1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Düzcede Katil Arı Alarmı!
k_zg_n_m_

Düzcede Katil Arı Alarmı!

Türkiye'de katil arı istilası

tt
Dryocosmuskuriphilus(Yasumatsu)
(Kestane gal arısı)

Düzce’de, ana vatanı Çin olan kestane gal arısı görülmeye başlandı. Düzce’deki kestane üreticileri arasında ‘katil arı’ olarak adlandırılan gal arısı, arıcıları endişelendiriyor.

Türkiye’de ilk olarak Yalova ile Bursa bölgesinde ortaya çıkan, ana vatanı Çin olan gal arısı, kestane ağaçlarının tomurcuklarına yerleşerek çiçek açmasını engelliyor ve zamanla ağaçların kurumasına da neden oluyor. Son zamanlarda Düzce‘de de görülmeye başlanan gal arısı, özellikle kestane üretimi yapan köylülerle birlikte kestane balı üreten arıcıları da endişelendiriyor. 

Kısaca tanımı:

Düzcede Katil Arı Alarmı!

Ergin dişi ortalama 2,5-3 mm uzunluğunda, vücudu siyah
renkli,bacakları, antenlerin skapus ve pedicel kısımları ve
mandibulaları ise sarımsı kahverengidir. Antenler 14
segmentli olup, uçsegmentindelobut şeklinde bir
genişlemegörülmez. Dişinin ömür uzunluğu yaklaşık 10
gündür. Dişi yumurtalarınıhaziran ve temmuz aylarında
sürgünlerdeki tomurcukların içine 3-5 yumurta bırakır. Bazı
tomurcuklarda 20-30 yumurta bulunur. Her bir dişi ömrü
boyunca tomurcukların içine 100’ün üzerinde yumurta
bırakabilir.Yılda tek döl vermektedir. Yumurta oval, süt
beyazı renkte 0,1-0,2 mm uzunluğunda olup, uzun bir sap
kısmıbulunur.Yumurtalar 30-40 günde açılır. Larva2,5 mm
uzunluğundaki larva süt beyazı renkte vebacaksızdır.
Yumurtadan çıkan birinci dönem larvalar gelecek sezona
kadar kışı burada durgun dönemde geçirmektedir.Pupa2,5
mm uzunluğunda, siyah veya koyu kahverengindedir. Larva
tomurcukların içinde pupa olmadan önce 20-30 gün beslenir.
Pupa dönemi, lokalite ve kestane çeşitlerine bağlı olarak
Mayıs ayı ortasından Temmuz ayı ortasına kadar
sürmektedir.Gallerden ergin çıkışı mayıs sonundan itibaren
temmuz ayının sonuna kadar devam etmektedir.

ORMANLAR OLUMSUZ ETKİLENECEK

Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Platformu Derneği Düzce Şubesi Başkanı Aykut Keleş, gal arısına karşı önlem alınmaması durumunda kestane ağaçlarının tamamıyla kuruyacağını söyledi. Keleş, “Gal arısının ana vatanı Çin olarak bilinmektedir. İlk olarak Bursa taraflarında görünmeye başladı. Yalova, Kartepe ve bu bölgeye kadar geldi. Düzce’den sonra Zonguldak’ta da görülmeye başlandı. Bize en büyük zararı, kestanenin çiçek açmasını engellediği için bal alma oranımız düşüyor. Bırakın bal almayı, yakın zamanda yiyecek kestane bile bulamayacağız. Bu olaya detaylı ve tam olarak el atılması gerekiyor. Buna karşı bir böcek türü geliştirildiğini duyuyoruz. Fakat bu böcek türü buna yetişemiyor. Gal arısı daha hızlı ilerliyormuş. Bekliyoruz, aksi halde ormanlarımız iyice kuruyacak” dedi.

 

EKONOMİK KAYIPLARA NEDEN OLUYOR

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz ise gal arısının önemli ekonomik kayıplara yol açtığını belirterek, “Gal arısı kestane üretiminde önemli ekonomik kayıplara neden olan bir karantina zararlısıdır. Bu bir arıcık. Arı grubundan bir zararlı. Kestanelere gerçekten çok önemli zararlar vermektedir. Erginleri siyahımsı renkte, anten ve bacakları sarımsı kahverengi renkte, yumurta ve larvaları beyazımsı, erişkinleri ise sarımsı ve kahverengi bir zararlı. Ana vatanı Çin. 1941 yılında Japonya, Kore ve Nepal’de görülmüş. 1970’li yıllarda Amerika’da görülmüş. 2002 yılında başta İtalya olmak üzere Avrupa ülkelerinde görülmüş. Ülkemizde ise 2014 yılında görüldü. Özellikle Yalova ve Bursa’da yayılmış durumda. Ancak ülke genelinde yayılması da ülkemiz açısından büyük risk oluşturacaktır” dedi.

Tomurcuklarda Gal Oluşumuna Neden Oluyor

Öztemiz, gal arısının yüzde 50 ile 75 oranında verim düşüklüğüne neden olduğunu da belirterek, “Özellikle tomurcuklarda zarar veriyor. Tomurcuklarda gal oluşumuna neden oluyor. Tomurcuklarda gal oluşumuna neden olunca çiçeklerde dökülmeler, gelişimde gerilemeler, meyve tutumunu engellemekte ve verimi yüzde 50 ile 75 arasında geriletmekte, çok önemli bir zarar oluşturmaktadır” diye konuştu.

Prof. Dr. Öztemiz, gal arısıyla mücadelenin zor olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Mücadelesi olmakla birlikte biraz zor. Nedeni ise özellikle tomurcuklarda geliştiği için yumurtasını tomurcuğa bırakıyor ve birinci derece larvalar kışı tomurcuk içinde geçiriyor. Mayıs ayına kadar tomurcukta kaldıktan sonra erginler tomurcuktan çıkıyor. Mücadelesinin zor olmasının sebebi tomurcuklar içinde gallar oluşturması. Sürgün gelişimi engellediği için yoğun bulaşmalarda ağaç ölümlerine neden olmaktadır. Mücadelesinde mekanik ve kültürel önlemler, kimyasal mücadele ki biz entegre mücadelede en son çare olarak düşünüyoruz. Biyolojik mücadele var. Özellikle dayanıklı çeşitlilik noktasında çalışma var. Mekanik mücadele sürgünlerde zarar olduğu için sürgünlerde budama ile çözülebilir. Ama bunu ticari kestane üretimi yapılan bahçelerde önermiyoruz. Kimyasal mücadelenin yan etkilerini hepimiz çok iyi biliyoruz. Tomurcuk içinde olması etki açısında da büyük risk oluşturuyor.”

Düzcede Katil Arı Alarmı!

 

Biyolojik Mücadele En Etkili Yöntem

Gal arısıyla en etkili mücadele yönteminin biyolojik mücadele olduğunu söyleyen Prof. Dr. Öztemiz, “İlk biyolojik mücadele ile ilgili çalışmalar 1950’li yıllarda başlamış. 1980’li yıllarda da biyolojik karşıtların salım çalışması yapıldı. Buna karşı mücadelede etkili olan yine bir arı türü olan ‘torymus sinensis’tür. Çok etkili olduğu söyleniyor. Şu an birçok Avrupa ülkesinde İtalya’da, Japonya’da, Kore’de başarılı bir şekilde kullanılıyor. Ülkemizde de doğal düşmanlarla ilgili çalışmalar yürütülüyor. Birçok tür tespit edilmiş ancak Avrupa’da kullanılan arı türünün İtalya’dan getirilerek salımı gerçekleştirildi. Özellikle Yalova ve Bursa yörelerinde. Kısa vadede sorunu çözmek mümkün görünmüyor” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap