1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Evcil hayvan besleyenlerin bilmesi ve yapması gerekenler?

Evcil hayvan besleyenlerin bilmesi ve yapması gerekenler?

Bazılarımız minik ve tatlı evcil hayvanlardan bazılarımız ise dev ve asi evcil hayvanlardan hoşlanırız. Bu evcil hayvanları beslerken bilmemiz ve uygulamamız gereken bazı şeyler vardır, peki bunlar nelerdir?

Başlıksız19_20200422221826-1

Bazılarımız minik ve tatlı evcil hayvanlardan bazılarımız ise dev ve asi evcil hayvanlardan hoşlanırız. Bu evcil hayvanları beslerken bilmemiz ve uygulamamız gereken bazı şeyler vardır, peki bunlar nelerdir?

Düzenli yiyecek ve içecek verin

Evcil hayvanınızın da sizin gibi belli bir düzene ihtiyacı vardır. Bu düzeni sağlamanız gerekir. Düzeni sağlamanız için yapmanız gereken ilk şey ona yemeğini düzenli olarak vermektir. Elbette ilk başlarda sürekli yemek isteyecektir. Fakat düzenli olarak su kabını ve yemek kabını doldurursanız bu düzene alışacak ve planlamasını ona göre yapacaktır. Hayvan plan yapmayı nerden bilecek demeyin, onun sizden daha akıllı olduğunu unutmayın.

Düzenli olarak temizliğini yapın

Düzen açısından yapmanız gereken ikinci şey ise onun temizliğini yapmanızdır. Siz eğer bu temizliği düzenli olarak yaparsanız belli bir süre sonra kendisi buna alışacak ve pis durmak istemeyecektir. Kirlendiği zaman sizin yanınıza gelecek, kirlendiğini ve temizlenmek istediğini bir şekilde size söyleyecektir. Bu yüzden düzenli temizlik hem sizin hem onun açısından çok önemlidir.

Ona konforlu bir yatak hazırlayın

Siz en pahalı en konforlu yataklarda yatarken onu kötü ve konforsuz bir yatakta yatırmayın. Vicdansız olmayın onu da düşünün. Ona yumuşak yünlerden oluşan bir yastık yatak alın. Bu yastık yatağın yanı sıra pislemesi için bir mini kum havuzu da alabilirsiniz. Bu kum havuzu özellikle pisliğinin kokusunu hapis eder ve eve yayılmasını önler. Bu daha çok sizi memnun edecek bir uygulamadır.

Ona istemediğiniz şeyleri sert bir tavırla söyleyin

Eğer ondan yapmasını istemediğiniz bir şey varsa bunu ona sert bir tavır ile açıkça söyleyin sizi anlayacaktır. Örneğin mutfağa girmesini istemiyorsanız mutfağa girmeye çalıştığı zamanlarda ona kızın. Bu yöntem ilk başlarda asla işe yaramaz fakat ilerleyen süreçler için etkili bir terbiye yöntemidir.
Eğer kaçarsa asla kovalamayın
Onun da duyguları vardır kızdığınız zaman size trip atacaktır. Umursamayın ve normal yaşantınıza devam edin bir süre sonra sizinle barışacak ve onu okşayıp sevmenizi isteyecektir. Bu yöntem genelde evcil kediler üzerinde diğer hayvanlara göre daha etkilidir.

Dışarı çıkarmayı unutmayın

Onun da stresli zamanları olabilir. Kendi ile baş başa kalması gerekiyor olabilir. Siz bunu anlamakta zorluk çekebilirsiniz fakat o her ne kadar kendi ile baş başa kalmak istese bile onu dışarı çıkarın. Bu onun rahatlamasını, yeni ortamlar görerek depresyon döneminden çıkmasını sağlar. Bu yöntem onun asi tavırlarını azaltır.

Güvenliğini sağlayın

Özellikle evde olduğunuz zaman kapı ve pencere gibi yerleri kapalı tutmaya çalışın veya ona bu bölgelerin tehlikeli olduğunu iyice öğretin. Eğer öğrenmezse ani bir hayvan içgüdüsü ile bilmeden pencereden atlayabilir. Bu konuya çok dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda dışarıya çıkardığınız zaman onu diğer saldırgan hayvanlardan da korumalısınız.

Onun da duyguları olduğunu unutmayın

Bu size şaka gibi gelebilir ama onun da duyguları vardır. Bazı zamanlar hüzünlü bazı zamanlar da çok mutlu olabilir. Ona ayak uydurmaya onu anlamaya çalışın. Özellikle çiftleşme dönemlerinde ona destek olmaya çalışın.

Bir gün herkes gibi onun da gideceğini unutmayın

Evet gelelim acı gerçeğe… Herkes gibi oda bir gün gidecektir. Buna hazırlıklı olmalısınız. O gittikten sonra üzerinizde oluşacak olan ruhsal problem belirtileri ile baş etmeye hazır olun. O gittikten sonra kendinizde bir burukluk bir eksiklik hissiyatı oluşur. Bazı ortamlarda hayvanlarla ilgili konuşulduğunda onu hatırlar ve çok üzülürsünüz. Her şeye rağmen mutlu olduğunuz anları hatırlayın…

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba ben Yasin YILDIZ, 20 Nisan 2020 tarihinde blogseyir.com bünyesinde içerik üretmeye başladım. blogseyir.com için ürettiğim özgün ve seo uyumlu içeriler sayesinde kendimi her geçen gün geliştirmeye çalışıyorum. Siz değerli kullanıcılar için ben ve blogseyir.com yönetimi elinden geleni yapıyor, her geçen gün özgün, kaliteli ve güncel içerikler ile karşınıza çıkıyoruz...

Yorum Yap