1. Ana Sayfa
  2. Alışveriş
  3. E-Ticaret Nedir ?
Trendlerdeki Yazı

E-Ticaret Nedir ?

e-ticaret_6616

Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, 1995 yılından sonra İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır.

E-Ticaret ticaretin sanallaşmış halidir. E-Ticaret ile sanal ürünler ya da fiziki ürünlerin satışı yapılabilir.Fiziki ürünlerde de , sanal ürünlerde de işe pazarlamayla başlamanız gerekiyor.

  • Önce satışı yapacağınız platformu seçmelisiniz.

Çoğunlukla internet sitesi ya da sosyal medya üzerinden satışlar yapılıyor.İkisini de aynı anda yapan bireyler ya da  firmalar bulunuyor. Ancak bir sosyal medya hesabından ürün almaktansa internet sitesinden almak daha mantıklı geliyor insanlara.Üstelik internet sitesine kartla ödeme yöntemi ekleyebilirsiniz. Ancak sosyal medya hesabı üzerinden satışlarda daha çok havale,kapıda ödeme gibi  ödeme seçenekleri bulunuyor.

  • Ne satarsanız satın kalitelisini uygun fiyattan satmaya çalışın.

Müşteri deneyimleri çok önemlidir.Üründen ve hizmetinizden memnun kalmalıdır.

E-Ticaret ile fiziki ürünlerin satışı nasıl olur ?

Fiziki ürünlerin satışı kargo şirketleri yardımıyla olur.Tek tek kargoya vermektense bir kargo şirketiyle anlaşıp gönderim ücretini azaltabilirsiniz.Fiyat ne kadar uygunsa alıcınız da o kadar çok olur.Önce ödemeyi alıp ürün gönderilir ya da anlaşmalı kargo şirketiyle kapıda ödemeli kargo gönderilir.

 

E-Ticaret ile sanal ürünlerin satışı nasıl olur ?

Sanal ürün satmak fiziki ürün satmaya göre daha zahmetsizdir. Ne kargo masrafıyla uğraşırsınız ne de müşterinin eline sağlam gitti mi diye. Sanal ürünler çoğunlukla mail olarak,sitenizde ya da sosyal medyadaki mesaj özelliğiyle gönderilir.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hem yazmayı , hem işlem yapmayı seven teknoloji düşkünü bir öğrenci. [email protected]

Yorum Yap