1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Dünyanın En Zengin 3. Kişisi Kimdir
k_zg_n_m_

Dünyanın En Zengin 3. Kişisi Kimdir

as

Koronavirüs pandemisinin dünyayı etkisi altına alması sonucu internet ve özellikle sosyal medya kullanımı son derece arttı. Sosyal medya deyince aklımıza ilk gelen platformlardan biri olan Facebook kullanımının artmasıyla platformun kurucusu Mark Zuckerberg, dünyanın en zengin üçüncü kişisi oldu.

Facebook kurucusu Zuckerberg: Devlet, internet alanının ...

Mark Zuckerberg’in kurcusu olduğu  Facebook platformu, Bildiğiniz üzere insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını sağlamak amacıyla kuruldu, Facebook bugünlerde kurucusunun yüzünü oldukça güldürüyor ve bununla birlikte artan kullanım oranına ek olarak elde ettiği gelir ve değer ile son günlerin en çok konuşulan konularından biri oldu.

 

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sonucu altüst olan dünya ekonomisine rağmen sahip olduğu aktif kullanıcı ve etkileşim sayısıyla en büyük sosyal medya ağlarına sahip olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, yalnızca iki ay içerisinde mal varlığına 30 milyar dolar daha ekledi. 

                       Zucknet

Milyonlarca kullanıcısı olan Facebook’un kurucusu Zuckerberg şimdi dünyanın en zengin isimleri arasında. Harvard Üniversitesi’nde öğrenciyken Facebook’u kuran Zuckerberg’ün hayatına gelin hep birlikte bakalım.

 

 

Mark Zuckerberg kimdir?


Messenger

Mark Zuckerberg, milyar dolarları olmasına rağmen akıllara gelen CEO hayatından uzak yaşayan Zuckerberg, küçük bir siyah araba kullanıyor ve sakin bir yaşam tercih ediyor. 12 yaşında, Atari BASIC’i kullanarak Zucknet adlı bir mesajlaşma programı geliştiren Zuckerberg aslında küçük yaşlarda bu alanda ilgisi olduğunu kanıtlıyor.

Oyun kodlamayı da bilen Zuckerberg, lisedeyken bilimsel çalışma yapıp ödül alıyor. Babası diş hekimi, annesi psikolog olan Zuckerberg, 2002 yılında Harvard Üniversitesi’ne giriyor ve Facebook macerası burada başlıyor.

 

Dünyanın En Zengin 3. Kişisi Kimdir

Dünyanın en iyi okulları arasında gösterilen Harvard’ın yurt sitesini hackleyerek bir uygulama yapıyor ve öğrencilerin fotoğraflarını koyduğu bir uygulama yaratıyor. Harvard yönetimi, güvenlik önlemleri dolayısıyla bu uygulamayı kontrol altına alıyor fakat  Zuckerberg kararlı bir şekilde bu işin peşini bırakmamaya devam ediyor. İkinci sınıftayken okulu bırakıyor ve Facebook için çalışmaya başlıyor.

 

Zuckerberg Evlendi

2012 yılında site milyarlarca kullanıcı ulaşıyor. Çeşitli arayüzler deneyen Facebook şu anda Messenger uygulamasıyla ön plana çıkıyor. Üniversitede aşk yaşamaya başladığı kadınla evlenen Zuckerberg, 30l’u yaşlarda kendini dünyanın en zengin insanları arasında buluyor. Eşi Chan ile birlikte ölmeden önce servetinin %99’unu dağıtmayı düşündüklerini söylüyorlar.

Şuanda ise, 21 Mayıs 2020 tarihinde güncellenen Bloomberg Milyarderler İndeksi’ne göre Mark Zuckerberg, sahip olduğu mal varlığı ile dünyanın en zengin üçüncü insanı ünvanına kavuştu. Böylelikle, Zuckerberg tahmini 87,8 milyar dolar olan mal varlığı ile şu anda dünyanın en zenginler listesinde Warren Buffett ve modanın önemli isimlerinden Bernard Arnault gibi milyonerlerin dahi yukarısında yer alıyor. 

Mart ayı ortasında Zuckerberg, 57,5 milyar dolar değerindeki servetiyle listenin beşinci sırasında yer alıyordu. Anlaşılan o ki, alınan karantina önlemleri aracılığıyla aylardır koronavirüs salgını ile mücadele eden Kaliforniya eyaleti, her ne kadar zor zamanlar geçiriyor olsa da bu durum Facebook kurucusunun servetine servet katmaya devam ediyor. 

 

Son olarak Facebook yetkilileri,  2020 yılının ilk çeyreğinde reklam taleplerine yönelik taleplerde önemli bir azalma olduğunu ifade ettiler. Görünen o ki koronavirüs pandemisi, bu sürece rağmen büyümeye devam eden sosyal medya devini de etkiledi. Sonuç olarak Mark Zuckerberg, Amazon CEO’su Jeff Bezos’un ve Microsoft kurucusu Bill Gates’in gerisinde kalarak en zengin iş insanları listesinde üçüncü sırada yerini aldı.

Yorum Yap

Yorum Yap