerini sınırlar.

Bazı hastalar bu tür yara izi geliştirme riski taşırlar. Çin’deki Lanzhou Üniversitesi Birinci Hastanesi’nden Xiaolong Qi, ciddi COVID-19 pnömonisi nöbetleri olan yaşlı hastaları, kanser veya diyabet gibi diğer hastalıkları olan ve sigara veya kirliliğin neden olduğu diğer akciğer rahatsızlıkları olan hastaları, burada başka bir COVID-19 akciğer hasarı çalışması devam etmektedir.

Yara izi için suçlayıcı bir hiperaktif bağışıklık tepkisi olabilir . Sitokin adı verilen ani bir molekül fırtınası, akciğer dokusuna zarar verebilen ve alveolileri irinle doldurabilecek iltihaplanmaya neden olur. En kötü durumlarda, bu iltihaptan kaynaklanan hasar o kadar şiddetlidir ki, sonunda petek şekilli kümelerde kalınlaşmış skar dokusu bırakır – SARS ve MERS’de de görülür. O Wuhan hastaların bu tür ağır hasara olup olmadığı belirsiz olsa da, var tanımlanmıştır diğer COVID-19 olguda.

Bir ventilatör yardımıyla nefes almak da akciğer hasarına neden olabilir ve Al Ain’deki Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi’nden radyolog Karuna Das, hangi hastaların yaralanmalarının virüse karşı ventilatörde işlevsiz bir bağışıklık tepkisinden kaynaklandığını söylemek zor olabilir. . MERS hastalarını inceleyen Das, şimdi COVID-19’un uzun vadeli sağlık üzerindeki etkisini araştırıyor.

“MERS salgını sırasında, bazı hastalar 100 günden fazla bir süredir ventilatördeydi” diyor. “Oksijen pozitif basınçla aşılanıyor ve akciğerler sınırlarının ötesinde şişirildiğinde travmaya neden oluyor.” Akciğer hasarı olan MERS hastalarının yaklaşık üçte biri yedi aydan fazla bir süre içinde tamamen iyileşmemişti, Das ve meslektaşları 2017 yılında Hint Radyoloji ve Görüntüleme Dergisi’nde bildirdi .

SARS mağdurları için uzun vadeli sonuçlar, bazı COVID-19 hastalarının kalıcı akciğer problemleriyle karşılaşabileceğini göstermektedir. Bir Pekin hastanesindeki araştırmacılar, 14 Şubat’taki Bone Research’te bildirildiği gibi, 71 hastadaki akciğer lezyonlarının yüzdesinin 2004 ve 2018 arasında çok az değiştiğini buldular .

Los Angeles Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde bir radyolog olan Ali Gholamrezanezhad, “SARS, MERS ve H1N1 influenzadan gördüklerimize dayanarak, en azından bazı COVID-19 hastalarında bazı kalıntı hastalıkların olmasını bekliyoruz” diyor. O ve yazarlar , Mayıs Amerikan Röntgenoloji Dergisi’nde SARS ve MERS’den dersleri gözden geçiriyor . Bazı kurtulanlarda “bazı artık fibroz, yara izleri ve akciğer işlevleri ve akciğer anatomileri normale dönmeyecek” diyor.

Yorum Yap

Yorum Yap