1. Ana Sayfa
 2. Aile & Toplum
 3. Evlilik sonucu çiftlerle değişir
k_zg_n_m_

Evlilik sonucu çiftlerle değişir

FR

Evlilik hayatının iniş ve çıkışlarla dolu olduğu hiç kimse için bir sır değil. Hayatınızı paylaştığınız kişi ile vermiş olduğunuz “Hastalıkta ve sağlıkta, zenginlikte ve fakirlikte birlikteyiz” sözü bir yana, karşınıza çıkacak daha nice farklı kilometre taşları bulunuyor. Tıpkı sahip olduğumuz çocuklar, yaptığımız borçlar, iş hayatındaki yükselmeler, inişler, kayıplar gibi uzun bir liste. Hayat inişli çıkışlı, kimi zaman dalgalı kimi zaman fırtınalı bir deniz.

 

İki taraf birbirini sevmekten çok saygı duymak zorundadır tabi. Aşkla başladığı bir süreden sonra katlanıldığı gerçeğini değiştirmez fakat aşktan çok sevgi ve saygı çok daha önemli. Ne demişler dünyada en önemli şey iş ve eştir.

 

Evlilik çoğu insana göre:


 • En kötü haliyle,

                                                                      evlilik düşmanca politik bir eylemdir.

 • En iyi haliyle,

                                                          evlilik mutlu bir yanılsamadır. Birbirlerini gerçekten seven iki insandır, ama     birbirlerini ne kadar mutsuz edeceklerinin farkında değillerdir.

Ama eğer iki insan bunun farkındaysa ve birbirlerine katlanmayı göze alarak evlenmeye karar verebiliyorlarsa, bunun tutuculuk veya bir yanılsama olduğunu düşünmüyorum.

Bence bu durum çok radikal, cesurca ve ayrıca da çok romantik… /Frida (2002)
(Kesinlikle katılıyorum)

Frida Kahlo ve Diego Rivera Eserleri ilk kez İstanbul'da - Martı ...

Peki, evlenme fikri ilk kimin aklına geldi?
Bilinen en eski evlilik belgesi, Mezopotamya bölgesinde bulunmuş, Yahudilerden kalma milattan önce 5. yüzyıla ait Aramca yazılmış bir papirüstür.
(Mezopotamya aynı zamanda ilk aşk şiirinin bulunduğu yerdir.)

Ne tür bir etiket ve format derseniz deyin adına, ki özeldir bağ kurmak.. Bu bağın içinde, sevgi saygı hoşgörü var ise, hiçbir seyin dört dörtlük olmadığı hayatta.. O bağ güzel kıymetli ve yaşanasıdır.. Tabi algı ve anlamda buluşma meselesi.

 

Evlilik hakkında ne demişler:


Evlenmekten çekinmeyin, karınız iyi çıkarsa mutlu, kötü çıkarsa filozof olursunuz.

 • /Sokrates

Mutlu evlilik yoktur, iyi evlilik vardır.

 • /François de La Rochefoucauld

Bütün trajediler ölümle biter, bütün komediler evlilikle.

 • /Byron

Gözümde canlandırabileceğim ya da hayal edebileceğim en mutlu evlilik, sağır bir erkekle kör bir kadının evliliği olsa gerek.

 • /Samuel Taylor Coleridge

Evlilik, haklarınızı yarıya indirmek, görevlerinizi ikiye katlamak demektir.

 •  /Arthur Schopenhauer

Sevgili bir şişe şaraba benzer, eş ise bir şarap şişesine.

 • /Charles Baudelaire

Erkek yorgun düştüğü için evlenir, kadın merak ettiği için. Ama ikisi de düş kırıklığına uğrar.

 • /Oscar Wilde

Karınızı elinizden alan bir erkekten alacağınız en iyi intikam, karınızı ona bırakmaktır.

 • /Sacha Guitry

Evlilik umudun ölümüdür.

 • /Woody Allen

 

MUTLU EVLİLİĞİN 10 ALTIN KURALI
1- Bankada bir hesap açtığınızı düşünün. Bu hesaba ne kadar mutlu an yatırırsanız ilişkiniz de o kadar mutlu ve uzun ömürlü olur. Amacınız hesabınızı mutlulukla doldurmak olmalı.

2- Birbirinize olan ilgisizliğinizin nedenini bulun. Kıskançlıklar, hep bir arada olma, ilginin çocuklara kayması, maddi sorunlar, evlilik sorumluluklarının ağır gelmesi ve gerçekçi olmayan beklentiler çiftin birbirlerine olan ilgisini azaltabilir.

3- Aklınızda bir anahtarlık hayal edin. Anahtarlığınıza koşulsuz sevme, anlayış, hoşgörü, arkadaş olabilme, samimiyet, şefkat, emek, sabır ve fedakarlık anahtarlarını takın. Anahtarlığa takılan tüm bu olgular mutlu evliliğin kapılarının altın anahtarlığını barındırır.

4- Sevgiliyken yaptıklarınızı tekrarlayın. Çiftler her nedense evlenince, toplumun onlara yüklediği roller doğrultusunda evlilik sürecine sevgililiği birbirlerine yakıştıramazlar. Böylece kısa süre önce sevgiliyken yaşadıkları güzel paylaşımları evliliklerine taşıyamazlar. Hatta flörtü evliliğin doğal süreci olarak görmeme eğilimi hâkim olur. Oysaki insanları değiştiren evlilik değil evliliğe bakış şekilleridir. Evlilikle birlikte sevgiliyken yaptıkları davranımlardan uzak duran çiftler zaman içerisinde hayatın onlara sunduğu monotonluğu yaşar ve sevgilerini, paylaşımlarını sorgulamaya başlarlar. Halbuki sevgiliyken yapılan küçük paylaşımların devam etmesi ilişkiyi ateşler. Kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesi ve tutkularının devam ettiğini görmek kişileri birbirine bağlar. Eski tutku ve sevgilerinin devam ettiğini görmek ayrıca yeni paylaşımların artmasına da neden olur.

5- Eşinizin bir konu hakkındaki fikirlerine ya da hayallerine değer verin. Katılmasanız dahi onun ortaya koyduğu fikirlere saygı duyun ve sonuna kadar dinleyin.

6- Evliliğinizi monotonluktan kurtarmak için yenilikler yapın. Kaliteli zaman geçirmek için olanaklar yaratın. Ona beklenmedik küçük sürprizler yapın. Özel bir gün olmasa dahi ona küçük bir hediye alın. Birlikte vakit geçirmek için fırsat kollayın. Ortak zevklerinize uygun paylaşımlar yaratın.

7- İlgi çekmek için ilişkinize gizem katın.

8- Narsistik gereksinimlerinizi karşılayın. Kendinizi sevin ve beğenin.

9- Eşinizi fark edin. Onun saçını boyadığını, zayıfladığını, sizin için yaptığı küçücük de olsa özel bir şeyi görün ve takdir edin.

10- Öfkelendiğinizde asla şiddete başvurmayın. Mola verin, ortamı terk edin, duş alın ve uyuyun. Müzik dinleyin. Kavganızın dozajının yükseldiği anda nefes alıp vererek gevşeyin. Çatışmalarınızı yıkıcı değil yapıcı olarak ele alın. Kişisel eleştiri değil davranışsal eleştiri yapın. Kendinizi onun yerine koyun ve empati yapın.

Yorum Yap

Yorum Yap