1. Ana Sayfa
  2. Aile & Toplum
  3. Evlilikte tartışmalar ve sonuçları?
Trendlerdeki Yazı

Evlilikte tartışmalar ve sonuçları?


 

Evlilikte tartışmalar ve sonuçları?
Her bireyin düşünceleri, olguları ve hayata anlam verme biçimleri farklıdır. Bu yüzden bireyin bir tartışma ortamına girmemesi imkansız bir durumdur. Her insan arasında olabileceği gibi evlilikte de eşler arasında tartışmalar olması doğaldır. Fakat bu tartışmalar sürekli olmamalıdır.

Evlilikte çiftler arası tartışmalar neden olur?
Evlilikte çiftler arası tartışmanın temel nedeni her tartışmada olduğu gibi düşünce çatışmasıdır. Çiftler aynı konu hakkında ortak bir düşünceye sahip değillerse tartışma çıkmaktadır. Bu tartışma kimi zaman aile ziyaretlerinin kime yapılacağı kimi zaman tatilin nerede yapılacağı kimi zaman ise aile içi para yönetimi gibi konular olabilir. Önemli olan ise bu tartışmaları az yara alarak sonlandırmaktır. Aksi taktirde evlilik ile ilgili büyük problemlere yol açabilir. Boşanma olayına kadar gidebilecek bu tartışmalar küçük tartışmalar iken sonlandırılmalıdır.

Çiftler arası tartışmanın sonuçları nelerdir?
Çiftler arası tartışma, çiftlerde birtakım ruhsal sorunlar oluşturmaktadır. Bu ruhsal sorunlar bireyi etkileyebileceği gibi evlilik kurumunu da zedelemektedir. Kişi tartışma durumlarında sürekli olarak pasif durumda ise bu kişiyi psikolojik olarak rahatsız eder. Eşi tarafından sevilmediğini, önemsenmediğini düşünür. Kendi ile iç hesaplaşma durumlarında ise bu evliliği neden yaptım, acaba yanlış kişiyi mi seçtim gibi soruları kendine devamlı olarak sorar. Devam eden tartışma durumlarında ise kendine sorduğu bu soruların cevabını evet olarak tanımlar ve evliliğini sonlandırma noktasına kadar gelir. Oysa küçük kıvılcımlar şeklinde oluşan bu tartışmalar halledilebilir tartışmalardır.

Tartışma çocukları nasıl etkiler?
Aile ortamı içinde tartışma, çiftlerden çok çocukları etkilemektedir. Eğer çift, tek çocuğa sahip ise çocuk sürekli tartışma ortamı gördüğünden dolayı kavgadan, tartışmadan korkar. Kendini pasif olarak hisseder. En küçük bir ses ve gürültüde huzursuzluk yaşar. Bu yüzden sosyal çevresinden uzak kalır. İçe kapanık bir hayat yaşamaya başlar. İlerleyen yaşlarda ise bu içe kapanıklık yüzünden kariyerinde başarısız olur. Çocuk kendi kuracağı evlilikte de bazı zorluklar yaşar. Eğer çift, en az 2 çocuğa sahip ise çocuklar arasındaki bağlar kuvvetlenir, eşler arası tartışma durumlarında birbirlerine sığındıklarından dolayı ileride de birbirlerini bırakmadıkları çoğu ailede görünür. Birbirleri arasındaki ilişkileri geliştiren çocuklar bir o kadar da ebeveynler ile ilişkilerini de o derece düşürürler.

Nasıl önlenir?
Evlikte sürekli tartışmaları engellemenin veya azaltmanın en kolay yöntemlerinden biri iletişim kurmaktır. Çiftler kendi düşüncelerini eşleri ile paylaşmadıkları durumlarda tartışma durumları artar. Eşler tartıştıktan sonra kendi köşelerine çekilmemeli içe kapanmamalıdırlar. Eş ile konuşup sorunu ortak bir fikir ile çözmenin yolunu bulmalıdırlar. Ne demiş atalarımız; tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Bu yüzden eşe karşı nazik olmak onun da ruhsal yapısını düşünmek gerekir. Olayları alttan almak, benim de hatalarım oldu demek gerekir. Bu adımlar izlendiğinde tartışmaların azaldığı hatta artık görülmediğini fark edeceksiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap