1. Ana Sayfa
  2. Covid-19
  3. Eski COVID-19 hastalarından alınan antikorlar ilaç olabilir

Eski COVID-19 hastalarından alınan antikorlar ilaç olabilir

Kan plazmasından ekstrakte edilen bu antikorlar, başkalarındaki hastalığı muhtemelen önlemek veya tedavi etmek için kullanılabilir. Bu test tüpündeki sarımsı sıvı olan kan plazması, antikor içeren kısımdır. Koronavirüs enfeksiyonundan iyileşen insanlardan antikorlar içeren plazma, diğerlerinde COVID-19'u önlemenin veya tedavi etmenin bir yolu olarak test edilmektedir.

1030_antibody_therapy_COVID-1028x579

Mart ayının sonundan bu yana, bazı ABD hastaları yeni koronavirüs için umut verici bir deneysel tedavi gördü. Hepsi çok hastaydı ve hastanelerde. Yeni bir ilaç almadılar. Bunun yerine, doktorlar kanlarını antikorlarla aşıladılar. Bu bağışıklık proteinleri, COVID-19’dan daha önce iyileşmiş olan insanların kanından alındı.

Vücudun bir iki hafta kadar antikor yapması zaman alır. Ancak bir kez kullanılabilir olduklarında, bağışıklık sistemi bir dahaki sefere karşı karşıya geldiğinde belirli bir virüse hızla tepki verebilir. Antikorlar, vücudun “aktif bağışıklığı” olarak bilinen şeyin bir parçasıdır. Bazı virüsler ve aşılar için aktif bağışıklık onlarca yıl sürebilir – hayatınızın geri kalanında bile.Tedavi, iyileşen (Kon-vuh-LES-sunt) plazma olarak bilinir. Plazma kandaki sarımsı bir sıvıdır. Antikor taşır. Vücudun bağışıklık sistemi bu antikorları – özel proteinler  – bir virüs veya aşıya yanıt olarak yapar . Bu proteinler bir virüse bağlanabilir ve bulaşıcı partikülleri gidermeye yardımcı olabilir.

Aksine, yeni plazma tedavisi enfeksiyonla savaşmak için başka birinin antikorlarını kullanır. Sağladığı bağışıklık sadece haftalar ila birkaç ay sürebilir. Ancak bu proteinlerin “başka bir hastada enfeksiyonu önleyebilmesi veya enfeksiyonu tedavi edebilmesi” mümkün, diyor Jeffrey Henderson. Louis, Mo. Washington’daki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan bir bulaşıcı hastalık doktoru ve bilim adamıdır.

Convalescent plazma COVID-19 için deneysel bir terapidir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi veya FDA, yakın zamanda acil kullanım için yetkilendirdi . Ne kadar iyi çalışacağı bilinmiyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri şimdi COVID-19’un doğrulanmış vakalarında dünyaya liderlik ediyor ve kanıtlanmış hiçbir tedavi bilinmemektedir – araştırmacılar iyileşen plazmayı test etmek için klinik denemeler yapmak için yarışıyor.

Terapi işe yararsa, FDA, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 enfeksiyonlarını tedavi etmek için daha geniş kullanımını onaylayabilir.

İnsanları enfeksiyondan korumak için hala bir aşıya ihtiyaç vardır. Ancak SARS-CoV-2 için böyle bir aşı en az bir yıl veya daha fazladır . O zamana kadar, bilim adamları enfeksiyonu tedavi etmenin yollarını arıyorlar. Bağışlanan antikorlar böyle bir tedavidir, diyor John Roback. Atlanta, Ga’daki Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde patolog olarak orada kan nakli tıbbı konusunda araştırmalar yapıyor.

Sanatçının vücuttaki virüslere (kırmızı) saldıran antikorları (mavi) oluşturması.
Sanatçının vücuttaki virüslere (kırmızı) saldıran antikorları (mavi) 

Klinik araştırmaların yapılması

St. Louis’deki Henderson, iyileşme plazması için klinik araştırmalar yapmak için çalışan bir grup ABD araştırmacısının bir parçasıdır. Bu grup Ulusal COVID-19 Convalescent Plazma Projesi olarak bilinir  . Antikorları üç farklı grupta test etmeyi planlıyor.

Bir aile üyesi veya başka bir yakın temas tarafından COVID-19’a maruz kalan kişilerde enfeksiyonu önleyip önleyemeyecekleri test edilebilir. Proje üyesi Shmuel Shoham, bu denemenin COVID-19 mağdurlarından gelen plazmayı plaseboya karşı test edeceğini açıkladı. Baltimore, Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doktor. Orada bulaşıcı hastalıklarda uzmanlaşıyor. Bu plasebo tedavisi, Aralık 2019’dan önce hastalardan alınan plazma olacaktır. Bu, viral salgının ABD’ye ulaşmasından önceydi. Dolayısıyla bu plazmanın hiçbir COVID-19 antikoru olmayacaktır.

İkinci bir deneme, antikorların hastanede bulunan orta derecede hastalığı olan kişilere yardımcı olup olamayacağını test etmeyi planlıyor. Shoham, onların yoğun bakıma ihtiyaç duyup duymadıklarını araştıracağını söyledi. Üçüncü bir çalışma, terapinin hastaların en kötüsüne yardımcı olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır.

COVID-19 ile savaşmak için bağışlanmış antikorlar kullanmak yeni olmakla birlikte, bu tür bir tedavi değildir. Klinik Araştırmalar Dergisi’nde  1 Nisan tarihli bir yorumda,   bağışlanan plazmanın enfeksiyonları önlediği veya enfeksiyonlarla savaştığı ortaya çıkan birçok örnek açıklanmaktadır .

Kızamık ve kabakulak salgınlarının durdurulmasına yardımcı olmak için kullanıldı. Bu onlar için aşı yapılmadan önceydi. Kötü şöhretli 1918 grip salgını sırasında böyle bir plazmaya sahip olan insanların  ölme ihtimalinin daha az olduğuna dair bazı kanıtlar var .

Çin’deki kritik hastaları tedavi etmek için iyileşmiş hastalardan COVID-19 antikorlarının birkaç testi bile var. Ancak bu testlerde, tedavi bir plasebo ile karşılaştırılmamıştır. Bu tür plasebo kontrollü çalışmalar, tıbbi tedavinin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek için altın standarttır.

Plazma soruları

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bazı kan bankaları ve hastaneler COVID-19’u aşan kişilerden plazma toplamak için dişliler. Kızıl Haç,  bağış yapmak isteyen insanlar için bir  form oluşturdu. Ulusal COVID-19 Convalescent Plazma Projesi de  plazma bağışına nasıl kayıt olunacağı konusunda bilgi sahibidir  .

ABD denemeleri için araştırmacılar bağışlanan plazmayı inceleyecek. “Nötrleştirici” antikorlar olarak bilinenlere sahip olup olmadığını bilmek istiyorlar. Bu antikorlar, bir virüsün bir konakçı hücreye girmesini önler. Bu bir enfeksiyonu durdurabilir.

Araştırmacılar, plazma tedavisini etkili kılan bu tür antikorlardan şüpheleniyor. Plazmayı kullanırken en çok yardımcı olacağına dair ipuçları da verir.

Hastalığın başlarında, virüs kendisini kopyalamak için hücreleri enfekte eder. Henderson, “Ancak hastalık ilerledikçe, virüs tarafından yapılan doku hasarının tersine çevrilmesi daha zordur” diyor. Enflamasyon – virüsün kendisi değil – enfeksiyon devam ettikçe hasara neden olabilir. Yine de, antikor tedavisinin kritik derecede hasta olan birine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Doktorlar ABD ve diğer ülkelerdeki tamamlanmış çalışmalardan cevap beklerken, daha fazla ABD hastası deneysel tedavi alabilir. Kritik hastaların bu seçeneğe sahip olması harika, diyor Shoham. Bu arada, “[iyileşen plazma] ‘nın gerçekten işe yarayıp yaramadığını bulmaya çalışıyoruz.”

Yorum Yap

Yorum Yap