1. Ana Sayfa
  2. Oyunlar
  3. Dama Neden Çocuklar İçin Harika Bir Oyun?
Trendlerdeki Yazı

Dama Neden Çocuklar İçin Harika Bir Oyun?

Dama Neden Çocuklar İçin Harika Bir Oyun? ile ilgili makalemiz.


Dama, iyi bir nedenden dolayı popüler bir oyundur. Basitliği, çocukların oyunu öğrenmesini kolaylaştırır ve stratejiye gösterdiği dikkat çekici bir oyun haline getirir. Ancak çocukların bu makalede tartışacağım dama oynamaktan yararlanmasının başka iyi nedenleri de var.

 

Dama Çocuklara Sabırlı Olmayı Öğretiyor

Dama çok oynadıysanız, parçaları hızlı hareket etme eğiliminde olan bir oyuncu olabilirsiniz. Dama, satranç kadar strateji odaklı olmadığından ve kral olmayan parçalar sadece iki noktadan birinde hareket edebildiğinden, oyuncular hamlelerini oldukça hızlı bir şekilde yapma eğiliminde olabilirler. Bu, oyun ilerledikçe pahalıya mal olabilir, çünkü oyuncu taşlarını ele geçirilebileceği bir konuma yerleştirdiğinin farkında olmayabilir.

Dama, çocukların yaptıkları her hareketle sabırlı olmaları gerektiğini anlamaları için harika bir yoldur. Bir hamle yapmak satrançta olduğu kadar zaman almasa da, çocukların hamle yaparken asla döküntü olmamasını öğrenmeleri önemlidir. Parçaları kral olsa bile, yaptıkları her hamleye dikkat etmeyi anlamaları önemlidir. Bir döküntü rakibi hamlelerine dikkat eden bir rakibi oynadığında, döküntü rakibi genellikle kaybeder.

 

Dama Çocuklara Parça Çalışmasının Önemini de Öğretir

Bu makale bağlamında parça çalışması, bir parçanın diğerinin hemen arkasına hareket ettiği, böylece karşıt parçanın atlayamayacağı anlamına gelir. Çoğu zaman, özellikle rakibinizin tahta tarafına ulaştığınızda, köşeleri daha etkili bir şekilde kullanmanıza izin verdiği için, bir parçanın hemen arkasında olması iyi bir fikirdir.

Her parçanın bir takımın parçası olarak çalıştığını öğrenmek çocuklar için önemlidir. Her bir parçayı ayrı ayrı ortaya koyarlarsa, hepsi tek tek ele geçirilebilir. Eğer bir grup olarak giderse, oyuncunun rakibinin çizgisinin en üstüne ulaşmasına yardımcı olabilir. Tabii ki, oyuncu taşlarını çift zıplayabilecekleri bir konuma koymamaya dikkat etmelidir. Ancak parçalar bir takım olarak bir araya gelirse, oyuncunun zirveye ulaşması gerçekten iyidir.

Yorum Yap

Yorum Yap