1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Donald Trump ”Sosyal Medya Platformlarını Kapatacağız” Açıklaması
k_zg_n_m_

Donald Trump ”Sosyal Medya Platformlarını Kapatacağız” Açıklaması

ç

ABD Başkanı Donald Trump’ın posta yoluyla oy kullanılması ile ilgili iki tweetine Twitter’ın ‘gerçeklere ulaşın’ uyarı bağlantısı yerleştirmesinin ardından Trump, yeni bir tweet atarak ABD’de sosyal medyayı yasaklamakla tehdit etti ve attığı tweetlere teyit uyarısı konulmasına çok sinirlendi ve “Cumhuriyetçiler sosyal medya platformlarının muhafazakâr sesleri tamamen susturduğunu hissediyor. Bunun bir kez daha olmasına izin vermemek adına onları güçlü bir şekilde düzenleyeceğiz veya kapatacağız” paylaşımında bulundu.


Donald Trump Twitter

 

ABD Başkanı Donald Trump, seçimlerle ilgili yanlış bilgi içeren bir paylaşımına ‘dan uyarı gelmesi üzerine sosyal medya şirketlerini kapatma tehdidinde bulundu. Trump, sosyal medya platformlarına düzenleme getirileceğini veya bazılarının kapatılacağını söyledi. başkan olmadan önce yoğun bir şekilde kullandığı Twitter’ı Başkanlık döneminde de aktif bir şekilde kullanmaya devam ediyor. Ancak Twitter‘ın ‘yalan’ haberlere karşı attığı başlattığı uygulamalar, Trump‘ın canını sıkmaya başlamış durumda.

Trump’ın önümüzdeki kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde koronavirüs nedeniyle posta yoluyla oy kullanılması hakkında attığı iki tweete Twitter, ‘Posta yoluyla oy kullanmakla ilgili gerçeklere ulaşın’ şeklinde bir uyarı bağlantısı yerleştirmişti.

Trump’ tan sosyal medya platformlarını düzenleyeceğiz veya kapatacağız tehdidi


Donald Trump duyurdu! "Coronavirüs tedavisi için ilk ilaca onay ...

Twitter’ın ‘gerçeklere ulaşın’ hamlesinin ardından Donald Trump, attığı tweetlerle ilgili olarak ilk başta Twitter’a saldırdı, daha sonra ise ABD’de sosyal medya ağlarını kapatmakla tehdit etti. Trump, yeni tweetinde “Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının muhafazakarların sesini tamamen susturduğunu düşünüyorlar. Bu gerçekleşmeden önce onları güçlü bir şekilde düzenleyeceğiz veya kapatacağız” dedi. Trump’ın tweetinde yer alan ‘onları’ ifadesi tahmin edeceğiniz gibi Twitter gibi diğer sosyal medya ağlarınıda işaret ediyor.

Twitter’ın hamlesi sonrası ifadelerini sertleştiren Donald Trump, sosyal medya ağlarıyla ilgili tweetinde başkanlık seçimleriyle ilgili şüpheli iddialarını yinelemeyi de ihmal etmedi. ABD Başkanı, posta yoluyla kullanılacak oyların hileye sebep olacağını yenilerken, sosyal medyayı temizleme çağrısı yaptı. 

Trump’ın tweetlerine uyarı bağlantısı yerleştirilmesiyle ilgili olarak açıklama yapan Twitter sözcüsü, Trump’ın tweetlerinin oy verme süreçleri hakkında potansiyel olarak yanıltıcı bilgiler içerdiğini, bu nedenle insanların ek bilgi edinmesi için bağlantıların tweetlere yerleştirildiğini söyledi.

 

Trump’ın Twitter’la kavgası başkanlık seçimlerine kadar devam edebilir sosyal medya platformlarını kapatmakla tehdit etmesini yaklaşan başkanlık seçimleriyle ilişkilendirmek yanlış olmaz. Tehdit gerçeğe dönüşür; Trump, ABD’de sosyal medya ağlarını yasaklayabilir mi bilemiyoruz. Ama en azından Twitter’ın ABD’de yasaklanmasından en büyük zararı Trump’ın kendisinin göreceğini düşünmek yanlış olmaz. 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap