1. Ana Sayfa
  2. Bilim Makaleleri
  3. Derin mağaralar bu paleontolog için zengin bir dinozor baskı kaynağıdır
Trendlerdeki Yazı

Derin mağaralar bu paleontolog için zengin bir dinozor baskı kaynağıdır

Fransa'daki birçok derin mağara, şaşırtıcı bir antik yol kaynağı olduğunu kanıtlıyor Fransa'nın devasa Castelbouc Mağarası'nda bir ölçek duygusu sağlamaya yardımcı olan, bazıları mağara tavanında çıkıntılar olarak görülen yeraltı dinozor ayak izlerini belgeleyen bir araştırmacı ve fotoğrafçı ekibinin iki üyesidir.

042020_jp_dinoprint_feat-1028x579

Güney Fransa’daki sıkı yeraltı geçitlerinde dolaşan paleontolog Jean-David Moreau ve meslektaşları, doğal bir mağarada bulunan sauropodlar olarak adlandırılan uzun boyunlu dinozorların bilinen ayak izlerine ulaşmak için yüzeyin 500 metre altına inmek zorundalar.

Takım bıraktığı izleri, keşfedilen ilgili behemoths Brachiosaurus ,  Aralık 2015 (içinde Castelbouc Mağarası’nda : 2/21/18 SN ). Ancak siteye girmek, en sertleşmiş alan bilim adamlarını bile etkisiz hale getirebilir. Ziyaret ettikleri her seferinde karanlık, nemli ve sıkışık alanlarda dolaşmak dirsekler ve dizler için zorlayıcıdır ve hatta kameralar, ışıklar ve lazer tarayıcılar gibi hassas ekipmanları taşırken daha da zorlaşır.

Dijon’daki Université Bourgogne Franche-Comté’den Moreau, hem fiziksel olarak yorucu hem de “klostrofobik biri için rahat değil” diyor. Mağaranın bazı bölümleri periyodik olarak sular altında kaldığından da tehlikeli olabilir, bu nedenle derin odalara erişim kuraklık dönemleriyle sınırlı olmalıdır.

Moreau, Avrupa’daki yerüstü dinozor pistleri için en zengin bölgelerden biri olan güney Fransa’daki Causses Havzasında on yıldan fazla bir süredir fosilleşmiş dinozor ayak izlerini ve bitkilerini inceledi. Spelunkerler 2013’te bazı yeraltı baskılarına uğradıklarında, Moreau ve meslektaşları bölgenin çok derin kireçtaşı mağaralarında çok sayıda dinozor baskısı olabileceğini fark ettiler. Yüz milyon yıl önce yumuşak çamurda veya kumda kalan ayak izleri kayaya çevrilmiş ve birçok eons üzerinde yeraltına zorlanmış olabilir.

Moreau, rüzgâra ve yağmura daha az maruz kalan derin mağaralar, “dış mekan çıkıntılarından daha büyük ve daha iyi korunmuş yüzeyler [dinozor basamaklarıyla damgalanmış] sunabilir” diyor Moreau.

Moreau’nun ekibi, doğal mağaralarda dinozor ayak izlerini keşfeden tek kişidir, ancak dünya çapında insan yapımı demiryolu tünelleri ve madenlerinde de baskılar bulunmuştur. “Doğal bir karstik mağarada dinozor yollarının keşfi son derece nadirdir” diyor.

Ekibin bulduğu ilk yeraltı dinozor baskıları, Malaval Mağarası adlı bir yerde Castelbouc’dan 20 kilometre uzaklıkta, bir metrelik bir tırmanışla birkaç metrelik damlalarla bir yeraltı nehri boyunca ulaştı. Moreau, “Malaval Mağarası’ndaki temel zorluklardan biri, hassas ve eşsiz [mineral oluşumlarına] dokunmamaya veya kırmamaya dikkat ederek yürümektir.

Bu üç parmaklı baskılar, 30 santimetre uzunluğunda ve her yukarı 2018 ayrıntılarıyla yer Mağarabilim International Journal , 200 milyondan yaklaşık yıl önce bataklık yoluyla arka ayakları üzerinde dik yürüyen etçil dinozorlar tarafından kalmıştı.

Paleontolog bir dinozor ayak izi incelenmesi
Paleontolog Jean-David Moreau, milyonlarca yıl önce etçil bir dinozor tarafından geride bırakılan ve şimdi güney Fransa’daki Malaval Mağarasında bulunan üç parmaklı bir ayak izini inceliyor.

Buna karşılık, Castelbouc Mağarası’ndaki beş parmaklı otobur pistlerinin her biri 1.25 metreye kadar uzunluğunda ve yaklaşık 168 milyon yıl önce bir deniz kıyılarında yürüyen üç büyük otçul sauropod tarafından bırakıldı. Dahası, bu baskılar yerden 10 metre yukarıda mağaranın tavanında , ekip 25 Mart’ta Journal of Verffalo Paleontology’de çevrimiçi yayınlanan bir çalışmada rapor ediyor .

Aslında, “çatıda gördüğümüz izler ‘ayak izi’ değil, ‘ayak izi’ ‘diye açıklıyor Moreau. “Dinozorlar, günümüzde mağarayı oluşturmak için tamamen aşınmış bir kil yüzeyinde yürüdü. Burada, sadece [ayak izlerini dolduran çökeltinin] üstündeki tabakayı görüyoruz ”dedi. Bir ayak izini sıva ile çamurla doldurup, ardından dökümü terk etmek için tüm çamurları yıkayıp görmediğinize benzer.

Parkurlar, Juralar’ın başlangıcından ortasına kadar, sauropodların dünyaya yayıldığı ve yayıldığı , ancak nispeten az sayıda fosil kemiğin bulunduğu , 200 milyondan 168 milyon yıl öncesine kadar sürdüğü için önemlidir ( SN: 12/1 / 15 ). Bu baskılar, sauropodların şu anda güney Fransa’da bulunan kıyı veya sulak ortamlarda yaşadığını doğrulamaktadır.

Moreau şimdi “yüzlerce dinozor ayak izi veren başka bir derin ve uzun mağara” keşfetme konusunda araştırmacılara liderlik ediyor. Takım henüz en heyecan verici olduğunu kanıtlayabileceğini söyleyen bu sonuçları yayınlamamıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap