1. Ana Sayfa
  2. Hayata Dair
  3. Esnaf Olmak Nedir ?
Trendlerdeki Yazı

Esnaf Olmak Nedir ?

Peki esnaf olmanın zorlukları nelerdir ?

Esnaf

Esnaf,bağımsız olarak küçük çapta beden gücünü kullanarak ticaret veya zanaatkarlık yapan kimselere denir .

Peki esnaf olmanın zorlukları nelerdir ?

Esnaflar gezici de olabilir dükkan sahibi de .Esnaflar için beden gücünü kullanarak çalışan kimseler diye geçiyor . Düzenli olarak beden gücünü kullanarak çalışan kimselerde belli bir süre sonra bedenlerinde bazı deformasyonlar olabilir. Bu deformasyonlar da ruhsal deformasyonlara sebep olabilir.Bunun yanında evine hangi gün ekmek götürüp , hangi gün götüremeyeceği belli olmayan esnafların en büyük zorluğu geçim sıkıntısıdır .Her esnafın ortalama bir müşteri kitlesi vardır , ancak sabit bir geliri yoktur.Sürekli beden gücünü kullanıp her gün işe bugün ne kadar kazanacağım düşüncesiyle gitmek insanı psikolojik açıdan etkiliyor .

Mesela koronavirüsten dolayı uzun zamandır kahvehaneler,berberler ve butikler gibi küçük işletmeler kapatıldı, ve esnaflar çok etkilendi .AVMler de kapatıldı ama olan kenarda para biriktiremeyen küçük esnafa oldu .
Esnaflık olmak için fedakar olmak gerekir . Her gün bedeni o zorluğa rağmen ayakta tutup dükkanı sabahın erken saatlerinde açarlar.Çoğu zaman sabah 8 gibi açılan dükkanlar ki daha erken açılan dükkanlar da var. Hem kendi ekonomisini döndürmek hem de halkın ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyorlar .Hatta günün ilk müşterisine şunu sözü söyleme geleneği yaygındır . “Siftah senden , bereket Allahtan.”
Esnafların çoğunlukta tatili bile olmuyor . Eğer ailelerinden birisi bir işin ucundan tutmuyorsa esnafların dinlenmesi çok zordur.Esnafların kazandıkları ücret belli , ne kazanıyor da yanına çalışan alacak ? Çalışan alsa bile esnaf sağlamcıdır, işinin başında durur .Olası aksilikler kötü sonuçlara yol açmasın diye esnaf her zaman işini sahiplenir , korur .

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hem yazmayı , hem işlem yapmayı seven teknoloji düşkünü bir öğrenci. [email protected]

Yorum Yap